| Andrei1859 a întrebat:

Albert Einstein era crestin sau ateu?

7 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu avea cum sa fie crestin, deoarece era evreu si nu se botezase. Iar ca evreu cazuse de la credinta in Dumnezeul Bibliei si trecuse la credinta in Dumnezeul lui Spinoza (Deus sive Natura).

Deci nu a fost crestin niciodata, iar privitor la iudaism era un apostat.

| RAY a răspuns:

"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti.Niciun fel de interpretare, indiferent cat de subtila, nu-mi poate schimba opinia" - Albert Einstein

| SG1995 a răspuns:

Nici, nici era panteist.

| xerxes1 a răspuns:

A fost evreu si hot.
https://ioncoja.ro/a-plagiat-einstein/

| AC4S4 a răspuns:

Nu era creștin. Nu era nici ateu. Era panteist. Credea că Dumnezeu este Natura.
Credința lui e foarte apropiată de credința multor celor ce se declară creștini. "Dumnezeu este natura, universul, o forță...".

| RAY a răspuns (pentru AC4S4):

Dar einstein nu credea in iisus,dumnezeu,iad,rai,afterlife, deci nu spune ca einstein era apropiat de crestinism, la fel era si fata de hinduism, budism, eu as incepe ca era mai aproape de un pateism -ateism

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Albert Einsterin a fost om de stiinta. Punct.