| Andrei7520152 a întrebat:

Am vazut un OZN big grin Priveam cerul pe la 1 dim si am vazut o lumina stralucitoare (poate de mag. lui Venus / Jupiter) care se misca foarte incet. A aparut din senin si dupa cam un minut de zburat, a scazut ca intensitate pana a disparut cu totul din cer. Nu palpaia precum un avion si cerul era senin, deci nu a disparut in spatele norilor.

Am mai vazut o chestie identica dupa 2 luni, deci probabil nu'i nimic deosebit. dar pana la urma ce sunt? sateliti defecti? metoeriti?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu incerca sa iti mai impartasesti genul asta de idei fiindca vei primi raspunsuri ca cele de mai sus.
Iti spun sincer ca si eu observ de circa 8 luni astfel de "stele", care se misca incet pe cer si dispar in neant brusc inainte de a-mi da seama ce sunt.
Nu ma intereseaza ce sunt atata timp cat nu sunt un pericol iar daca ar fi cu adevarat alte forme de viata nu ma deranjeaza cu nimic sa le stiu salasluind prin univers si din cand in cand pe cerul nostru.
Eu nu neg posibila existenta a altor forme de viata in afara de cea pe Pamant, fiindca de altfel trebuie sa fii absurd sa mai crezi ca Pamantul este singura planeta cu viata din univers.
Oamenii de stiinta nu cunosc in prezent decat 10% din tot universul, restul de 90% fiind inca un mister. Asta ti-o spun cu siguranta dintr-o enciclopedie a universului pe care o am in posesie.
Si mai ales ca universul este infinit si in contiuna expansiune, anuleaza toate ideile de negare ale speriatilor.

| Andrei7520152 explică (pentru anonim_4396):

Mersi pentru raspunsul civilizat. Le'am vazut cu 2 ocazii, deci trebuie sa fie ceva comun, e foarte probabil sa aiba o explicatie simpla si logica; nu am insinuat ca ar fi o nava extraterestra sau ceva de genu, ci doar o lumina ciudata (mai toti coreleaza oznuri cu alienuri) Cunosc majoritatea luminilor de pe cer pentru ca ma pasioneaza astronomia, si am un telescop; de aia mi-a sarit in ochi chestia asta

26 răspunsuri:
| Andrei7520152 explică:

Satelitul cand cedeaza ce se intimpla? Isi pierde din viteza... dupa care pica inapoi pe pamant. Intrand in contact cu atmosfera, producand LUMINA. Aia am sugerat, extraterestra blonda ce esti laughing

| Damasc a răspuns:

Sunt nave extraterestre, ai fost desemnat de ei pentru cel mai stupid om de pe pamant. Felicitari!

| petrica1111 a răspuns:

Uneori oamenii pot vedea pe cer lucrui care sunt normale, dar destul de greu de inteles pentru noi.Si de multe ori vedem lucrui pe care nu ni le putem explica. Unele pot fi doar in mintea noastra.

"uneori observarea unui experiment, ii schimba total rezultatul."

| alexandra2859 a răspuns:

Eu te cred pentru ca fac facultate de astronomie, dar problema este ca nu pot sa iti explic ce era asa cam din 3 in 3 luni vad si eu cu telescopul sateliti sau diferite planete ca jupiter sau venus si se misca usor pe cer dar nu dispar.sa stii ca oameni noaptea nu vad bine nori chiar poate nu ii vad delocbig grin

| Andrei7520152 explică (pentru alexandra2859):

Stiu cum arata satelitii, pentru ca le vad si eu prin telescop (doar ca eu prind de regula macar 2/3 sateliti intr-o noapte) big grin Cerul era senin prima oara cand am vazut 'fenomenu' pentru ca se vedeau stelele din fundal. Faza e ca nu se comporta ca un satelit. Mi'a aparut in coltul ochiului, avea stralucirea lui Jupiter (care era pe cer), dupa care si'a redus magnitudinea si a disparut cu totul de pe cer. Nu inventez, si nici nu eram obosit/drogat sau ceva.

