| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa aflu raspunsuri sincere la urmatoarea intrebare fragmentata in trei parti: Ce va impiedica sa fiti fericiti? Ce este fericire pentru voi? Ce metode utilizati pentru a fi fericiti chiar in cele mai "negre" momente?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pe mine nu ma impiedica nimic sa nu fiu fericit in viata, inainte eram mai incapatanat dar de cand am vorbit cu o fata m-am deschis la minte si suflet si m-am schimbat. Cand mai dau de greu ma gandesc la meseria care o voi practica anul viitor si imi trece, fericirea pentru mine e atunci cand voi conduce tirul si cand voi ajunge acasa sa-mi vad prietena - nevasta in viitor si copii.

107 răspunsuri:
| gabu16 a răspuns:

Nu prea ma impiedica nimic sa fiu fericit, pentru mine fericirea este ceva ce nu poate fii descris in cuvinte ca atunci cand reusesc ceva foarte greu in viata, ce metode folosesc? pai:depinde ce momente si cel mai des folosesc metoda "comediei, divertismentului"winking

| Fireing a răspuns:

Uite raspunsul meu: Eu am un coleg foarte arogant in clasa, el ma impiedica sa fu fericit; fericirea pentru mine este un lucru care nu se intampla foarte des, dar cand se intampla e placut; Cand sunt "momente negre" incerc sa uit de toate problemele si ma gandesc la ceva frumos! Cam atat, ce zici?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gabu16):

O foarte buna metoda! nu uita sa o pastrezi ca pe o piatra rarawinking fericirea nu poate fi descrisa insa paradoxal poate fi descrisa, asta pentru ai ajuta pe cei ce nu o cunsosc sa afle ca de fapt o cunosc! si inca cum! dar e asa de... fragila si uneori parca nici nu o" vedem"winking

| Fireing a răspuns:

Eu am un coleg in clasa care este foarte arogant, mereu imi creeaza probleme, el ma impiedica sa fiu fericit; Fericirea pentru mine este ceva ce nu se intampla prea des, dar cand se intampla e placut; Cand sunt momente negre, eu uit de probleme si ma gandesc la ceva frumos.

| ROB3RT89 a răspuns:

Momentan nu ma impiedica nimic,sunt destul de fericit,mai ales ca e atmosfera de sarbatori! In cele mai "negre"momente cum spui tu, ma gandesc doar ca sunt sanatos, cum o duc pe plan profesional/sentimental chiar nu mai conteza!

| FerLin a răspuns:

Fericirea... Fericirea este un ideal, o stare de spirit ce este conditionata de linistea sufleteasca si se apare prin preajma realizarilor, multumirilor sufletesti, unei constiinte neafectate si doar daca nu ai alte griji ce sa-ti acapareze atentia ce ar trebui saa o canalizezi spre fericire si pentru faptul ca nu putem ajunge la un moment in care sa spun "Gata, de acum sunt fericit!", inclin sa spun ca fericirea e doar o stare de moment. La fel vorbea si Stefan Iordache despre prietenie, era de parere ca "nu exista prieteni, ci doar momente de prietenie". Asa e si cu fericirea din punctul meu de vedere, exista doar momente de fericire.
In momentele "negre" nu vad sa poata fi cineva fericit. Tot ce poti face in astfel de momente e sa cauti singurele firimituri de parti bune, jumatatea plina a paharului sau macar, picaturile ramase pe fundul paharului pentru a le fructifica si a te ajuta sa gasesti resurse necesare in astfel de momente pentru a te linistii intr-o oarecare masura. De multe ori gasesc niste idei aberante in acele picaturi din paharul deja gol de care ma agat sa ma mai linistesc dar oricum, sunt mai bune decat nimic, si sunt atat de aberante incat nu le spun nimanui pentru ca s-ar uita pe sub o spranceana la mine cand ar afla ce-mi trece prin cap. Altfel spus, un overcloaking la gandirea pozitiva happy
Cu toate astea, cel putin eu, nu am avut momente de fericire decat cand nu aveam nici o grija pe cap, eram cat de cat linistit sufleteste si in paralel am reusit ceva ce-mi doream foarte mult si care pentru minte insemna mult si era ceva de esenta.

