| Raduscu a întrebat:

Am nevoie de numele unui filosof. Stiu doar ca este chel si ca e de prin China, Japonia, Thailanda, Korea. E arhicunoscut dar s-a intimplar sa ii uit numele. Are citate celebre. Astept pentru funda! Va rog.

Răspuns Câştigător
9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poate este filozoful chinez Confucius.

| Leocerba a răspuns:

Dupa dezastrul de la Fukushima, mai toti filosofii din Japonia au chelit, chiar si cei de acum 1000 de ani au chelit in tablouri, matura femeile de serviciu numa` par si dinti dimineata prin muzee, si-a inceput sa creasca in schimb par pe ardei, ridichi, deci indiciul cu chelia pică.
Citate celebre are si Cartman din South Park( ex. Kyle zice "Trebuie sa-i salvam pe oamenii astia!". Stan intreaba "Cum?" si replica lui Cartman: "De ce?" laughing ) deci faza cu celebritatea citatelor e discutabila.
Ce vreau eu sa spun cu asta este ca reperele pe care tu le-ai dat sunt un pic ieftine, gandeste-te o clipa cum l-ai caracterizat tu "pe repede" pe Dalai Lama: un filosof chel, de prin Asia, are citate celebre. Dalai Lama ar sti sa rada atat de sanatos, daca te-ar putea citi.

| ceaiuldetei a răspuns:

Sau poate fi Buddha. Tot prin părțile Asiei a trăit și el.

| SebylVane1890 a răspuns:

Daca e arhicunoscut e cu siguranta Confuciusbig grin

| dani0822 a răspuns:

Poate este vorba de Lao Tzu, are multe citate.

| Messerschmitt a răspuns:

Sau din Indonezia, Singapore, Taiwan ori Filipine. Ai nevoie de citire multa, nu de un filosof.

| Raduscu explică:

Oameni buni. E chel. Sau ca sa explic, nu are deloc par in cap. E arhicunoscut. Parca imi sta in ochi dar nu imi amintesc numele. Va rog...cine banuieste măcar scriemi-mi...

| Kaℓi a răspuns (pentru Raduscu):

Sa fie cel cu... "Fii schimbarea pe care vrei sa o vezi în lume"?

| Raduscu explică:

Nu... Ca asta care zici tu e indian...