| anonim_4396 a întrebat:

(18+) Mai multe intrebari intr-o intrebare.

Considerati ca tinerii care nu au o perspectiva de viata in care sa se vada familisti vor duce o viata superficiala si alegerea lor este regretabila in a amana/evita cat mai mult un asemenea lucru banal practicat de atata lume? Sau oamenii care nu vor sa mai creada in iubire, relatii si prefera oricand sa traiasca celibatari, liberi?

Sunt diversi tineri pe acest site care au conflicte de idei cu alti tineri care cred ca in viata esti incomplet fara iubire, fara sa ai o pereche, ca e mai importanta iubirea decat orice si tot tacamul. Poti avea orice in viata, dar fara o familie nimic nu e la fel de important. Mie, dimpotriva, asta mi se pare adevarata superficialitate. Sa te arunci inainte fara sa iti feresti putin capul.

Ideea e ca mie, cel putin, nu-mi place mai deloc...nimic din societate. Sunt mai "antisocial" de felul meu. Detest orice obicei stupid practicat de atata timp, chiar si ce implica acte de la stat si popi...si multi bani (nunti, botez, inmormantare, etc).
Pentru mine toate astea nu mai au sens pentru decada asta. Prea multa falsitate si superficialitate reala in atatea obiceiuri.

Totodata observ cu mare dezgust si tot felul de relatii in public, etalari ostentative pe la metrou, pe strada. Credeti ca iubirea adevarata trebuie sa se manifeste in exterior, in vazul lumii? Adica mai inteleg o imbratisare, un sarut scurt, dar nu tati, MAKE OUT in toata regula in public, mi se pare maxim de indecent si lipsa de respect fata de lumea din jur.

Totodata, e oare insensibilitate daca nu ma impresioneaza orice prost care se sinucide? Adica mai inteleg cand se duce unul ca Robin Williams. E un caz complex, mai ales ca e genul de om care parea ca le are pe toate. Mai inteleg cazurile reale.
Dar cazurile astea gen, programarile in lant de a te arunca pe sinele de la metrou, din cauza unei despartiri, ma lasa inuman de-a dreptul. Mi-e sila! Mai ales ca imi provoaca si intarzieri la locul de munca! Nu stiu cum in ultima perioada au fost multe tentative de sucid la orele 9-10. Macar sa-si programeze naiba alte ore. Ce, daca vrei sa te omori trebuie sa deranjezi o groaza de lume sa vada ca ai murit tu, un prost care nu poate trai fara o iubire care pur si simplu n-a mai mers sau pentru ca pana la varsta de numai 20 si ceva de ani n-ai gasit pe nimeni si e atat de grav? tongue

Intrebarea aceasta este o reactie la conflictul dintre mine, Coquina/Berzerka, Broken 016 si Grey 0.

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

E fix alegerea lor. Ca familist, pe de o parte ii invidiez, si pe de alta parte imi e mila de ei. Fiecare moneda are doua fete...
Legat de sinucideri, jos palaria pentru cei care au sange in ei sa le duca pina la capat. Nu de alta, dar se poate si mai rau - sa te retragi la manastire.

45 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Exista si categoria ''conversatii''.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Si de ce ti se pare ca asta tine de Conversatii?

| Inferno a răspuns:

Eu am raportat majoritatea intrebarilor irelevante de la categoria asta. Din nefericire o singura raportare nu este suficienta pentru a elimina fiecare mizerie.

Imi este insa imposibil sa explic fiecarui utilizator in parte de ce intrebarea lui nu are nici cea mai mica legatura cu topicul. Tu insa parea sa ai cel putin jumatate de creier activa, am presupus ca ai sa intelegi motivele evidente pentru care postarea ta si filosofia sunt paralele. Eroarea mea. Mi-o asum.

