| anna_8174 a întrebat:

urgenta!
Stie cineva cum se numeste un text care nu a mai fost publicat? trebuie un sigur cuvant, neologism; ma gandeam la postum, dar asa este publicat, dupa moartea autorului

6 răspunsuri:
HepHap
| HepHap a răspuns:

Se numeste "inedit". Un text publicat este un text "edit".

INEDÍT, -Ă, inediți, -te, adj. Care nu a mai fost publicat, care se publică pentru prima oară. ♦ Fig. Necunoscut mai înainte; nou, neobișnuit. – Din fr. inédit, lat. ineditus.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Inedit, manuscris. Din intrebarea ta nu prea inteleg la ce fel de text te referi.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se numeste manuscris. Numai bine!

rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Publicatii indedite (care apar pentru prima data)
http://dexonline.ro/definitie/inedit

| mihaelad_7444 a răspuns:

Antum se numeste publicarea in timpul vietii autorului, iar postum este dupa ce inceteaza din viata

| AndyNyappy5 a răspuns:

Exclusiv[in exclusivitate] sau autentic credthinking