| harciog a răspuns:

Tot ce ma impiedica nu este decit constientizarea ca s-ar sfirsi cautarea si, sa fim sinceri, cite trairi n-am avut cautind toate astea?

| DorelSudoru a răspuns:

1:Nimic
2:Nimic,nu cred ca fericirea este neaparat necesara
3:Nimic

| Ecea a răspuns:

Ce va impiedica sa fiti fericiti?
Nimic. Poate doar banii de care as avea nevoie sa fiu si mai fericit.
Ce este fericire pentru voi?
Orice.De la muzica pana la prieteni, natura si multe altele.
Ce metode utilizati pentru a fi fericiti chiar in cele mai "negre" momente?
Le ignor si trec repede peste orice.

| Chris a răspuns:

1. Sunt multe obstacole, problemele cotidiane, cele de sanatate, poate depresia de sezon...
2. Nu stiu, euforia de moment nu se cheama fericire, insa cand ma gandesc la asta, imi vine in minte implinire, pe toate planurile.
3. Niciuna, cand trec prin momente "negre", nu as putea fi fericit, nu?
Sarbatori frumoase!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Fireing):

laughing zambesc si te felicit! incet incet o sa afli ca fericirea poate crea un sentiment mai puternic decat "placut". Merci pour ta réponse Fireing! si bravo pentru metoda, e una din cele bunewinking Sarbatori fericite! daca tot vb de fericire

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru FerLin):

Ador raspunsul asta, complex si profund. Imi permit insa sa adaug ceva, si mai exact: in momentele negre nu putem fi fericiti, insa dincolo de ideile aberante pe care nu le exprimam pentru ca ne e teama de privirea de "dingue" a celuilalt, in ideile alea aberante se gaseste o logica profunda a fiintei umane. As fi vrut sa pot spune ca tine ca am avut o epoca de fara probleme pe cap, si astfel sa pot stii ca putem fi fericiti in momente de calm. Insa in viata mea, fericirea am extrasa de fiecare data din "nefericire" din "momentele grele", saracu pahar gol, ce criza de resurse naturale sau nu, pe el (laughing) )! Si, pot sa afirm sincer ca cu "antrenament existential" si disciplina sufleteasca, putem fi fericiti dincolo de goliciunea paharului, si astfel sa fim "suferinzi" pentru a secunda in 'momentele grele" castigand pacea interioara repede sau foarte repede; si pentru asta trebuie sa cultivam iubirea in toate formele sale, sa cultivam ochii care sa priveasca dincolo de forme, sa cultivam intelectul pentru a fi mereu tineri, sa cultivam suferinta extragand frumosul lectiei de viata. fericirea poate fi mai mult decat o stare de moment cand ajungem dupa ani de antrenament sa avem sufletul in pace. Am cunoscut 2 oameni care emanau pur si simplu fericire, ca era furtuna sau nu...erau fericiti; tristi sau suferinzi in primele deoua secunde pentru un eveniment "negru" si apoi calmi, si fericiti, de la ei am invatat unde sa caut esenta existentei. Am intalnit in experienta mea, un mare numar de copii din oncologie si e uimitor cum pot pastra surasul unei fericiri ce ne vorbeste de:" sunt fericit pentru ca traiesc acest moment al vietii". Si ei mau invatat enorm. In mod esential: sa respect viata si sa invat sa iubesc, pentru a fi fericita. Omul traieste pentru a gasi fericirea si a evita suferinta; semenul omului traieste pentru a gasi fericirea si a evita suferinta; inainte de a lovi cu cuvantul sau cu mana sa reflectam la cine este cel din fata noastra.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Waw! ça alors!? "madoaren1detotceesteinjurulmeu"... banuiesc ca e o gluma de sarbatori raspunsul aici prezent; nu'i asa? :p

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ecea):

Oui pentru tot, sauf que: nu ignora toate evenimentele negre pentru ca... sunt in viata noastra pentru a le infrunta, le analiza si evita sa le retraim. Evitarea uneori este sinonim cu refoularea, si asta este una din marile greseli ale individului. merci pour ta réponse Ecea! Sarbatori fericite!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Chris):

