| WhatheWow a întrebat:

Are Omul un " numitor comun "?

Răspuns Câştigător
| Decrepit a răspuns:

Strict biologic,da,este necesar un astfel de numitor comun,dar il gasim intr-un foarte indepartat spatiu temporal,daca intelegi ce vreau sa spun.
Ontologic,nu prea.
Metaforic, raspunsul este mereu, indiferent de intrebare, da.

De fapt, avem un numitor comun cu tot Universul.Om fi noi punctul mic,palid,albastru,burdusit de oameni ce se cred mari cu aspiratii mici,viermisori si tot felul de caractere, deci automat, lipsiti de maretie si plini de mediocritate, insa impartasim aceeasi esenta, si anume faptul ca toti plecam dintr-un punct bine definit.Si nu ma refer la divinitate, ci tocmai la structura materiala a oricarui element din Univers, structura ce se regaseste si in noi.

| WhatheWow explică (pentru Decrepit):

E foarte adevărat ce spui dar, la fel de bine putem spune că acest numitor comun de care vorbești e valabil și pentru Viață cât și pentru Materie.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Un numitor comun cu ce sau cu cine? ai pus o intrebare fara sens

| WhatheWow explică (pentru suntserios):

Nu am spus nici în raport cu cine nici în raport cu ce, ci doar dacă avem un numitor comun.
Și bineînțeles că nu are sens atâta timp cât nu-l cauți!

| Exilee a răspuns:

Cand spunem numitor comun, automat ne duce cu gandul la fractii, sau mai bine-zis, la numere rationale.''Omul poate avea numitor comun?''
Omul poate fi de 2 specii: specie masculina, si specie feminina.
FIe x- specia masculina, si y specia feminina, iar omul este de forma x+y.
Dar, atat cea masculina, cat si cea feminina sunt oameni. Hai sa luam cateva cazuri particulare:

Cazul 1: x/1+y/1=x+y. Observam aici, ca numitorul comun este 1.
Cazul 2: hai sa impartiam fractiile la 1 si vom obtine ca: 1/x+1/y= (x+y)/x*y
Cazul 3: sa luam un caz ''deosebit'' " x/y+y/x= (x^2+y^2)/x*y
Apar niste contradictii:

Pai bine, dar ce reprezinta formulele de mai sus?
Ei bine, tocmai am reprezentat o ''strucura'', daca pot sa-i spun asa, a speciei umane, evident intr-un mod matematic.
Am ajuns la o concluzie, si anume ca: prin rationament matematic, am putut reprezenta un ''numitor comun'' chiar si pentru OM.
Evident, ar fi aici o infinitate de relatii, eu am zis doar cateva si imi asum resbonsabilitatea pentru ce am scris.

| Senariana a răspuns (pentru Exilee):

Cazul 1: x/1+y/1=x+y. Observam aici, ca numitorul comun este 1.
Si 1 cine e? A se citi "unu' " si a se face referire la un "produs" a celor doua specii? Dar in relatiile ce urmeaza? Lumineaza-ma.

| WhatheWow explică (pentru Exilee):

M-am pierdut în numere laughing... știi, eu sunt mai mult cu filosofia. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Moartea.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ești sigur că moartea e numitorul comun doar al omului sau înfrângerea ei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Este numitorul comun al tuturor. Moartea poate fi infranta doar atunci cand nu va mai exista nimic.

| Gogu06 a răspuns:

In raport cu cine sa aiba un numitor comun?

| Solsagan a răspuns:

Cu animalele?
Desigur.

| Prunela a răspuns:

Prostia.

| WhatheWow explică (pentru Prunela):

Da, ironic ar putea fi căci nimeni cel puțin o dată nu a făcut abstracție de la ea. laughing

| SageKid a răspuns:

Poate viata, pentru ca toti ne nastem si murim

| xYumex a răspuns:

Este imposibil stiintific dar nu si magic

| Calynus a răspuns:

Nu

| mjsevens a răspuns:

Barbatul si femeia

| TeUrăsc a răspuns:

Da...Dragostea ..Adica un fel de moarte laughing