| MrJoester a întrebat:

Am o intrebare legata de fizica. Conform celei de a 3-a lege a lui Newton ce urca trebuie sa coboare. Sa zicem ca punem un frigider de podea si lipim unul de tavan. Pe cel de pe podea punem o tija lunga si in varf un magnet cu Nordul in sus si cu Sudul in jos, iar pe cel de pe tavan la fel, o tija lunga, cu Nordul in sus si cu Sudul in jos.Magnetii nu se atrag intre ei,pentru cu e o distanta si forta nu e suficienta. Daca arunc acum un magnet cu Nordul in jos si Sudul in sus, o sa fie o interactiune N-N si S-S, deci magnetul aruncat de mine o sa ramana in aer.Asta nu sfideaza a treia lege a lui Newton?

PS: Magnetul aruncat de mine interactioneaza in mod egal cu ambii magneti.

6 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Da' care e treaba cu frigiderele? De ce tocmai frigidere? și mai ales ăla lipit de tavan? Lipești un frigider de tavan? Ce imaginație!

| alserban25 a răspuns (pentru sabin89):

Da. Asa sunt problemele de fizica, Era candva o problema cu 5 scripeti

| WR104 a răspuns:

Cel mai probabil ai inventat tu problema asta care de fapt nu e o problema e o idiotenie, logica lipsestew cu desavarsire mai gandeste te.

| CezarAjutorul a răspuns:

Iti recomand sa te duci pe site-ul acesta http://brainly.ro/.Aici e un loc unde e mai mult ca sigur sa-ti raspunda cineva corect.

| alserban25 a răspuns:

A 3-a lege a lui Newton (a mecanicii simple) este despre Principiul Actiunii si Reactii. Este vorba despre forta activa si cea rezistenta. Ele sunt egale in modul si de sens opus. Un exemplu este daca eu te lovesc in umar cu umarul meu cu o forta activa de 2 Newton, si eu voi resimti rezistenta corpului tau de 2 Newton. Te rog sa reformulezi intrebarea, ce mi-ai spus tu nu e a 3-a lege.

| MrJoester explică (pentru alserban25):

Conform actiunii si reactiunii, tot ce urca trebuie sa coboare, numai ca nu sub acelasi "jos" Daca lipesc un magnet de perete, si arunc o moneda de 50 de bani, moneda se va lipi de magnet, si se aplica legea, chiar daca nu ajunge pe solul nostru. In cazul acela are o baza, un "jos". Si inca odata, toate astea reies din a treia lege a lui Newton.