| ERMO a întrebat:

Am o mare nelamurire.Este adevarat ca omul a pasit pe Luna? Am vazut pe internet tot felul de bloguri inpotriva acestei idei. M-ai mult am intrebat mai multi profesori ce cred despre aceasta intamplare si sunt confuz nu stiu ce sa cred.Va rog sa dati raspunsuri cu dovezi! FUNDA pentru cine ma convinge de ideea lui!

Răspuns Câştigător
| Adyr0 a răspuns:

Nu prea cred. Americanii aveau tehnologia necesara pentru a falsifica o astfel de tentativa. Recomand sa vezi serialul Star Trek: The Original Series care a fost lansat in 1966 ca sa vezi cam de ce era in stare Hollywood-ul la vremea respectiva. De asemenea, Statele Unite erau in conflict cu URSS-ul, vezi Razboiul Rece. Primul om pe luna a fost un raspuns al Statelor Unite pentru rusi care au reusit in 1961 sa trimita primul om in spatiu, Yuri Gagarin. SUA a trimis frumos o racheta in spatiu, la fel ca rusii, iar pe urma au lasat restul pe seama Hollywood-ului. De asemenea, durata misiunii rusilor a fost de 1h 48 min, ceea ce pare destul de realist fata de 8 zile cat a durat misiuinea pe luna. Gandeste-te si tu, de unde au avut oamenii aia atata kerosen pentru o calatorie dus intors de 800. 000 de km, fara escala pentru alimentare, si mai ales cum au reusit sa decoleze cu atata greutate, mie cel putin mi se pare imposibil de realizat. Ca sa-ti dai seama de distanta imensa care ar fi trebuit sa fie parcursa cu un singur plin, distanta de la Polul Nord la Polul Sud este de 20. 000 de Km deci distanta dus intors Luna-Pamant este de 40 de ori mai mare. Cel mai mare avion din lume, Antonov An-225, poate zbura 15. 000 de Km neincarcat iar cu incarcatura maxima, 640. 000 kg, doar 4. 000 de Km. Poti face o comparatie intre racheta Saturn V folosita de americani si Vostock folosita de rusi sa vezi ce diferente imense de greutate sunt. Ai sa vezi ca racheta ruseasca era mult mai usoara decat cea americana. Fotografiile si filmulete care le prezinta NASA sunt pentru a tine "legenda in viata".

18 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Tati indiferent ce ti-as spune tu doar un singur lucru vei pricepe, confuzia.

| AvalohAlyn a răspuns:

NASA are cele mai mari dovezi, au filmulete si poze cu aselenizarea.Altele nu mai sunt.Au fost multi care au prezis ca omul o sa ajunga in afara Terrei.Eu cred ca e adevarat.

| cristi202 a răspuns:

Intr-o lume in care avem informatia la "degetul mic", inca nu ai vazut acea imagine celebra cu acel prim pas al omului pe Luna, sau vreun film despre acest lucru, sau sa fii citit ceva despre asta?!? Nu imi vine sa cred ca exista pe aceasta lume cineva care sa se indoiasca de acest lucru! Tasteaza pe Google "first step on moon" si vei vedea ce poti gasi cu privire la acest lucru!

| Angel0 a răspuns:

Primul om pe luna a fost ciobanul pe care l-a gasit acolo Armstrong.
Si cind l-a intrebat emotionat Armstrong:
-Cu ce ai venit ma aici?
-Cu brinza...

mira
| mira a răspuns:

Desigur ca omul a pasit pe luna.Asa ceva nu se poate falsifica, chiar daca au existat contestatii.

| alessia5158 a răspuns:

Ce alte comentarii mai doresti? ---- sunt destul de explicative si convingatoare acele comentarii pe forumul indicat de tine! Dovezile autentice le detine doar NASA!

Am urmarit in '69 aselenizarea si-mi amintesc ca a starnit un interes urias! --- pacat ca, pe acea vreme, nu existau in Ro. televizoare color! Memorabile cuvinte a spus atunci Neil Armstrong : "un pas mic pentru om, un pas urias pentru omenire"!

| Pomar a răspuns:

In lumea in care traim este foarte greu sa stii ce sa mai crezi, dar da, omul a pasit pe Luna.Intotdeauna se gasesc oameni sceptici care sa puna la indoiala si cel mai banal lucru ( soarele se invarte in jurul pamantului care e plat wtf?!? cum mai poti crede o asemenea aberatie?!)dar stiinta este destul de evoluata ca sa permita asa ceva, exista filme, poze deci toate dovezile demonstreaza ca omul sigur a ajuns pe Luna big grin

| Pomar a răspuns:

@raym0nd ai niste argumente bune si chiar m-ai facut suspicios in privinta aselenizari.
Totusi chiar daca poate acea misiune (Apollo 11) a fost o inscenare nu cred ca pana acum inca nu s-a ajuns pe Luna...adica tehnologia permite de mult timp asa ceva.

| ERMO explică:

Http://forum.chip.ro/archive/index.php/t-42947.html
Uitativa aici am uitat sa o pun la intrebare scuze

| ERMO explică:

