| Mariela_1621 a întrebat:

albert einstein a fost crestin?

13 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu, nu a fost crestin. Dar spre dezamagirea unora nu a fost nici ateu. Intentionam sa citez si eu un aforism care ii arata crezul, insa cel dat de emanuellex este mult mai relevant.

mira
| mira a răspuns:

Fiind evreu, el apartinea cultului mozaic.

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Nu neaparat crestin, dar credincios. Iata ce afirma el : "Religia mea consta in umila admiratie a nemarginitului Spirit superior, care se reveleaza pe Sine in amanuntele neinsemnate pe care noi suntem in stare sa le pricepem cu mintea noastra slaba, neputincioasa. Aceasta profunda convingere emotionanta a prezentei unei Forte Rationale superioare care este revelata in necuprinsul Univers, formeaza ideea mea de Dumnezeu."

| ania a răspuns:

Nu cunoastem ultimele ganduri si decizii constiente luate in legatura cu aceea forta ganditoare superiora in a carei existenta credea.Eu sper sa fi fost crestin.

soothe
| soothe a răspuns:

Evreu.
@ daddy, se cunoaste ca nu l-ai cunoscut.

| daddy a răspuns:

Mda...
a fost einstein crestin cum a fost shakespeare fotbalist straight face
a fost evreu dar totusi ateu dupa gandirewinking

| BeT a răspuns:

Evreu, o lunga perioada din viata a fost ateu, dar la urma a recunoscut existenta unui Creator Divin.

| liviu00 a răspuns:

In niciun caz n-a fost teist. Din ce am inteles eu, a fost agnostic.

| LuS[z] a răspuns:

"My religion consists of a humble admiration of the illimitable superior spirit who reveals himself in the slight details we are able to perceive with our frail and feeble minds. That deeply emotional conviction of the presence of a superior reasoning power, which is revealed in the incomprehensible universe, forms my idea of God."

| Klara a răspuns:

A fost de religie mozaica deci evreu.

| siegfried182005 a răspuns:

Nu conteaza daca a fost ateu, evreu, crestin sau musulman, atata timp cat acest om a schimbat cursul istoriei.
@Traian: asa, si de unde pana unde ai ajuns tu la concluzia ca el se referea la Dumnezeul tau? Putea bine-mersi sa se gandeasca la Zeus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti erxtraordinara.ai pus o intrebare de zero valoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite doua citate de-ale lui Albert Einstein
"Este, bineînţeles, o minciună, ceea ce aţi citit despre convingerile mele religioase, o minciună repetată sistematic. Nu cred într-un Dumnezeu personal şi n-am negat niciodată aceasta, ci am exprimat-o clar. Dacă există în mine ceva care poate fi numit religios, atunci este admiraţia neţărmurită pentru structura acestei lumi, pe atât pe cât ştiinţa noastră o poate evidenţia."
"Cuvântul "Dumnezeu" nu este nimic altceva pentru mine decât expresia şi produsul slăbiciunii umane, Biblia este o colecţie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, în orice caz, destul de copilăreşti. Niciun fel de interpretare, indiferent cât de subtilă, nu-mi poate schimba opinia."