| ArkanHell a întrebat:

Trebuie sa ai 2x grame proteine pe kg pentru a cladii o masa musculara corespunzatoare si pentru a repara fibrele, 100g dintr-un pui contine 24g proteine, o pulpa de pui contine intre 200-300 g (asta inseamna intre 50-70g proteine, adevarat nu?) cu alte cuvinte mananc 2 pulpe de pui pe zi si GATA am aportul necesar de proteine? sau what the. ca nu inteleg, dau funda! ^^

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Felicitari, ai crescut de la 55 la 60 happy

Da, fiind ectomorf poti manca orice deocamdata. Si sincer, decat amino, glutamina si creatina dar mancare putina, mai bine mancare multa si mai putine suplimente. Mancarea mereu va fi mai importanta decat suplimentele.

Si lasa amino, amino iei cand vrei sa slabesti si sa mentii masa musculara, decat amino mai bine iei gainer sau concentrat proteic.

Deci da, doar glutamina si 6 pulpe, 3-4 cani, cartofi, paine, e bine deocamdata. Eu as mai baga si niste grasimi sanatoase ( masline, alune, nuci, ulei de masline, etc. ) si niste fructe intre mese. Si as mai baga si piept de pui sau vita, nu doar copane happy

Vezi ca acele copane au si oase, alea nu au proteine :p

9 răspunsuri:
| Nickname1890 a răspuns:

O pulpa de pui nu are 200-300g de carne. Mai are si os si piele. Scotand astea din calcul mai raman maxim 100-150g pe pulpa. deci cam 30-35 g proteina pe o pulpa sa zicem

| Cosmin86 a răspuns:

Pulpa de pui are si oase. cu 2 pulpe de pui cred ca iei maxim 30 de grame de proteine, daca le iei si pe alea.

Mananca si tu 7-8 pulpe pe zi daca vrei doar pulpe, asta combinat cu oua si branza ai proteine. Dar mai ai nevoie si de carbohidrati, altfel corpul o sa foloseasca proteinele pentru energie, in loc sa le foloseasca pentru cresterea musculara.

| ArkanHell explică (pentru Cosmin86):

Pai cartofi prajiti (3 cartofi medii-mari) cu o pulpa mare de 300+ grame (creka am destui carbo din ei nup?)
2 portii de cartofi cu pulpa mare de pui, mai beau 1-2 cani de lapte daca am (momentan mananc si paine din pacate... si painea are carbo chiar daca are multe grasimi, bine ca sunt ectomorf, eu zic ca momentan pot sa pastrez o dieta din asta de santz ca sa zic asa inainte sa avansez la un stadiu mai superior in masa, atunci probabil o sa am nevoie de o dieta corespunzatoare, am dreptate?) deci momentan e bine si asa pentru 5 luni de sala nu? (mentionez ca mai iau aminoacizi, glutamina, creatina, de luna viitoare o sa iau doar glutamina din pacate da asta e dar in schimb probabil o sa am si mai multa mancare si pot avea 6 pulpe, 3-4 cani de lapte s.a), merge treaba si asa? SI MENTIONEZ CA AM 60 kg big grin

| ArkanHell explică (pentru Cosmin86):

Da stiu, din 300g, jumate fac numai oasele
si da, de la 55 am ajuns la 61 chiar, 3-4kg probabil e de la creatina zic eu...
Cand o sa ajung la 65 kg atunci o sa trec la calorii mai serioase fara paine cu o dieta stabilita si includ dulciuri sau etc doar sambata si duminica ca altfel ma ingras si nu e bine
In 5 luni deja am acumulat cat de cat cunostinte atat despre dieta cat si despre sala, momentan trebuie sa ma multumesc cu ce am

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Da, dupa 65 de kg schimbi alimentatia si suplimentele. Daca mai vrei sfaturi poti sa-ti pui jurnalul pe culturism.ro, eu am primit o gramada de sfaturi bune de la aia de acolo.

| CPR a răspuns (pentru ArkanHell):

In cat timp ai ajuns de la 55 la 60?

| ArkanHell explică (pentru CPR):

1 luna aprox
Arat aprox la fel, probabil e de la creatina de unde a retinut ceva apa de am crescut asa de repede in greutate, peste 10 zile am sa raman fara creatina, sa vedem de la cate kg pana la cate kg ajung dupa ce ma las de ea laughing)

| CPR a răspuns (pentru ArkanHell):

Aha... tinene la curent sunt foarte curios totusi eu tind sa cred ca este de la carbo pe care i-ai consumat.

| ArkanHell explică (pentru CPR):

Nu stiu ce e cu carbo dar eu unu am maxim 5% grasime in tot corpul, sunt foarte definit, chiar foarte definit, am 1, 72/60, 5 kg/sunt ceva gen jumate ecto/jumate mezo (deoarece am spatele lat, picioarele mai musculare si mari si pun grasime destul de binisor, numai ca intotdeauna am ars grasimea, mereu am facut flotari/abdomene/genoflexiuni pe propia greutate in anii precedenti cu toate ca n-am pasit vreodata intr-o sala), nu stiu cum am avut vointa sa fac exercitii inutile pana acum dar cel putin m-au ajutat sa ma mentin fizic si sa ard mereu caloriile, e bine totusi laughing, ma bucur ca nu e prea tarziu si etc si stiu ca pot sa progresez
In masa probabil abia in 10-15 ani o sa arat ca un culturist adevarat, ce-i drept e ca progresez in fiecare saptamana in greutati, chiar sunt uimit de progresele asa de rapide, clar nu sunt ectomorf dar nu sunt nici mezomorf deoarece nu am tendinta de a creste instant in masa, am vazut baieti de 16 ani care arata de zici ca aveau 40+ in biceps si erau aproape definiti care fac sala doar de un an, aceia sunt mezo 100% asa ca mi-am dat seama ca sunt intre deoarece eu progrezez la fel de rapid in forta dar in masa mai lent.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ArkanHell):

Felicitari, ai crescut de la 55 la 60 happy

Da, fiind ectomorf poti manca orice deocamdata. Si sincer, decat amino, glutamina si creatina dar mancare putina, mai bine mancare multa si mai putine suplimente. Mancarea mereu va fi mai importanta decat suplimentele.

Si lasa amino, amino iei cand vrei sa slabesti si sa mentii masa musculara, decat amino mai bine iei gainer sau concentrat proteic.

Deci da, doar glutamina si 6 pulpe, 3-4 cani, cartofi, paine, e bine deocamdata. Eu as mai baga si niste grasimi sanatoase ( masline, alune, nuci, ulei de masline, etc. ) si niste fructe intre mese. Si as mai baga si piept de pui sau vita, nu doar copane happy

Vezi ca acele copane au si oase, alea nu au proteine :p