| Adelinutza9717 a întrebat:

Am inteles ca recent s-a mai descoperit o planeta...cum se numeste?

7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Kepler 10 b se numeste.
Kepler 10b este prima din cele peste 500 de exoplanete cunoscute care este în mod sigur stâncoasă.

Descoperirea a fost denumită de astronomi printre cele mai importante din istoria umanităţii.

| Pomar a răspuns:

Planete se descopera tot timpul...

| laurentiu a răspuns:

Planeta pruna laughing

| IoanaAndrei a răspuns:

Eris... E numele zeitei Discordiei... Dar de fapt nu e o planeta propriu-zisa, ci o planeta plutoniana. Clasificarea actuala nu include decat 8 planete (Mercur, Venus, Terra, Marte, Jupiter, Saturn, Uranus, Neptun).

| EBC a răspuns:

Se va mai descoperi in iunie 2015 Planeta Luminii, numită Planeta Sill. Reţine asta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planeta ilarion

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate s-a pus un nume la o planeta ca asa planete sunt cu miliardele de le vad aia cu binoclu