Pas mal! bravo à toi aussi! euforia este concluzia unui eveniment insa daca euforia continua atunci evenimentul x sau y te'a facut fericit, so... fericirrea in general o masuram in functie de ceea ce simtim dupa un anumit timp in legatura cu un evenimnet sau o idee. Fericirea de moment este efemera si uneori nociva, ascunzand gesturi mortifiante pentru individ, ca de ex: drogurile. IMPLINIREA pe toate planurile, uneori este imposibil, insa implinirea chiar pe un anumit plan poate duce la implinire insa exceptie sau atentie: implinirea pe un plan uman, pentru ca cei care au impliniri pe plan financiar sunt mai tristi decat saracu de pe strada, pur si simlpu pentru ca primul nu are prieteni adevarati sau familie iar al doilea pentru ca are alti saraci dar care au retinut ca omenia este o piatra rara. De ce zic ca uneori nu poate fi o implinire pe toate planurile? pentru ca de exemplu, o persoana care descopera ca mai are de trait 5 ani maxim, nu poate sa se concentreze decat pe o dorinta realizabila, uneori cei cinci ani nu-i ajung sa construiasca o familie, uneori reuseste sa construiasca o cariera sau mai corect sa o consolideze, in acelasi timp acea persoana va sti sa iubeasca si va arata iubirea pentru lumea ce o inconjoara pentru ca... pentru ca in fata realitatii mortii uneori intelegem brusc cine si de ce suntem aici. pentru punctul trei arunca o privire la raspunsul pentru Dan33. Sarbatori fericite!winking si merci pour ta réponse!

| Ecea a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu ce inseamna pentru tine evenimente negre,insa pentru mine nu inseamna prea multe.
Nu stiu daca moartea unui om de exemplu,este un eveniment negru sau ce culoare are.
Despartirea de familie,prieteni,partener de viata,caine,pisica,etc este un eveniment negru?

Nu am facut niciodata diferenta intre evenimentele din viata mea,toate au avut aceiasi culoare,insa nu pot spune exact ce am facut cand m-am lovit de ele.
Ultimul eveniment din viata mea,mi-a murit persoana care m-a crescut.Mi-a parut rau,insa ce mai conteaza,s-a dus,mai departe cu capul sus,nu s-a intamplat nimic.
Ce alte evenimente mai cunosti tu? Sau la ce fel de evenimente te referi?

Y te digo una cosa, si me hablas en frances, es posible que no entienda.Mejor si hablamos en rumano, o en una idioma que entendemos, no hablo frances y tampoco no entiendo muchas palabras.

Sarbatori fericite si tie!

| Fireing a răspuns:

Mersi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ecea):

Ok, nu voi vb in franceza ca sa pot fi sigura ca intelegi ce zic. Inteleg spaniola dar vb italiana, deci daca tie mai usor in italiana sau engleza poti sa scrii, sau daca nu in romana, promit sa incerc sa scriu inteligibil. pentru a reveni la inceputul idei tale. evenimente negre sunt tot eveniment ce ne afecteaza, ce ne tulbura, ce ne face sa suferim mai mult sau mai putin. Tin sa iti atrag atentia cu afectiune, ca nu ai facut doliul de aceea ai adoptat acest ton de oarece detasare de durere. si stiu ca asta facem cand pierdem persoana ce nea crescut, dar nu numai material ci si emotional. In cazul doliului sau a oricarei alte disparitii, traumatismul este unul din cele mai complexe si perfide, uneori mecanismele de aparare psihice sunt uluitoare. oue, exista persoane care rad timp de ani de zile zicand ca "asta e!" iar apoi "buna ziua draga psychothérapeute, e ceva ce nu functiponeaza bine, nu stiu ce am da am!".
de exemplu, evenimente negre: exilul, cancerul, decesul, divortul, tornade... evenimente negre de 1 grad; sau evenimente negre mai "dulci": un interview ratat, un dulap stricat; o inundatie in bucatarie, sau chiar rochia preferata care este distrusa la spalat...
cred ca ar trebui sa facem diferente intre evenimentele din viata, pentru ca doar asa vom sti sa fim fericiti atunci cand teoretic nu putem, si de asemenea sa invatam din tot ce se intampla in existenta noastra.
Sarbatori fericite!

