| Chevalie12 a întrebat:

Sunt barbat, am 21 de ani, 87 KG, 1.84m inaltime.

Fac sala de 2 luni

Fac Cardio 30 de minute si antrenez partea de sus intr-o zi si partea de jos in alta zi, dar cele 30 de minute de cardio nu lipsesc dintr-o zi de sala.

, mananc astfel:

Dimineata : Cereale cu Lapte sau nimic.
Gustare : Banane
Dupa Masa : Mazare/Porumb + Carne de Porc/Pui la gratar
Imediat dupa sala: Supliment Proteic 30g.
Seara: Peste + 1/2 felii de paine + Supliment Proteic 30g 1 ora dupa masa.

Ce trebuie sa schimb ca sa pot slabi si in acelasi timp sa imi pastrez masa musculara? In momentul de fata am 20-22% bodyfat si vreau sa ajung pe la 13-15% bodyfat.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu anul trecut faceam asa
1 culturism 40 de minute
2 karate 30/40 de minute
3 cardio 40 de minute
si n-am murit, cand m-am lasat mam ibgrasat 10 kg in 5, 6 kg asa ca baga sport cardio si culturism

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ea creatina monohidrata este tot ce iti trebuie pentru a slabi si tot o data ati face masa musculara

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lol, stii macar ce esti creatina? si cu ce te ajuta? laughing))

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madalin01):

Stiu perfect ce sunt aminoacizi, creatina, testosteron proteine pacat ca razi treaba ta daca nu vrei sa acepti sfaturi de la un nutritionist razi in continuare

| Chevalie12 explică (pentru anonim_4396):

Beau Whey Isolate de la Pro Nutrition, un scoop are 35+g proteine, il beau cu lapte si mananc ceva usor dupa ca sa absorb mai mult decat 30g.

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde pana unde creatina o sa te scape de grasime? wtf, am vazut pusti la care le-a crapat pielea de la creatina, oribil.

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si imi e greu sa cred ca tu esti nutritionist.Este alcatuita din trei aminoacizi: arginina, glicina si metionina. iar rolul ei este de a produce energie si de volumizare a muschilor (retinerea apei in ei)hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madalin01):

Treaba ta nu imi pasa de parerea ta. dar o mai zic o data creatina iti arde din grasimi si te ajuta sa faci masa musculara bine inteles nu singura cand m-am referit ca te ajuta sa faci masa musculara m-am referit ca iti mai multa energie. nu m-am referit la creatina simpla ci la creatina monohidrata ramificata

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:
Ea creatina monohidrata este tot ce iti trebuie pentru a slabi si tot o data ati face masa musculara ( si nu am auzit de asa cevam creatina monihidtrata ramificata da ma rog, vad ca tu le stii pe toate nu ma mai bag)

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca nu as sti ce spun nu as scrie in liceu aveam in clasa colegi ce erau campioni la caiac iar dirigintele era profesor de educatie fizica si fusese nutritionist la o baza de canotaj si crede-ma la canotaj se face culturism nu gluma eu am facut 7 ani handbal si avand un dirig nutritionis si sportiv de performanta am invatat de la el noi cei pe care ne-a interesat in plus mai citeam carti. am vrut sa ajut dar daca unii cred ca este amuzant e treaba lor

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns (pentru Madalin01):

Da nici eu nu am stiut ca este asa ceva dar cand m-am dus in Italia am vazut apoi l-am intrebat pe diriginte si mi-a spus ca este o creatina 100% ce se gaseste putin mai greu pe piata ce o ia in deosebit sportivi de performanta ce au probleme naturale cu grasimile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Uitai de ce ii spune ramificata pentru ca au aminoacizi cu catena ramificata
de asta se numeste creatina monohidrata ramificata

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si esti tu sigur ca arde grasimea si creste masa musculara?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru Madalin01):

Creste grasimea si scade masa musculara http://assetsro.tpu.ro/design/images/emoticons/71.gif

| Madalin01 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing)))

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

O confunzi cu "carnitina", aia face ce zici tu.

Domnul nutritionist de 2 bani laughing

| Madalin01 a răspuns:

Ai putea sa adaugi cardio chiar intre seturile tale de exercitii pentru masa musculara. Trebuie sa te antrenezi la super intensitate, Si ai putea sa faci cardio de dimineata pe stomacul gol daca vrei sa arzi grasimea. Succes!

| Chevalie12 explică (pentru Madalin01):

Nu pot sa fac in fiecare zi cardio, iar daca as face atunci imediat cum ma opresc o sa ma ingras din nou.

| Madalin01 a răspuns (pentru Chevalie12):

Ca organismul tau sa arda grasimi si sa produca masa musculara trebuie sa dormi cel putin 8 ore, iar daca nu mananci nimic cu 3 ore inainte de somn ar trebui sa arzi grasime mai ales daca faci si cardio, dar hei antrenamentul cardio trebuie sa ti-l schimbi odata la cateva antrenamente, pentru ca, corpul se obisnuieste foarte repede si nu va mai da reazultate optime

| bbbbbogdan121 a răspuns:

Ar trebui sa faci slabire, si nu te mai lua dupe unu si altu sa iei creatina ca nu e buna. Ia proteina ca acea creatina iti distruge ficatu, iar pentru a slabi trebuie sa eviti carnea de porc pentru ca are foarte multa grasime. Sper sa iti fie de folos!