| timidu89 a întrebat:

Nu știu cum sa încep, nu puteam sa adorm azi noapte, la un moment dat am simțit ca m-am desprins de corp... Știu, e greu de crezut, în 2 locuri am fost pe rand, când am revenit în corp ma simțeam paralizat. Și o senzație de căldură în corp, mi-a fost frica sa ma mișc pentru scurt timp, tot corpul era amorțit, stăteam pe spate. Cred ca am călătorit în timp. Nu e la mișto, chiar a fost adevărat ce am descris. Ce părere aveți? E ceva semn sau ați auzit sau citit despre asa ceva? Sa moara Bibi! Nu am mai pățit asa ceva niciodată. Merg la Biserică, am frica de Dumnezeu. Sper ca am pus categoria buna

13 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Auzisem că nu e posibilă călătoria în timp, dar mai știi...

| Simpatic a răspuns:

Cred ca aceasta experienta "extrasenzorială" ai avut-o pentru ca ai insomnie, nu ai mai dormit bine de zile sau sapatamani chiar
si iei cred si ceva tratament contra depresiei/anxietatii
cumulate au dat o chestie de genul asta...probabil!
eu contra insomniei folosesc prietenul Johnnie... Walker, merge garantat in cazul meu, cand sufar de lipsa somnwinking
dar voi nu faceti ca mine, mai ales cei aflati pe tratament!
toate cele bune!

| timidu89 explică (pentru Simpatic):

De depresie iau Mirzaten de anxietate nu iau nimic. Mai iau de somn și încă pentru o afecțiune. De când am fost la Înviere sunt praf cu somnul. Pe când am apucat sa adorm m-o trezit bunicul de 90 ani pe la ora 8 și un pic... Psihiatrul mi- a spus sa iau alt tip de tratament dacă nu pot dormi cu actualul. Vis nu a fost, altfel nu mai paralizam. Bea pana poți, eu nu beau de 2 ani și vreo jumătate deloc. Plătesc scump datorita tratamentelor, asta e alta poveste

| Simpatic a răspuns (pentru timidu89):

Eu asa am banuit ca este insomnie cumulata cu pastile antidepresive, dar nu inseamna ca eu le stiu pe toate.

| gabicoo a răspuns:

Te-au răpit extratereștrii.

| mastadont a răspuns:

Nu ai de ce să te sperii, acesta este un process destul de cunoscut, așa-zisă ieșire din corp poate fi experimentată de oricine cunoaște tehnicile necesare. Nu este însă decât un produs al imaginației noastre. Am practicat așa ceva multă vreme, doar pentru distracție, și știu ce spun.
Practic, corpul tău a adormit iar mintea ta a rămas trează. Când dormim, corpul nostru pare ca paralizat pentru că creierul împiedică reflexiv corpul să se miște pentru a nu face în realitate tot ce faci în vis. Ce ai reușit tu să faci a fost să ai mintea perfect trează în momentul în care corpul era complet adormit. Cu diferite exerciții și tehnici această stare poate fi atinsă în mod voluntar și lucid.
Pentru mai multe informații vezi aici: https://remspace.net/lucid-dreaming-books-free/

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Părerea mea e că erai obosit și că mintea ta a plăsmuit astfel de fantasme în oboseala dânsei.

| timidu89 explică (pentru MeisterSchnitzel):

Când m-am dezmeticit era 6 fără vreo 20, la 4 după ora 4 nu dormeam

| Cipi1212 a răspuns:

Se poate întâmpla ceea ce ai pățit tu. Sunt persoane care au trecut prin ce ai trăit tu. Mi-a povestit un coleg de cameră când eram la facultate că sufletul lui s-a desprins de corp.

| Mirela1402 a răspuns:

Ai avut paralizie în somn. Nu e nimic grav

| timidu89 explică (pentru Mirela1402):

Ai pățit similar sau de unde ști?

| Mirela1402 a răspuns (pentru timidu89):

Mama a pățit asa, pur și simplu nu se mai putea mișca în somn. Asta de datorează ca creierul tău încă crede ca esti treaz, din cauza oboselii. Chestiile astea se întâmplă ori când adormi, iar după uiți, sau dimineața înainte de te trezești

| timidu89 explică (pentru Mirela1402):

Cred ca a fost prima data cand am patit-o... si unii o iau la misto, din pacate