Aflandu-ma la categoria curenta nici nu intentionez sa dau un raspuns pertinent. Problema e ca tu sa propui un subiect ce are legatura cu aceasta categorie.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Se pare ca si insisti pe o fixatie proasta. Intrebarea e pertinenta, tataie!
Sau te oftici ca nu mai vede nimeni intrebarea ta de acum cu Pitagora?

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Intrebarile dragul meu exista pentru a raspunde la ele. Ori tu ti-ai raspuns singur. Greu, nu?
E greu sa te prinzi ca atunci cand ai scris ''lucru banal'' intrebarea ta a devenit brusc una retorica.

Raspuns: Nu, nu consider ca nepracticarea unui ''lucru banal'' este o alegere regretabila. Dâââ.

| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Cum asa? Acum nici nu e intrebare? Fiindca imi spun si propria parere?
Tataie, vezi-ti doar de postarile tale, lasa-i pe altii, ca oricum tu esti deasupra tuturor! Chiar daca te scufunzi.

| Inferno a răspuns:

:)) :)) =))
Am avut privilegiul sa citesc si discutia originala. =))
http://www.tpu.ro/......-vor-doar/

Caz inchis.
O zi buna tuturor.

P.S.:Nu am spus ca nu e intrebare, am spus ca e o intrebare retorica.
''O intrebare retorica este o intrebare la care nu se asteapta raspuns, pe de o parte acesta fiind evident, pe de alta parte raspunsul fiind cuprins in continutul intrebarii sau sugerat in enuntul ei.''
http://intrebari-si-raspunsuri.ro/intrebare-retorica/

| RAY a răspuns:

Iubirea este o nevoie emotionala la fel ca si socalizarea nu putem respinge asta, suntem oamenii deci suntem sociabili se vede ca orice dependenta, boala cand acel individ socialiseaza mai mult sunt sanse mai mari sa se vindece, dar repet fiecare face ce vrea cu viata lui, a avea o familie nu este scopul vieti asa cum nici a avea iubita nu este ele sunt nevoi atata tot, eu personal nu cred in iubirea sexului opus dar fiecare crede in ce vrea ipoteza mea este ca fetele se compromit cu majoritatea dintre noi si in visele lor sunt barbati frumosi, practic ea va sta cu tine pana da de altul, se foloseste de tine atata tot

| Inferno a răspuns (pentru RAY):

Ray26,tu esti om rezonabil, trimite te rog frumos intrebarea asta la categoria ''conversatii'', ca votul meu singur nu e suficient.

| RAY a răspuns (pentru Inferno):

Ce intrebare?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cum ai spus si tu, conflicte.
De ce faceti asta?
Si acum tot un conflict este.
Cumva cei tineri, mai ales de aici, incearca sa se impuna, sa isi arate mentalitatea lor, stiind in sinea lor ca atunci cand o sa fie "mari" o sa aiba cam tot ce vor, sau indiferent daca au sau nu au, tot o sa se simta bine, iar ceea ce fac acum si ce o sa faca este "cool" pentru ei.
Familie? O sa fie si familie, si iubire. Lucrurile astea se pot schimba foarte usor. Chiar daca nu pare. Iubirea vine pe neasteptate.
Si chiar daca nu pare, unele persoane de aici, nu se vor schimba, sau asta arata ele, si chiar nu le-ai vedea cu familie nu?
Aici multi spun multe. Dar gandeste-te ca in realitate, nu sunt chiar asa. Chiar daca arata asta, si se exprima in mod cat mai "direct", nu este asa si in realitate. Fiecare are o slabiciune, un gand ce il apasa. Acum daca ai fi fata in fata cu cineva de pe aici, aceasta discutie nici nu cred ca ar mai avea loc.

| anonim_4396 explică (pentru DoarBogdan):

Daca-m fi fata-n fata, n-as vorbi chestii d-astea, nu de timiditate, nu-s de mine si-s si prea valoros pentru d-astea. Salam sa sa regheton sa sa Salam

| DoarBogdan a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar nu m-am referit in special la tine sau ceva.
O. Si m-am intanit chiar cu cineva de aici fata in fata big grin

| T0T a răspuns:

"Considerati ca tinerii care nu au o perspectiva de viata in care sa se vada familisti vor duce o viata superficiala si alegerea lor este regretabila in a amana/evita cat mai mult un asemenea lucru banal practicat de atata lume? "
Da cei care nu înțeleg valoarea familiei, așa cum am zis, sunt niște oameni superficiali, niște oameni care pun mai presus nevoile materiale decât cele superioare(am dezvoltat mai mult în acel topic). Din viziunea unui om superficial, într-adevăr, este un lucru banal căci nu știe ce sentimente și ce trăiri implică. Nu mai trebuie să zic că foarte mulți aleg să aibă o viață din asta dar neînțelegând adevărata ei valoare. Nu a zis nimeni că un om care are o familie nu poate fi unul superficial(deci din atâția ăia rămân foarte puțini care se bucură cu adevărat de dragoste)

"Sau oamenii care nu vor sa mai creada in iubire, relatii si prefera oricand sa traiasca celibatari, liberi? "
Dar dragostea nu îți oferă libertate? Din punctul meu de vedere oferă cea mai mare libertate. Majoritatea oamenilor care aleg să fie singuri sunt cum spunea Coquina/Berzerka, "anoști"(doar cuvântul, nu și restul).

"Sunt diversi tineri pe acest site care au conflicte de idei cu alti tineri care cred ca in viata esti incomplet fara iubire, fara sa ai o pereche, ca e mai importanta iubirea decat orice si tot tacamul. Poti avea orice in viata, dar fara o familie nimic nu e la fel de important. Mie, dimpotriva, asta mi se pare adevarata superficialitate. Sa te arunci inainte fara sa iti feresti putin capul."
Nicăieri nu trebuie să te arunci cu capul înainte. Deci superficialitatea la tine este dată de ceva mai mult decât puținul cu care crezi că te bucuri, nu? Foarte justificabil, ce să mai. Nu toți e musai să știe să se implice emoțional în ceva dar acei oameni nici nu au de unde să știe cum e să te implici în așa ceva și de aia spun lucruri de genul ăsta.

"Ideea e ca mie, cel putin, nu-mi place mai deloc...nimic din societate. Sunt mai "antisocial" de felul meu. Detest orice obicei stupid practicat de atata timp, chiar si ce implica acte de la stat si popi...si multi bani (nunti, botez, inmormantare, etc).

Pentru mine toate astea nu mai au sens pentru decada asta. Prea multa falsitate si superficialitate reala in atatea obiceiuri."
Cum am zis și eu în acel topic, trăim într-o societate superficială iar iubirea sinceră nu poate însemna ceva superficial. Fie că preferi să rămâi pe cont propriu, fie că ai pe cineva dar degeaba cam tot din gloata aia de care vorbeam faci parte. Chiar dacă societatea e așa în mare parte asta nu înseamnă că trebuie să devii un antisocial anost care refuză să creeze legături, căci în felul ăsta ai cam făcut umbră pământului degeaba, nimeni nu o să te țină minte și vei dispărea așa cum ai apărut(asta dacă nu faci ceva remarcabil, desigur, dar în cazul tău nu cred că se pune problema. chiar dacă nu poți fi remarcabil pentru o parte mare din societate, poți fi remarcabil pentru un grup restrâns și aia se cheamă familie).