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu,nu este o gluma este parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Alors, de ce pseudonimul tau ne zice ca "te doare de tot ce este in jurul tau?"

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca asa e...de ce-as da importanta lucrurilor?
Fericirea nu stiu ce e, eu insa ma simt bine in starea in care sunt

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Ahahaha! in fapt mesajul din pseudonimul tau este "nu ma intereseaza nimic din ce e in jurul meu"; "de ce ai da importanta lucrurilor?" pentru ca asa ai afla ce e fericirea, reala si pasnica. Dar oare te simti bine cu adevarat in starea in care esti? si de ce doar "bine"? ce lipseste pentru a te simti "foarte bine"? ai dreptul sa alegi, dar parca afirmatia ultima este un pic cam. egoista si oarecum blocata intr'un apparente bine...

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca nu vreau sa ating perfectiunea sau starea de fericire suprema...o sa vina ele, daca o sa vina, daca nu aia e.Cat timp n-am probleme, am ce-mi trebuie de ce as lupta pentru mai mult?
Oricum intr-un final voi pierde, dar nu asta e exact motivul pentru care nu ma zbat ci pentru ca nu mai am nevoie de altceva...
Egoista? De ce? Vrei sa faci mai mult bine altora decat tie? Aaa da sunt egoist oricum...da imi place cum sunt si ceea ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Si uite ca eu nu vb de perfectiune si nici de fericirea suprema! "oricum intr-un final voi pierde", resemnare... "nu mai ai nevoie de altceva"...
"vrei sa faci mai mult bine altora decat tie?" laughing) laughing) personal, eu da, vreau sa fac bine altora incepand cu mine, ca sa pot face bine altora. Vreau sa nu uti niciodata sa caut pacea si iubirea pentru lumea in care exist, nu caut perfectiunea ci frumusetea din "defecte".
"iti place cum esti si ceea ce faci"...

indiferenta, raceala, egocentrism, suficienta, narcissisme, resemnare, hm... zi te rog, ce e viata in final pentru tine?

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Existenta

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Si existenta, ce este?

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Nimeni nu poate explica moartea logic asa ca ne ramane sa o definim ca lipsa existentei.
Existenta este etapa dinaintea inexistentei(care nu poate fi explicata),o chestie,fiecare e doar o intamplare si face ce-l duce capul...
Multi considera ca ar trebui sa lase ceva in urma acestei existente, oricum principiile difera de la om la om.
Stiu ca nu prea ai inteles ce am scris(pentru ca am scris intr-un fel haotic), dar idee era ca viata nu prea se poate defini

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

happy am inteles ce zici chiar in haotismul tau de exprimare. hm... o mare inchidere din partea ta. Viata nu se poate defini, dar se poate simti si se poate defini astfel prin emotii, prin faptul ca construim ceva si ca lasam ceva. Viata este iubire, insist pe idea asta pentru ca odata ce dai nas in nas cu moartea inveti si descoperi anumite elemente ce nu te mai lasa sa inoti in timp si spatiu fara sa stii de ce faci asta. stiu ca poate nu vei intelege ce zic eu aici, insa stiu ca la un momentdat viata iti va arata cine este si ce este, si de asemenea ce este fericirea si iubirea, in imperfectiune. Viata nu cauta perfectiunea pentru ca viata stie ca imperfectiunea ofera farmec existentei si apoi inexistentei ce este o altfel de existenta.

| DorelSudoru a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu percep nimic dupa moarte...nici macar o forta, un simt.si sincer nu m-as bucura daca ar mai exista ceva dupa aceea.(nu prentru ca nu am o viata frumoasa si pentru ca deja in cazul in care mai exista o alta viata dupa asta, am mai trait una inainte si tot asa o sa fie)
Dar oare fericirea si iubirea sunt universale? Toti le simt la fel? Sau mai ales toti le simt?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DorelSudoru):

Fericirea si iubirea... pe pamant nu le simtim la fel decat cand simtim pacea. nu le simtim toti pentru ca nu toti vrem sa le simtim, unii preferam sa ramanem inchisi in durere. cat despre ceea ce este moartea, nimeni nu poate explica cuiva, pentru ca moartea e o mare angoasa pentru cei ce nu i-am zis "buna ziua si pe curand"...