| MasKatUl a întrebat:

Ce determina schimbarea anotimpurilor? Stiu ca Emisfera Sudica este mai aproape de Soare mereu, deoarece Terra are o incliatie de 23 grade sexagesimale. De ce cand in Emisfera Nordica este vara in Emisfera Sudica este iarna? Multumesc mult, FUNDA.

Răspuns Câştigător
| paul55 a răspuns:

ASA SI DACA AXA polilor ar fi dreapta zilele ar fi egale cu noptine tot timpul anului iar temperatura ar scadea treptat de la Ecuator spre poli. Datorita înclinnatii axei polilor pamantul expunne pe rand spre soare cand o mare parte din emisfera nordica si mai putin din emisfera sudica, cand o mare parte din emisfera sudica si mai putin din cea nordica deci inegala iluminare si incalzire a celor 2 emisfere, in timpul miscarii de revolutie conduce la formare anotimpurilor si la succesiunda lor.

7 răspunsuri:
| Exilee a răspuns:

In primul rand, inclinarea axei tereste sub un unghi de 66 de grade si 30 de minute fata de planul orbitei. Datorita acestei miscari sa formeaza si anotimpurile.
Pai, aici se tine cont si de miscarea de revolutie, aceasta fiind miscarea Terrei in jurul Soarelui in acelasi sens cu miscarea de rotatie pe un TRASEU ELIPTIC, numit orbita intr-un an de zile si de-aici apar mai multe CONSENCINTE ALE ACESTEI MISCARI, cum ar fi: formarea anotimpurilor intre echinoctii si solstitii, formarea zilelor si noptilor polare intr-un an etc.
Daca mai ai ceva neclaritati, nu ezita sa ma intrebibig grin.

| MasKatUl explică (pentru Exilee):

Mersi foarte multwinking

| paul55 a răspuns:

Salut din cate stiu eu Pamantul are o înclinare de 66 grade si 33 minute. As si imclinarea axei polilor fata de plnul orbitei, in timpun miscarii de revolutie are urmari importanate.

| florinake02 a răspuns:

Pai din cauza acestei inclinatii, o parte este mai aproape de soare iar cealalta mai departata; si sunt grade hexasecimale.

| MasKatUl explică (pentru florinake02):

Sunt corecte ambelewinking

| Neagu_Ndc_1977 a răspuns:

Citeste si tu pe wikipeida