"Totodata observ cu mare dezgust si tot felul de relatii in public, etalari ostentative pe la metrou, pe strada. Credeti ca iubirea adevarata trebuie sa se manifeste in exterior, in vazul lumii? Adica mai inteleg o imbratisare, un sarut scurt, dar nu tati, MAKE OUT in toata regula in public, mi se pare maxim de indecent si lipsa de respect fata de lumea din jur."
Orice om e liber să facă ce vrea, ce îi place, atâta timp cât nu afectează pe cel din jurul său într-un sens negativ. Eu nu te condamn și nu am condamnat pe nimeni că ia o anumită decizie cu viața lui, doar mi-am expus o opinie(anume că e o alegere regretabilă și că mulți oameni sunt superficiali-iar din punctul meu de vedere un om superficial poate fi în foarte multe sensuri, și eu pot să zic că sunt superficial din anumite puncte de vedere)

"Totodata, e oare insensibilitate daca nu ma impresioneaza orice prost care se sinucide? Adica mai inteleg cand se duce unul ca Robin Williams. E un caz complex, mai ales ca e genul de om care parea ca le are pe toate. Mai inteleg cazurile reale."
Un om cu adevărat prost când se sinucide, sincer și pe mine mă lasă rece. Dar dacă putem sau dacă avem ocazia putem măcar să îi zicem niște vorbe ca să îi deschidem ochii(cum a făcut broken iar prietenul lui acum uite că e bine merci). E datoria noastră de oameni. Simți și o satisfacție interioară dacă știi că ai ajutat pe cineva. Pe tine personal multe lucruri nu te ajută practic, dar dacă nu putem simți compasiune sau dragoste ce viață mai e și asta?

"Dar cazurile astea gen, programarile in lant de a te arunca pe sinele de la metrou, din cauza unei despartiri, ma lasa inuman de-a dreptul. Mi-e sila! Mai ales ca imi provoaca si intarzieri la locul de munca! Nu stiu cum in ultima perioada au fost multe tentative de sucid la orele 9-10. Macar sa-si programeze naiba alte ore. Ce, daca vrei sa te omori trebuie sa deranjezi o groaza de lume sa vada ca ai murit tu, un prost care nu poate trai fara o iubire care pur si simplu n-a mai mers sau pentru ca pana la varsta de numai 20 si ceva de ani n-ai gasit pe nimeni si e atat de grav?"
Ai dreptate aici. Un om care se sinucide în public sau se sinucide undeva ca să deranjeze puternic și pe alții(indiferent de motiv dar dacă e un motiv din ăsta banal cu atât de mult) e cretin și ar merita împușcat undeva dinainte. Și mie poate îmi e mai silă decât ție de astfel de oameni, nu am spus niciodată că vai săracii oameni, adevărul e că majoritatea sun idioți, dar unii poate pot fi treziți la realitate(unii nu merită efortul dar măcar știi că ai încercat).

| anonim_4396 explică (pentru T0T):

"Majoritatea oamenilor care aleg să fie singuri sunt cum spunea Coquina/Berzerka, "anoști"."

nu am spus asa ceva in viata mea.
te-as ruga sa-mi arati unde am spus eu chestia aia.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

M-am referit strict la cuvântul ăla frumos, l-am împrumutat.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Gata am modificat(am specificat în paranteză). Cum puteai tu să spui așa ceva, oricum?

| UnBroken2016 a răspuns:

Daca la tine conflict inseamna ce s-a intamplat la intrebarea lui Grey, tare sunt curios ce inseamna cearta adevarata laughing. Oarecum suntem la fel. Nu prea inteleg multi oameni de ce devin depresi sau alte chestii de genul ca nu au multi oameni in jur sau mai nou *prieteni*. Dar ca orice om am nevoi si nu sunt genul sa mearga la prostituate.Nu merita pentru 20 de minute de placere sa iau nu stiu ce boala sa fiu nenorocit pe viata. Oricum nu e mare descoperire ca nu te omori cu oamenii. Am vazut ca esti foarte narcisist de fel, oamenii ca tine nu au prieteni in general. Am mai vazut un ciumpalac zilele trecute care are 14 ani si se dadea un mic revolutionar si toate astea. Se credea cel mai cel si ii vedea pe toti din jurul lui niste prosti si totusi se intreba de ce nu are prieteni. Asta arata cat de inteligent era de fapt.

