| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa-mi ziceti daca este bine cum procedez cu alimentatia pentru masa musculara :
Dimineata-un bol mai mare cu cereale cu lapte
La pranz - cascaval, jumate de piept de pui la gratar, 2 felii de paine neagra, legume multe si un iart
Inainte de antrenament- un shake proteic : 2 banane, 1 morcov, 1 cupa whey protein, 2 lingurite de unt de arahide
Dupa antrenament- tot un shake proteic(adaug dextroza)
Cina- 2 oua fierte, cascaval, sunca de praga, 2 felii de paine si 1 iaurt
Inainte de culcare- un shake proteic
Exemplu de masa pe o zi.

Si inca o intrebare, ce imi recomandati din astea 2 : https://www.pronutrition.ro/ams.html / https://www.pronutrition.ro/creatine-1000.html sau sa le iau pe ambele?

Va multumesc frumos, sper sa ma ajutati.

Răspuns Câştigător
| laurentiutirei a răspuns:

Salut.
Este ok dar incearca sa calculezi cate calori mananci si proteine!
Descarca myfitnesspal cu aceasta aplicatie poti scana toate produsele si afli calorile, proteinele si multe altele.
Mai bine alegi creatina pudra monohidrata creapure decat pastile.

| anonim_4396 explică (pentru laurentiutirei):

Mersi mult, nu prea stiu cum sa procedez cu creatina pudra, daca nu ma insel trebuie dizolvata in apa sau pot sa o pun si in shake? Mersi mult

| laurentiutirei a răspuns (pentru anonim_4396):

Cea de la pro nutrition se pune la 5g 500 ml de apa 1g 100ml se dizolva dar eu nu te sfatuiesc sa le amesteci proteinele cu creatina adica toate combinatie eu cand am facut-o mam ales cu o scadere de calciu iale pe rand incearca creatina cu dexstrose din cate stiu se asimileaza mai rapid si are un gust dulce si iti da energie poti incerca sa ei creatina inainte de antrenament si dupa antrenament un shake cu proteine!

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Mai adauga carbohidrati (cartofi, orez, paste, etc.) ca ai foarte putini.

Nici grasimi sanatoase nu prea ai (nuci, somon, avocado, masline, ulei de masline, etc.).