e posibil sa fi fost sateliti intrind in atmosfera (?!) habar n-am. oricum mersi pentru raspunsul civilizatwinking

| alexandra2859 a răspuns (pentru Andrei7520152):

Este posibil sa fi fost un satelit al lui nasa care lau dezactivat si a intrat in atmosfera.pentru ca odata ce il dezactiveaza se stinge, intelegi? sau poate ai vazut vre o cometa care nu se vede cu ochiul liber, dar ar fi sanse cam 15%happy

| Maariiaa97 a răspuns:

Ce raspunsuri tampite! TPU e un site in care ar trebui sa incerci sa da-i ajutorul... oricat de stupida ar fi intrebarea (iar asta nu-i asa, se intampla des sa fie lumini diferite pe cer...) macar de nu ati raspunde.

| RoseOfTheFire a răspuns:

Cred ca nu ai vazut tu bine laughing

| ThePrinceJoker a răspuns:

Esti cam chior

| ThePrinceJoker a răspuns:

Ba nimeni nu raspunde. gred ca a adormit cu degetu in gura si a visat urit

| Andrei7520152 explică (pentru ThePrinceJoker):

Troll inutil laughing lovi'te'ar un tren accelerat! big grin

| ThePrinceJoker a răspuns:

Ba de ce mai votat ma proasta e mata aia care te-a creat sa te bagi cu votu tau nefolositor care mi l-ai dat in curu ciinelui

| pYv a răspuns:

Mintea ta e putin "bolnava" pe romaneste mai iesiti la aer ca vi s-a golit creierul stand la pc straight face acum vad si eu pe cer un balon de ala cu lumanare in el si se duce pana la draq in cer si REPEDE OZN.OZN oh go on VINE SFARSITUL...rolling on the flooroh go on doamne fereste de asemenea credulistraight face

| Andrei7520152 explică (pentru pYv):

Deahhh what? poti scrie o fraza inteligibila pls?:/ daca nu ma crezi nu-i nimic; ma pasioneaza astronomia si cunosc cerul noptii, deci stiu ce-am vazut. n'am sugerat ca ar fi alienuri, intrebam doar carei treaba cu luminile astea ciudate. whatever

| pYv a răspuns (pentru Andrei7520152):

Intreaba lucruri "serioase" nu ce ai vazut la tv si ti-se va parea si tie nu stiu ce luminita pe cer care se misca ca, fiind OZNwinking

| Andrei7520152 explică (pentru pYv):

Am ochi si stiu ce'am vazut. end of story

| Aluiin a răspuns:

... cred ca toti ce au raspuns, nu s-au gandit de la ce vine OZN.
Obiect zburator neidentificat. OBIECT. :]

| Andrei7520152 explică (pentru Aluiin):

Buna observatie...am uitat ca 90% din TOTI coreleaza astea doua.

| petrica1111 a răspuns (pentru Aluiin):

E bine ca ai aflat ceva nou. noi aia prosti nu stiam asta.Nu mai da raspunsuri tampite, care au scopul de a jigni.

| selenahermy a răspuns:

Poate ai visat

| 69Morena69 a răspuns:

Cred ca era o stea cazatoare sau un avionlaughing

| Ge0steAua a răspuns:

Ma am vazut si eu si faceam misto de aia si ziceam: doamna martian!, socru martian!, ma da nesimtiti sunt astia nu raspunde nimeni si era un avion cu luminite

| andreyuka a răspuns:

Poate era un avionwinking.

| Adrian292929 a răspuns:

Am vazut si eu asta-vara pe cer exact ce ai spus tu ca ai vazut dar nu stiu ce sunt..stele in niciun caz nu sunt..cine stie.

| Andrei7520152 explică (pentru Adrian292929):

Posibil sa fie ISS-ul, adica statia spatiala internationala. Sateliti sunt multi pe cer dar iss e cel mai stralucitor.
http://www.youtube.com/watch?v=xOsOifg4Mm0