| Sawarekh a întrebat:

Am si eu 2 dubii, de ani buni ma tot intreb, cu atata manipulare in jur si stiri false, inca nu stiu ce sa cred.

1) Sunt dovezi clare ca oamenii au pasit pe luna?
2) Atentatele din 2001 au fost comise de catre o organizatie terorista araba?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da
Si da, 1+1=2

| Sawarekh explică (pentru suntserios):

Uite domnul de mai jos, Spune ca America a finantat diverse organizatii teroriste, nu mai incercati sa spuneti ca e prea logic, fiindca mereu aud si pareri de cealalta a baricadei.

| suntserios a răspuns (pentru Sawarekh):

Dovedește le.
Domnul poate spune ce vrea.
O fi finanțat SUA organizații teroriste. Da când zici asta aduci și niște dovezi nu? Și pe urmă ți se dă dreptate.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

"Bin Laden was, though, a product of a monumental miscalculation by western security agencies. Throughout the 80s he was armed by the CIA and funded by the Saudis to wage jihad against the Russian occupation of Afghanistan. Al-Qaida, literally "the database", was originally the computer file of the thousands of mujahideen who were recruited and trained with help from the CIA to defeat the Russians." - Robin Cook, Ministrul Afacerilor Externe al Marii Britanii între 1997 și 2001
"This is ironic. In the mid-'80s, if you remember, we and the United - Saudi Arabia and the United States were supporting the Mujahideen to liberate Afghanistan from the Soviets. He [Osama bin Laden] came to thank me for my efforts to bring the Americans, our friends, to help us against the atheists, he said the communists. Isn't it ironic?" - Prințul Bandar bin Sultan, ambasador al Arabiei Saudite în Statele Unite între 1983 și 2005
CIA-ul a avut legături și cu șeicul Omar Abdel-Rahman, căruia i-au permis să intre în țară de patru ori ca să recruteze voluntari pentru războiul din Afganistan. Același Rahman a fost mai apoi implicat în atacurile din 26 februarie 1993.
De asemenea, bin Laden avea legături strânse cu talibanul Jalal al-Din Haqqani, care a fost lăudat de americani în timpul războiului cu U.R.S.S..
Bin Laden a afirmat el însuși că a lucrat cu americanii în '97.

| relian a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Irelevant laughing si tu poti sa fii om bun, apoi dupa nu stiu citi ani sa o iei pe aratura, aia nu inseamna ca cei care teau cunoscut cand erai om bun au facut magarii, ori mai stiu eu ce.

Chiar si cetateanul tarii respective, muncesti esti om normal, toti te considera cetatean bun corect? Apoi dupa 10 enspe ani, te duci la puscarie ca nu stiu ce ai furat, omorit.Asa si trebuie sai judeci pe aici care teau vazut om bun la momentul respectiv?

Oamenii se dau dupa cum bate vintu, dupa cum le este lor bine, iar tu ca strain sau chiar apropiat il cunosti la acel moment, nu o sa stii ca duopa ani ala va deveni criminalul umaniytatii, sau va deveni nebun de legat, asa cum era hitler si altii inainte dea avea puterea.

Ori cum am mai spus nu te cunosti nici tu pe tine insuti, decat atunci cand esti pus in fata unei situatii ce nu ai mai fost pus.
Daca te intreb pe tine, tu ai fura? Grantat ai raspunde ca nu, ca tu esti cinstit curat lacrima laughing dar ia sa te pun mai stiu eu ce primar, minstru, sa vezi cum bagi banii in buzunare laughing

Fiecare vorbeste la momentul respectiv.Deci americanii daca au lucrat cu arabii sau inca lucreaza, o fac pentru ca ii cunosc pe aia ce fac la momentul asta.
Cu arabii liucreaza si romanii laughing Bin Laden o cerut ajutor amefricanilr poate ca era la strimtoare, era persecutat de regimul la acea data, iar cand cineva iti cere ajutor si il poti da, o faci corect?
Nu stii tu ce zace in mintea acelui om, nu stii ca peste 10-20 de ani cand ala ajunge el bogat sau are puterea poate sa-ti dea in cap.

Tot ce vorbesc oamenii este birfa la marginea santului laughing e f usor s-a vorbesti de altul fara sa te chinui sa analizezi.

| Frank51 a răspuns:

Cum se face că ai dubii cu privire la cele mai certe fapte?

| Sawarekh explică (pentru Frank51):

Cum? Simplu, multi oameni spun ca a fost o inscenare pentru ca Bush sa invadeze tarile arabe.

| Frank51 a răspuns (pentru Sawarekh):

Mulți oameni spun că pământul este plat. Ăsta e ultimul meu răspuns adresar vreodată acestui cont.

| Sawarekh explică (pentru Frank51):

Penibillaughing nu sti ce e aia o dezbatere, nu sti ca adevarul uneori nu poate fi abosolut. Pa

| Holiday a răspuns:

3) Sunt dovezi clare ca Pamantul e rotund?hee hee

| gabicoo a răspuns:

1- Da omul a pășit pe lună - programul Apollo. Problema este de ce timp de 50 de ani nu am mai fost pe acolo.
2- Al Quaeda a executat atacul. Problema este dacă atacul s-a petrecut sau nu cu știrea serviciilor SUA. Eu personal suspectez un atac gen Pearl Harbour sau o înscenare gen atacul din golful Tonkin.

| CostinAlamariu a răspuns:

1) din cate am inteles da, ar exista ceva dovezi ca oamenii chiar au pasit pe lună
2) aici e mai complicată treaba. În mod clar au fost comise de o organizatie terorista islamică, dar buna e că toate aceste organizatii teroriste n-au aparut din neant și la momentul actual exista suficiente dovezi că America a finantat diverse organizatii teroriste islamice. Nu doar America a facut asta ci orice putere mondiala care are un interes in zona Asiei, incluzand fosta URSS.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De Osama bin Laden în special am auzit că a fost finanțat de americani în timpul războiului afgano-sovietic în anii '80. Pe atunci afganii aveau o reputație de eroi - Peter MacDonald a dedicat Rambo III "curajoșilor luptători mujahedini".