| Denly a întrebat:

Ati auzit despre proiectie astrala/dedublare/decorporalizare? Daca da, ati incercat, a reusit cineva?

6 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Da! Si pot spune ca merita sa incerci

| suffarstar a răspuns:

Eu un fenomen interesant. Experimenteaza-l, cauta cat mai multe informatii pana gasesti o metoda care ti se potriveste. Poti afla lucrui care-ti vor schimba perceptia asupra realitatii.

| MrChange a răspuns:

Personal, nu am reusit, ideea e ca nici nu am incercat. Sincer sa fiu de cativa ani ma gandeam daca acest lucru e posibil, si am avut mereu senzatia ca se poate realiza prin munca. Acum ceva timp am auzit de proiectie astrala, decorporalizare, si de multe ori termenii acestia sunt asociati cu termenul de "vis lucid". Omul de stiinta, Stephen Laberge a demonstrat ca fenomenul visului lucid este real. Visul lucid si proiectia astrala sunt de fapt acelasi lucru. Multi oameni de stiinta de masa vor spune ca proiectia astrala nu a fost demonstrata si cu toate acestea acum s-a demonstrat ca visul lucid este real. Aşa ca, în mod natural, daca accepti visul lucid, trebuie sa accepti si calatoria astrala.
Deci, care este diferenta dintre visul lucid si proiectia astrala? In visul lucid devii constient in timp ce dormi si esti deja in afara corpului. Proiectia astrala inseamna parasirea constienta a corpului, trecand direct de la starea de trezire în afara corpului. Nu am incercat sa fac asta vreodata, insa probabil cine munceste va reusi. Sunt cazuri a mii de persoane care au experimentat asta din intamplare sau au invatat sa faca asta. In ultimul timp, mi-am petrecut ceva timp studiind asta. Premianti Nobel, pictori, muzicieni au fost inspirati din aceste "vise lucide". Chiar si Enstein, in timpul proiectilor astrale a facut numeroase descoperiri ce l-au condus la demonstrarea teoriilor lui. De asemenea Thomas Edison, Tesla, Stephen King si directorul filmului "Avatar" au avut astfel de experiente. Termenul de proiectie astrala il putem gasi inca din antichitate. Numereoase civilizatii antice foloseau asta. Multi filozofi greci ca Platon, Herodot si Hermotimus au vorbit despre asta. Chiar si în biblie scrie, de exemplu in Apocalipsa lui Ioan, dar si în Epistolele lui Paul din Tars. In timpul proiectiei astrale nu exista timp, iar realitatea este distorsionata de propriile tale ganduri. Planul astral vibreaza la o frecventa mult mai inalta decat planul fizic. Nu exista gravitatie, sau daca exista, nu esti legat de ea.Tu existi în toate dimensiunile in acelasi timp. Atunci cand vizitezi taramul astral, afli ca acesta, este, în esenta, impartit în 3 sectiuni. De obicei sunt denumite planuri astrale joase, de mijloc şi inalte. Deoarece timpul este distorsionat, unii oameni au reusit sa prezica evenimente din viitor si din trecut. Atunci cand te proiectezi astral, unul din primele lucruri pe care le constientizezi este ca ai control asupra realitatii tale, mai rapid decat în fizic. O teorie ar spune ca conceptul de Rai şi Iad provine chiar din această întelegere. După ce mori, te reintorci în dimensiunea a patra. Daca esti o persoana buna vei crea o realitate buna. Oamenii buni creeaza, in dimensiunile mai inalte, o viata buna dupa moarte. Apoi ei vor sta în acel taram atata timp cat doresc si intr-un final, daca vor, se reintorc pe Pamant si încep o viata noua. Daca esti o persoana rea, plina de ura, frica si furie, te vei reintoarce tot in dimensiunea a patra dar vei crea o realitate plina de frica, ura si furie. Pana la urma, Raiul si Iadul sunt acelasi loc si sunt ceea ce tu ai creat. Gandurile se manifesta in dimensiunea a 4, iar din cate am inteles eu, emotiile se manifestă in dimensiunea a cincea, dar s-ar putea sa fie chiar în a sasea, deoarece el sunt mai puternice. Ca o concluzie, as putea spune ca proiectia astrala exista, si cu cat practici mai mult, cu atat vei avea parte de surprize cat mai placute. Asta depinde de tine.

| Denly explică (pentru MrChange):

