| anonim_4396 a întrebat:

Salutare utilizatori TPU,vreau sa ma apuc de sala, dar am o nelamurire.Pentru a slabi trebuie sa fac doar cardio?

7 răspunsuri:
| RowseRj a răspuns:

Nu. Trebuie să lucrezi toate grupele de mușchi.

| VI3 a răspuns:

Salut! Exercițiile cardio ard multe calorii, dar și cele Hiit. Din câte știu, exercițiile cardio Hiit mențin foarte bine masa musculară, pentru că o antrenează spre deosebire de cardio-ul tradițional. Mă rog, eu nu sunt fanul exercițiilor cardio. Eu sincer nu fac cardio deloc. Fă exerciții compuse, pentru că acelea ard multe calorii, mai ales cele în care sunt implicate grupele mari de mușchi.
Eu sincer așa am slăbit.
Tine minte :
-bea minim 3 litri de apă pe zi.
-mănâncă diversificat. Adică, nu înseamnă că ar trebui să renunți la pâine ca să slăbești.
-să ai proteine și carbohidrați la fiecare masă.
-nu te înfometa ca să slăbești și mănâncă inteligent.
PS:
Nu vreau să spun, că cardio-ul nu arde mai multe calorii, decât exercițiile compuse.
Dar eu personal am încercat să alerg. În primul minut mă simțeam bine, dar în al doilea, nici nu mai aveam chef să continui. Crede-mă, că într-un proces de slăbire alimentația este cea mai importantă și cât timp ești în deficit caloric vei slabi, indiferent dacă faci cardio, cardio Hiit sau exerciții pentru masă musculară.
Baftă!

| Castoru2 a răspuns (pentru VI3):

Mersi de raspuns, deja sunt in deficit caloric si ma gandeam sa fac o zi cardio, urmatoarea exercitii pentru masa musculara si tot asa.

| VI3 a răspuns (pentru Castoru2):

Da, dar de ce așa? Nu are niciun sens. Mai bine faci antrenament cu greutăți și la sfârșitul antrenamentului faci cardio.
Până la urmă îți dorești să pui masă musculară?

| Castoru2 a răspuns (pentru VI3):

Nu,vreau doar sa slabesc, dar mi s ar parea aiurea sa merg la sala iar dupa 30-40 min sa plec daca as face doar cardio

| VI3 a răspuns (pentru Castoru2):

În general se face cardio, doar 20 - 30 de minute, dar cum tu nu vrei să pui masă musculară, nu văd de ce nu.
Baftă!

| AlexSiPunct a răspuns:

Teoretic ca sa slabesti trebuie sa arzi mai multe callorii decat consumi. Asta presupune dieta 70% si exercitii(printre care si cardio) 30%. Nu o sa slabesti cine stie ce daca faci cardio 10 de minute pe zi si dupa bagi un meniu big mac.