Nu prea are legatura cu intrebarea ta dar cazul lui Robin Williams nu e deloc complex. Omul era bolnav si nu vroia sa mai sufere atat. E inca foarte simplu de inteles. Tu daca ai stii ca ai o boala terminala si ai suferii 2 ani, ce ai face?

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

NU suntem deloc la fel. Tu chiar esti narcisist. Ai de unde dovedi. Eu in schimb nu stiu cu ce am demonstrat ca sunt narcisist...cat despre Robin Williams are perfecta legatura. Tocmai ca e un exemplu de sinucidere de inteles in contrast cu altele! Nu esti nici prea ager la minte, se pare.

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti doar un ipocrit. Ti se pare °de inteles ° pentru ca iti placea omul si sinuciderea lui ti se pare rezonabila. Dar culmea, daca unu se sinucide ca nu are de mancare sau pur si simplu s-a saturat de mizeria din viata lui, ti se pare un ratat. Stiu ca nu suntem, am incercat si eu putin sa te sustin si tu ma alungi asa, pff, si eu care credeam ca devenim bff.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Pai normal, tamaiosule ce esti, ca doar nu s-a sinucis un neica nimeni. Iar faptul ca cineva se sinucide din motive la care inca are solutie normal ca e un ratat.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Uite, fii atent, citeste-l pe krakilla daca vrei sa vezi cel mai mare narcisist de pe TPU care se crede deasupra tuturor. laughing

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cica eu sunt narcisist laughing.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Esti si tu, unul mai mic. Apoi ce ai vrea? Sa recunoasca un narcisist alt narcisist? rolling on the floor

| UnBroken2016 a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce tot zici tu ca sunt narcisist? Citind doar primele 3 randuri din postul lui Krakila nu ma mira ca e cum e. Saracul om gandeste asa despre oricine. Cu exceptia unui user care am vazut ca mai vorbeste, nu tin minte cine era.

| anonim_4396 explică (pentru UnBroken2016):

Pai te-ai etalat pe site in unele discutii. Desi n-am asistat, am observat.
Krakilla e genul care chiar intra in tiparul lui Grey zero, culmea, fiindca chiar e anost deja. rolling on the floor

| UnBroken2016 a răspuns:

Nu stiam ca exista atata drama pe aici

| syd a răspuns:

Chiar nu imi pasa de alegerile facute de altii, oricum nu duc niciunde in final. totul revine la capacitatea sa te minti ca exista un scop, un motiv in ceva anume. unele minciuni vin de la sine, altele ti le induci tu, altele iti sunt induse. dar la un moment dat iti pui intrebari si numarul de minciuni in care crezi devine din ce in ce mai mic, pana ajungi sa realizezi ca viata e un roman scris de kafka

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Nu e vorba de a gasi un scop, ci de a infirma faptul ca exista un singur scop sau cel mai bun scop la modul general.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, sunt ipocrite generalizarile de genul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu nu esti pentru lumea asta, in lumea asta trebuie sa fi de piatra sau altii te vor calca-n picioare, chiar daca nu esti ca altii, trebuie sa te asemeni lor pentru a te baga-n seama, sau risti sa mori singur, fara prieteni, fara iubita sau oameni care sa ii pese de tine.

(nu-mi plac oamenii ca tine, consider ca sunteti artisti neintelesi, si mie nu imi plac oamenii slabi de suflet)

cre-ca toti ar trebui sa isi creeze o familie, un clan, un grup social care sa-l protejeze, aia care nu-si ceeaza, la o anumita varsta cand vor avea nevoie de suport spiritual, nu-l vor mai gasi.
cu dragostea-n spatiul public, nu-s de acord, nu-s de acord sa vad adolescenti de 16 ani lingadu-se pe banca-n parc, e indecent, ostentativ si atunci cand schimbi gajicu'/gajica la 3 luni, e dovada de falsitate.