Mda ai dreptate crinu nu prea e bine sa stii prea multe si acu chiar cred ca omul a pasit pe Luna dar sigur au gasit ceva acolo ce nu vrea NASA sa ne arate, altfel de ce nu a mai pasit nici un om pe Luna de la NEil Amstrong. Oricum acu cred ca nasa nu si-ar permite sa falsifice asa perfomanta.

| NoKidding a răspuns:

Nu este adevarat. De ce?
1-Lipsa stelelor din fotografiile aselenizării.
Poate cel mai important argument al celor care contestă existenta misiunii Apollo11 este cel legat de lipsa stelelor din imaginile oferite de NASA. Spaţiul apare în fotografii ca un imens fundal negru. Cum ar putea fi posibil acest aspect cu atât mai mult cu cât Luna nu are o atmosferă care să obtureze vizibilitatea aştrilor? Interesant?
2- Ce caută litera C pe Lună?
Una dintre imaginile care au reuşit să şocheze auditoriul a fost cea a rocii pe care apare litera „C", ca şi cum aceasta ar fi făcut parte dintr-un decor prestabilit. Ca un argument în plus pentru adepţii teoriei conspiraţioniste, asemenea marcaje sunt comune în studiourile de la Hollywood, acolo unde obiectele de recuzita sunt însemnate cu litere, de la A la Z, şi nu cu numere aşa cum s-ar fi aşteptat cineva.(vezi imaginea : http://www.lovendal.net/wp52/wp-content/uploads/2009/07/aselenizare3.jpg )
3- Steagul american fluturând, deşi pe lună nu există atmosferă!
Ca şi cum dovezile contestatarilor nu erau deja în număr mare, o altă imagine, de data aceasta din filmul realizat la faţa locului de astronauţii americani, arata steagul Statelor Unite ale Americii fluturând în momentul arborării acestuia pe suprafaţa Lunii. Cum Luna nu are o atmosferă, steagul ar fi trebuit, cel mult, să stea nemişcat pe suportul special creat pentru a-l ţine întins. Motivaţia oamenilor de ştiinţă, prin care mişcarea drapelului ar fi fost impregnată de astronauţi, pare, în opinia scepticilor, doar o justificare lipsită de temei.
4- Motivul minciunii?
Ar putea să pară absurd, însă o simplă privire aruncată în contextul geopolitic al acelor vremuri poate oferi o explicaţie mai mult decât plauzibilă. Statele Unite ale Americii pierduseră startul în cursa spaţială, iar Uniunea Sovietică părea să conducă detaşat în toate domeniile. Prima capsulă spaţială trimisă în afara atmosferei terestre, primul animal lansat în spaţiu, primul om şi primul echipaj de trei persoane care ajungeau pe orbita terestră precum şi primul modul fără echipaj, Luna2, care ajungea pe satelitul natural al Terrei, toate realizări sovietice, constituiau suficiente motive de îngrijorare pentru Statele Unite. Conform adepţilor teoriei conspiraţiei, Statele Unite ale Americii se aflau în punctul în care trebuiau să demonstreze cu orice preţ că posedă o tehnologie superioară celei sovietice, iar singurul mod în care puteau face acest lucru era să trimită un om pe Lună, premiul care lipsea din vitrina Uniunii Sovietice. Aveau, însă, statele americane tehnologia necesară transportării dus-întors a unui echipaj uman pe Lună? Răspunsul este unul disputat chiar şi în zilele noastre.

| NoKidding a răspuns:

@IceShadow Eu vorbesc de acea data...cu Luis Amstrong.Acum da...banuiesc ca se poate.

| Filip23 a răspuns:

Cred ca te poate lumina un raspuns al lui Buzz Aldrin: "Neil Armstrong a fost primul om care a ajuns pe Luna. Eu sunt primul care s-a pisat in pantaloni pe Luna." E cam greu sa faci pipi in vid. Alfel spus, nu o poti scoate.

| RainDrop a răspuns:

Nu cred, pot sa o fi regizat.

Răspuns utilizator avertizat
| Lariiiiiiiiiii a răspuns:

Da.au pasit pe luna...primul a fost Luis Armstrong si a plecat pe luna ca sa dovedeasca ca acolo exista gravitatie si ca nu exista alte specii pe luna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar ca nu stii ce sa mai crezi.santem perduti frate. cel putin unul din noi. da eu am oarece convingeri. tu esti in nesiguranta totala.pai stai bine acolo.ca nu e bine sa stii multe, si sa intri in cotraziceri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e nimic daca nu te poate nimeni convinge, poti sa crezi ce vrei tu, oricum primul pas pe luna in zilele noastre inseamna si primul pas pe acoperisul casei unde locuiesc.Deocamdata datele furnizate de nasa sunt foarte putine, singurele documnte oficiale sunt moduri de justificare a fondurilor cheltuite. sa nu uiti ca prima data a venit dorinta de a pune piciorul pe luna si nu tehnologia, mai avem nevoie de evolutie pana ce vom culege roadele explorarii spatiului cosmic.