| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare si nu stiu la ce categorie s-o incadrez. E vorba despre faraonul Tutankhamoon. E o intrebare legata de sexul lui, intrebare ce ma chinuie de cind eram copil, de cind am auzit prima data despre mumii.In momentul ritualurilor pentru imbalsamare se avea in vedere si imbalsamarea sexului intru mumifiere? Am inteles ca aceasta imbalsamare era practicata pentru o eventuala revenire la viata.Deci nu pot crede in ruptul capului ca se spera sa revina la viata ciuntit, dar nu sint sigur.Stie cineva mai sigur?

Răspuns Câştigător
| Azm a răspuns:

Intrebarea mea este, de unde stiti voi ca se spune "mumificheaza" si nu "mumificheshte"?
Si da, erau mumificati, pentru ca egiptenii credeau ca revenirea la viata nu se poate realiza in lipsa corpului.

11 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

@Iceman

Scumpule, existau sperante reale ca defunctul sa revina la viata. De asta se puneau si statui in marime naturala in mormant. In cazul in care sufletul revenit sa anime trupul nu il mai gasea, exista solutia de avarie: metempsihoza intr-un bloc de calcar.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@NoChanceForUs

Sperante, colega, nu sanse. Vorbim de mentalitati, nu de metode efective de resuscitare.

HepHap
| HepHap a răspuns:

@Harciog

Ma tem ca ironia lui Azm a fost prea subtila si pentru tine. Bucuros sa te ajut, te asigur ca nici fructele nu se "mumifichesc", ci se mumifica. Las si niscaiva conjugari de pe DEX, ok?

mumificá vb., ind. prez. 1 sg. mumífic, 3 sg. și pl. mumífică; conj. prez. 3 sg. și pl. mumífice

ÉrotiqueConseils
| ÉrotiqueConseils a răspuns:

Bună.
Încadrează întrebarea la Beauty şi Fashionbatting eyelashes.

Baftă!

| wales a răspuns:

Asa era mitologia in egiptul antic,cand murea un faraon, erau omorate si slugile lui personale, pentru a avea la inviere slugile cu el.Mumificarea unui cadavru este o imbalsamare mai speciala de conservare,tot cadavrul intra intr-un proces de uscare evitand astfel descompunerea,dar toate celulele sunt moarte.
Am avut ocazia sa asist la o simpla imbalsamare,recunosc, nu am putut sa stau pana la sfarsit, se pompeaza in vene o substanta care intarzie descompunerea si pe alta parte se elimina sangele din cadavru.Despre imbalsamare poti cauta manuale de medicina de specialitate,unde se explica pe larg,dar nu este ceva placut.
Cat priveste a doua intrebare a ta '' Deci nu pot crede in ruptul capului ca se spera sa revina la viata ciuntit,dar nu sint sigur.'', mitologia vremii spunea ca un faraon va revenii la viata in acelasi trup, binentnteles ca era o invatatura falsa si demonica.Sa vedem ce spune biblia cu privire la asta:
1. Legat de trup ''Din pamant ai fost facut, in pamant te vei intoarce'' Genesa 3:19.'' ce putrezeste nu poate ajunge la Dumnezeu'' 1Corinteni 15:50.
2.Cei morti in Hristos vor fi schimbati de acest trup care putrezeste '' toti vom fi schimbati de trupurile supuse putrezirii in nemurire'' 1 Corinteni 15:51-53.
3.Prima inviere a celor credinciosi pentru eternitate, Ioan spune clar ca a vazut sufletele nu trupul, Apocalipsa 20:4.
4.La urma vor fi inviati restul pentru a primi judecata, deci va invia sufletul nu trupul, Apocalipsa 20:12-15.
Viata este mai importanta decat a studia imbalsamarea faraonilor, tu pentru ce-ti pregatesti sufletul, pentru viata eterna sau pentru moartea eterna?

| NoChanceForUs a răspuns:

@HepHap: Dacă existau șanse reale, s-a întors vreodată vreun faraon din morți în corpul lui fără creier(că doar i l-au scos pe nas) și alte organe? Și dacă s-a metamorfozat într-un bloc de piatră, ăia de unde și-au dat seama?

| mgtow a răspuns:

Asa aveau egipcienii traditia sa ii mumificheze si apoi sa-i inchida in mormantul lor. E ca la noi cand duce mortul la biserica si il baga in sicriu apoi in ingroapa, doar ca in egipt nu aveau sperante ca corpul sa se ridice din sicriu ci vroiau sa il mentina intr-o stare buna fara a fi descompus de viermi si alte vietati mici.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Din tot ceea ce am citi eu, erau eviscerate doar organele interne, începând cu creierul, mai puțin inima care rămânea în interiorul cadavrului.
Poți aprofunda citind aici http://ro.wikipedia.org/wiki/Vechiul_Regat_Egiptean

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mimuile nu au sex.sau le e infiderent.importanta e pozitia. mimuile stau cu mainile pe chept.asa se mumifiCHEaza.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Azm e singurul care are dreptate caci se mumifichesc numai fructele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hep Hap, ma tem ca si a mea tot o ironie a fost chiar daca din topor., Am vrut sa preiau doar ce a spus Azm.Iar termenul de mumifiere are aceeasi insemnatate cu mumifica numai ca difera regiunea.