Vis lucid am experimentat de cateva ori. In vis chiar daca nu iti doresti tu, totul se schimba. E ca un film in care esti prins. Chestia e ca visul e in mintea ta si proiectia e in realitate. Am incercat de multe ori proiectia, dar tot somn am luat si cel mult am avut vis lucid. laughing Oricum, cred ca exista.

| MrChange a răspuns (pentru Denly):

Probabil confunzi...singura diferenta dintre un vis lucid si proiectia astrala e ca in vis lucid intri fara sa iti dai seama, iar in proiectia astrala intri cu voia ta constient. La fel ca in proiectia astrala visul lucid nu e vis, este acelasi lucru cu proiectia, doar ca nu te poti vedea, de multe ori te trezesti in vis lucid in locuri pe care nu le cunosti, si ai senzatia ca poti reveni la realitate oricand iti doresti, simturile se manifesta la fel ca in viata reala, s-a demonstrat ca in visul lucid la fel ca si in proiectia astrala creierul executa toate procesele naturala, doar ca fara a actiona corpul. Poti mirosi, poti manca, poti simtii ca peretele e tare, si de asemenea poti controla realitatea dupa propriul plac. Ceea ce ai spus tu ca ai experimentat, am experimentat si eu, sentimentele nu sunt aceleasi ca in realitate, chiar daca puteam controla realitatea intr-un fel probabil ai fost la limita dintre vis si realitate, nu neaparat ai avut un vis lucid. Sau chiar daca ai fi avut, daca vrei sa intri in proiectie astrala de acolo trebuie sa reusesti sa iti controlezi gandurile. Un vis lucid nu inseamna doar ca esti constient ca visezi...asta e cu totul o alta notiune. Mi se intampla adesea la mijlocul viselor sa imi dau seama ca visez dar sa nu pot schimba nimic, probabil ma trezesc in urmatoarele secunde. Totusi daca poti spune ca ai intrat in vis lucid, ai putea intra si in proiectie astrala.

| Denly explică (pentru MrChange):

Nu stiu ce sa zic, dar cand sunt in vis pare al naibii de real, uneori mi-e chiar frica sa ma bat cu cineva, desi stiu ca nu patesc nimic in realitate.
Ultimul vis a fost unul in care zburam deasupra unor persoane. Mi-am amintit o convingere de-a mea ca atunci cand spui unei persoane din vis ca esti treaz in vis, aceasta va incerca sa te omoare. Atunci cand mi-am amintit de asta, toti au inceput sa fuga dupa mine si cresteau in inaltime. Pana la urma o singura persoana a crescut atat de mult incat m-a ajuns, m-a apucat de un picior si m-a trantit pe pamant. Eu, fiind treaz (lucid) de la inceputul visului, mi-am zis: "E visul meu, pot face ce vreau eu" si i-am dat un pumn persoanei respective. Aceasta a cazut la pamant fara sa se mai miste. Ca si cum ar fi murit. Apoi m-am trezit... Deci am putut influienta intamplarea cu vointa, uneori am schimbat anotimpul si mediul inconjurator, din iarna am facut vara, doar cu credinta ca pot face asa ceva. Eram super lucid, mi-am propus ce sa fac constient. Deci a fost un vis lucid! Visul e doar in capul tau, e totul iluzie! Daca ai fi visat si ai fi experimentat ai fi vazut ca in vis poti schimba orice. Realitatea nu se poate schimba, deci visul lucid e doar un vis in care esti treaz si atat. De asta se cheama vis lucid, pentru ca tu esti lucid. Stii ca esti pe pat si te poti trezi oricand si ai doar cateva clipe sa experimentezi in lumea visului.
Din cate am auzit in astral nu chiar schimbi tu tot universul dupa bunul plac, dar visul nu il vad in astral, il vad in creier. In astral te poti intalni cu prieteni reali care se proiecteaza in acelasi timp, in vis nu poti sa te vezi cu ei.
Tot ce am vrut sa zic e ca eu am avut sigur vis lucid si nu a fost un simplu vis...visul e vis, proiectia e proiectie. App.: am intrat in acel vis cu vointa, am vazut cum usor usor ma gasesc intr-un alt loc, era logic ca intram intr-un vis. S-a intamplat asa deoarece eram foarte obosit si somnoros asa ca trupul meu a adormit rapid si constiinta mi-a ramas treaza.