offtopic.

nu-mi convine-n ce tara m-am nascut, obceiurile oamenilor sau stilul lor de viata, dar pentru a nu muri singur sau a nu risca sa fiu batut, pe strada la 3 noaptea, am inceput sa bag steroizi si s-ascult manele, imaginea conteaza-n 2016.

invata sa accepti oamenii, mai ales daca esti intr-o minoritate, sau mori singur.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

"invata sa accepti oamenii, mai ales daca esti intr-o minoritate, sau mori singur"
Pe o parte sunt de acord cu el, nu poți accepta un lucru idiot sau pe cineva care e idiot sau nu îți place doar de teama asta. Trebuie să accepți doar ce îți place și în viață nu prea are cum să nu se ivească și oameni și alte lucruri care chiar îți plac. Excluzându-le pe toate sau acceptându-le pe toate e la fel de aiurea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hei! Nu cunosc acest conflict, cert este ca, oricum, m-ar lasa rece.In genere,lucrurile care nu au nicio importanta, sunt indelund discutate, intoarse pe toate partile. Oamenii se cramponeaza de nimic, devin inerti in fata lui, inimaginabil.Ar trebui facuta o balada a nimicului, asta daca si specialistii i-ar da o definitie clara.
Acum, revenind la oile noastre. Oamenii afla prea devreme care este ratiunea lor de a trai, poate de aceea renunta la tot atat de curand sau le este teama sa ramana singuri cu ei insisi.Suicidul nu-mi produce niciun sentiment, mila, in acest caz, este un sentiment ce ar trebui proscris.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nici mie nu imi plac nuntile,botezurile, cumatriile, etc, pentru ca sunt facute ca "asa trebuie", si mi se pare aiurea.Multi oameni sunt pe ideea ca "trebuie sa imi gasesc o fata,sa ma casatoresc cu ea,pentru ca asa trebuie",ci nu ca "asa simt", nevoia e a avea pe cineva care sa te iubeasca, si sa o iubesti, e perfect normala, dar mizeriile astea sunt mai mult stres decat placere.Cand te casatoresti,intr-un fel,iti treci sotia pe numele tau, ca si cum ar fi o proprietate, si ti ar apartine, dar nu e asa.
Nu am probleme cu cei care se sinucid, dar am probleme cu cei care le da motive altora sa se sinucida.Si da,ai dreptate,nu trebuie sa te sinucizi pentru o iubire pierduta,nu e nimeni obligat sa stea langa tine daca nu simte,si legat de asta,cred ca mai mult ranesc asteptarile pe care le avem de la altii,decat sa ne raneasca ei,oamenii cred prea mult in vorbe,si uita ca faptele vorbesc,daca ar astepta sa le demonstreze persoana iubita,ca nu e in antiteza cu ceea ce vorbeste,prin fapte,nu si-ar mai face iluzii,si nu s-ar mai sinucide,zic eu.
Fiecare om e diferit,unul vrea sa fie burlac o viata, altul e familist.Cel burlac, poate se simte ca o pasare inchisa, si gaseste iubire sub alte forma, fara casnicie.Fiecare are nevoie de iubire, dar fiecare o gaseste in moduri diferite.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Consider ca fiecare om e liber sa faca exact ce vrea atata timp cat actiunile lui nu afecteaza negativ vietile celor din jur. Secretul existentei e linistea interioara. Daca un om alege sa fie celibatar, Don Juan sau sa se dedice unei singure femei, e strict problema si alegerea lui. Nu am nici o parere despre un om prin prisma acestei alegeri si nici nu m-ar interesa sa-mi dezvolt una. Fa ce vrei si ce crezi ca e mai bine pentru tine. Totusi, daca ai sub 25 de ani, pregateste-te sa-ti mai schimbi perceptia asupra vietii. Alegerile pe care le faci acum sunt in concordanta cu ce simti si ce ai inteles in legatura cu viata pana in acest moment. Odata cu inaintarea in varsta iti schimbi mentalitatea si modul in care percepi tot ce e in jurul tau. Prin urmare, iti vei schimba preferintele si scopurile.

