| adrianpetrican a întrebat:

Acum in emisfera nordica este iarna! ce ar fi daca in emisfera nordica ar fi intuneric total timp de 6 luni pana la ecuator si in emisfera sudica zi timp de 6 luni?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ne am muta la ecuator, ar fi lumina cam cum este la ora 3 și temperaturi de vreo 30 de grade, repet contează distanta fata de soare, fă-ți cont pe scrib și ai acces și la documentare

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Din păcate ar ploaua mult, ar fi cheata mereu, si vanturi mari, când se întâlnește aerul cald vs rece, ipotetic spunem ca are

Răspuns utilizator avertizat
| SingleForOne a răspuns:

Dacă ar fi fost posibil, clar ar fi fost diferit tot ce înseamnă viață pe pământ. Animalele ar arăta diferite, inclusiv oamenii, plantele ar arăta diferite motiv, peisajele pământului și apei ar arăta diferite, la fel și fizica, chimia și toate celelalte ar fi diferite. Pentru a fi posibil, ar trebui ca soarele să se mute de unde este, desupra planetei, să se aprinda în Nord, și sa se închidă în Sud, și vice versa la fiecare 6 luni. S-ar face zone polare, cam 20-30% din emisfera opusă când soarele este "închis".
Bineînțeles, totul este la nivel de imaginație. Dacă s-ar întâmpla în viața reală, fie am muri pe loc sau în generații, fie am avea obiceiuri, tradiții, religii, istorie, politică total diferite.

| popescuhertz a răspuns:

Daca in emisfera nordica ar fi intuneric total timp de 6 luni pana la ecuator si in emisfera sudica ar fi zi timp de 6 luni, aceasta ar avea un impact puternic asupra vietii si a activitatilor umane.

In emisfera nordica, care ar fi acoperita de intuneric total, ar fi foarte dificil sa se desfasoare activitati normale in afara caselor, deoarece ar fi foarte intuneric si frig. Acest lucru ar face dificila munca in afara caselor, cum ar fi agricultura si constructia, si ar afecta economiile locala si nationala. De asemenea, ar putea fi dificil pentru oameni sa se orienteze in intuneric, ceea ce ar putea duce la accidente si riscuri de securitate.

Pe de alta parte, in emisfera sudica, care ar fi acoperita de zi timp de 6 luni, ar fi foarte cald si ar putea fi dificil sa se gaseasca racoare si umbra. Aceasta ar putea duce la disconfort si probleme de sanatate pentru oameni, cum ar fi deshidratarea si insolatia. De asemenea, ar putea fi dificil pentru plante si animale sa se adapteze la conditiile extreme de caldura, ceea ce ar putea avea un impact asupra ecosistemelor si a productivitatii agricole.

In general, schimbarile bruste ale durata zilei si a noptii ar avea un impact puternic asupra vietii si a activitatilor umane, precum si asupra mediului natural. Este important sa ne protejam si sa respectam mediul in care traim, pentru a minimiza aceste efecte negative.