Oamenii sunt prosti, la asta se rezuma totul. Sunt atat de prosti incat ii judeca pe cei din jur in conformitate cu propria lor perceptie asupra vietii. Ei nu inteleg ca omul pe care il judeca a avut un alt traseu in viata, a simtit alte lucruri, a trait alte experiente, a inteles altel viata. Prostii cred ca daca lor le lipseste ceva, tuturor celor din jur le va lipsi acelasi lucru, doar ca nu realizeaza asta. Pentru ca prostii cred ca ei stiu ce e mai bine pentru ceilalti, doar pentru ca ei simt asta. Doar tu poti descoperi ce te va completa. O familie, un statut social, o insula pustie, etc. Tu va trebui sa descoperi ce te face fericit, nu cei din jurul tau. Extrapoland, ei sunt prosti ca iti impun propriile standarde ale fericirii dar si tu esti la fel ca ei. Ei te judeca pe tine ca nu alegi ca ei dar si tu faci acelasi lucru la randul tau. Nu esti mai bun, urmezi doar alte tipare. Eu sunt mai bun, mie mi se rupe si de alegerile tale si de ale lor si de nevoia celor din jur de a-mi insufla preferintele lor. Daca vrei sa le fii superior, invata sa faci ceea ce ei nu vor putea sa faca niciodata: sa-i accepti asa cum sunt.

Falsitatea si superficialitatea sunt, in realitate, temelia pe care este construita intreaga societate. Totul in jur este fals, totul incerca sa te "educe" intr-un anumit sens ca sa devii folositor unor scopuri pe care nu ti le va spune nimeni, niciodata. Natura umana n-are nici o legatura cu ce vezi in jur, vrei sa vezi cum sunt oamenii in realitate? Du-te intr-o tara din lumea a treia. Acolo oamenii nu isi permit sa se prefaca. In societatea de astazi sunt lucruri infinit mai nocive decat "obiceiurile" astea stupide, plecand de la manipularea maselor pana la concepte ca "politically corectness" care este un concept ce indeamna oamenii sa isi accepte si sa-si imbratiseze falsitatea si ignoranta. Adunarile de coafeze de pe internet au decis ca nu e ok sa le spui grasilor ca sunt grasi, prostilor ca sunt prosti sau negrilor ca sunt negrii. Am ajuns in acel moment din istoria omenirii in care oricine poate striga mandru ca este homsexual, femeie sau negru dar daca spui ca esti mandru ca esti barbat si esti alb toata lumea va spune despre tine ca esti un misogin rasist. Aceasta e societatea in care traim si, cu ajutorul maselor de prosti, poti obtine aproape orice, oricat de stupid ar parea pentru o persoana semi-inteligenta. Traim in aceea perioada din istoria omenirii in care pana si cel mai prost om de pe planeta are dreptul la o opinie si, infinit mai grav, puterea de decizie a celui mai prost om de pe planeta este egala cu a celui mai inteligent, privind prin prisma dreptului la vot. Nu vad cum parerea unui om foarte inteligent, care e clar superioara celei a un milion de prosti, a ajuns sa conteze atat de putin...

Dezgustul tau fata de relatiile in public stim amandoi de unde se trag. Nu are treaba cu faptul ca esti antisocial sau introvertit sau cum va mai place voua, complexatilor, sa va spuneti. Daca te deranjeaza etalarea afectiunii in public raspunsul e simplu: invidia. Dezgustul tau e doar gelozie mascata. Pe mine nu m-ar deranja nici daca si-ar trage-o langa mine, bravo lor ca se simt bine, de ce m-ar afecta ca se ling doi oameni? Si de ce crezi tu ca lumea din jur ar trebui sa te respecte? Lumea din jur nu ar trebui sa te raneasca in vreun fel. Dar daca ai tu o problema cu un comportament normal, atunci tu ai o problema si nu ei.

E perfect normal sa nu te afecteze cand se sinucid oamenii. E alegerea si treaba lor. Unii chiar au probleme grave pe cand altii sunt doar instabili emotional. Dar e treaba lor daca vor sa dea log off. Pentru multi e probabil cea mai buna decizie pe care au luat-o, nu e nimeni obligat la o existenta in chinuri, nu vei primi un premiu pentru asta. Iar cei care se sinucid in numele iubirii sunt cei mai prosti oameni si ii incurajez pe toti care au simtit ca vor sa faca asta chiar sa o faca!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai scris 1. si n-ai mai pus alte puncte. E ca si cum mi-ai fi lasat cratita de cartofi prajiti sa se arda bai kracilla!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Am vazut dupa ce l-am trimis. Am vrut sa-l redactez in puncte ca sa fie mai usor de citit. Dupa care mi-am dat seama ca nu insemnati chiar atat de mult pentru mine. Voi ciocni din calcaie de trei ori, incaltat cu pantofii mei fermecati, si voi face sa dispara acel "1" de acolo, ca sa nu va mai induc in eroare. Bine, asta presupunand ca raspunsul nu va fi sters de catre un moderator inainte...

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Subscriu la absolut tot ceea ce ai scris. O singura parere indraznesc sa iti cer, cum crezi ca se poate rezolva problema asta a minoritatilor care se autovictmizeaza constant ajungand ca majoritatea sa fie privata de drepturi? Crezi ca o politica conservatoare ne-ar putea salva?

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

La absolut orice? Si la paragraful 4? Ia lamureste-ne tu cum dezgustul fata de gesturile intime etalate ostentativ in public poate fi definita ca gelozie mascata? Ca cica e ceva perfect normal, insa nu stiu daca si intr-o lume inca suficient de normala.

Cat despre minoritati / majoritati exista o explicatie simpla: orice padure are uscaciunile ei! Nu dai foc la toata padurea. E ceva ce va exista mereu, indiferent despre ce majoritati / minoritati vorbim la modul general (ca e vorba de homosexuali sau colorati care se victimizeaza, ori ca e vorba de nu stiu ce ecologisti, vegani, ori poate vreun ONG dubios care apara nu stiu ce sandrama de la demolare). Ideea e ca gunoaie exista in orice grupulet oricat de mic sau mare, neavand treaba neaparat cu natura grupului.

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

Oricum, o politica conservatoare ar trebui aplicata la nivel global, lucru care e imposibil. Nu realizezi nimic impunand doar reguli, trebuie sa schimbi perceptia imaginii de ansamblu la nivel universal. Chiar daca ai sansa asta te vei lovi de politicile fiecarui stat, apoi de rezistenta minoritatilor care stiu foarte bine ca au devenit favorizate si vor sa-si pastreze acest statut si, in final, chiar de reticienta majoritatii, spalate pe creier. Ca, de fapt, de la asta a pleacat totul. Majoritatea indobitocita a permis schimbarea si nu minoritatile.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

Gesturi intime? I-o suge in public, sau ce?

Nu e vorba despre uscaciuni, ci despre conflicte sociale. Focarele exista si vor recidiva tot mai mult.

| suffarstar a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor)) Nu stiu daca o sa ii placa, mai ales daca mai sunt si colorate. laughing Scuza-mi gingasul rasism. big grin

| anonim_4396 explică (pentru suffarstar):

Sunt ok atata timp cat nu se manifesta in public!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Acum sa nu intelegeti gresit in privinta suferintei, sinuciderilor.

Nici ca tipul asta sa fiti de pietroaie, nici chiar asa:
https://www.youtube.com/watch?v=vJKQXms6sD4

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce parere aveti de " spalatul hainelor in public? " :s