| zorialbi a întrebat:

Aveti curaj sa spuneti ca nu aveti nevoie de Dumnezeu? Am primit un mail cu urmatoarele exemple:
John Lennon: Cu cativa ani inainte de a muri, intr-un interviu pentru o revista americana, el a declarat: "Crestinatatea va lua sfarsit, va disparea. Nu este nevoie sa imi sustin aceasta idee. Sunt sigur. Nu am ce spune despre Iisus, insa cei ce-L urmau erau oameni prea simpli, astazi noi suntem mai cunoscuti decat El" (1966). Lennon, dupa ce a declarat ca membrii formatiei Beatles erau mai cunoscuti decat Iisus Hristos, a fost impuscat de sase ori.
-Tancredo Neves (Presedinte al Braziliei ): In timpul campaniei prezidentiale, acesta a declarat ca, daca ar obtine 500.000 de voturi din partea partidului sau, nici Dumnezeu nu l-ar mai putea indeparta de la Presedintie. Bineinteles, a obtinut voturile, insa s-a imbolnavit cu o zi inainte de a deveni presedinte, apoi a murit.
- Cazuza (Compozitor, cantaret si poet bi-sexual): In timpul unui spectacol in Canecio (Rio de Janeiro), in timp ce isi fuma tigara, a pufait fumul in aer si a spus: "Doamne, asta e pentru tine." A murit la varsta de 32 de ani, de CANCER pulmonar, intr-un fel groaznic.
-Cel care a construit Vasul Titanic: Dupa ce s-a incheiat construirea Vasului Titanic, un reporter l-a intrebat cat de sigur era Vasul. El a raspuns cu un ton ironic:"Nici chiar Dumnezeu nu il poate scufunda". Cred ca stiti cu totii ce a urmat...
- Bon Scott (Cantaret) Fostul vocalist al formatiei AC/DC. Intr-un cantec din 1979, el spunea: "Nu ma opriti: ma indrept pe drumul meu, pe drumul care duce in infern". Pe 19 februarie 1980, Bon Scott a fost gasit mort, inecat cu propria voma.
- Christine Hewitt (ziarista si redactora de emisiuni de divertisment din Jamaica) a declarat ca Biblia (Cuvantul lui Dumnezeu) este cea mai proasta carte scrisa vreodata. In iunie 2006 a fost gasita arsa in masina proprie.

Răspuns Câştigător
| JeSa a răspuns:

Zorialbi,

Aşa este. Există foarte multe motive/cazuri ce au determinat pe oameni să creadă că un Dumnezeu, cu adevărat EXISTĂ. De pildă, în mod normal, Dumnezeu nu poate să fie văzut, atins sau interceptat cu ajutorul radarului. Dumnezeu are grijă de fiecare în mod distinct, astfel încât viaţa noastră să aibă un sens. Iar lipsa lui Dumnezeu, ar însemna ca viaţa noastră, să fie lipsită de semnificaţie, ca atare... :)(evident - nu este, are semnificaţie!)...deci, nu este bine să-I judecăm natura, ci mai bine este, să se progreseze/găsească răspunsurile, prin credinţa lui Dumnezeu. Prin urmare, NU am curaj, să neg existenţa lui Dumnezeu.

Să vă expun, tuturor, nişte informaţii - despre "PĂCATE ÎMPOTRIVA DUHULUI SFÂNT", ce se găsesc:) la acest - linck, http://www.crestinortodox.ro/comunitate/group.php?group_id=245 :
"- Nu cumva ai avut incredere prea mare in mila lui Dumnezeu si ai zis ca el este Milostiv si te va ierta mereu si ai amanat pocainta din an in an pana tarziu?
- Nu cumva te-ai deznadajduit de mila lui Dumnezeu, zicand ca poti pacatui mereu ca tot nu te va ierta Dumnezeu?
- Nu cumva ai intristat pe Duhul Sfant stand impotriva adevarului, adica socotind Biblia scornituri mincinoase, sau hulind Sfintele Taine, injurand de Grijanie, de Dumnezeu, de Biserica si de cele sfinte?
- Nu cumva ai zis despre Maica Domnului peste care s-a coborat Duhul Sfant ca a mai avut copii si ca nu a ramas Fecioara dupa nastere, ci este o femeie ca toate femeile, cum zic sectantii?
- Nu cumva ti-ai impietrit inima si ai stat nepasator la predicile din Biserica si la chemarile dumnezeiesti, prin semne si minuni ce s-au facut?
- Nu cumva ai stat impotriva preotilor evlaviosi care au propovaduit dreapta credinta si ai ras de ei, sau i-ai batjocorit zicand ca-ti merge rau ca ti-a iesit popa inainte?
- Nu cumva ai stat impotriva copiilor sau la altcineva, care s-au hotarat sa urmeze serios credinta si i-ai batjocorit zicandu-le ca au innebunit, ca s-au prostit, ca s-au ratacit, sau i-ai parat la lume, ca sa fie dispretuiti si huiduiti?
- Nu cumva din rautate ai dat invataturi la cineva contra dreptei credinte ortodoxe?
- Nu cumva te-ai lepadat de credinta ortodoxa si te-ai ratacit, trecand la vreo secta? :(
- Nu cumva ti-ai pus in minte sa te omori, sau chiar te-ai hotarat vreodata sa faci acest pacat cumplit? "

"Dumnezeu cu noi"!(Isaia 7:14) :)

45 răspunsuri:
| dolyan a răspuns:

"frica de Dumnezeu, este inceputul intelepciunii" nu imi aduc aminte cine a zis, da oricum cred ca e adevarat! iar aceste cazuri, da, cred ca au murit din cauza vorbelor desarte zise, dar nu de mana Domnului, ci de mana diavolului! daca tu declari ca nu ai nevoie de Dumnezeu, El te-ar putea parasi, si asa vei fi o prada sigura "mancatorului de suflete".

| EnjoiProSkater a răspuns:

Uite niste oameni ff importanti bon scott jhon lennon si kurt cobain iei au murit din cauza lui dumnezeu uite cum mor niste vedete care au uimit lumea de ce se intampla asta mai bine traiau si acum eu nu am putut sa ma duc la concertul lui nirvan fiindca fara kurt cobain nu mai avea nici un sens ac/dc nu este nimic fara bon scott fara lennon rockul nu mai este. mie imi pare foarte rau de acesti oameni si john lennon nu a murit din cauza droguilor na michel jackson sau um dracu lo fi chemand amin laughing ala a fost cel mai nemernic om el il blestema pe dumnezeu si el inca a mai trait... Explicati-mi asta de ce cei 3 care i-am enumerat au murit si retardu ala a murit dupa 20 de ani cum a zis bon scott "Nu ma opriti: ma indrept pe drumul meu, pe drumul care duce in infern"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e vorba ca nu am curaj sa spun ca nu as avea nevoie de Dumnezeu, dar as zice o mare minciuna. Dumnezeu a fost alaturi mereu, putea schimba destinul unui om care a facut accident si nu a murit, a avut un motiv, cu siguranta schimba destinul acelui om dar a avut nevoie de el in Rai.
Nu cred in aceste povestioare sau intamplari, cum vrei sa le zici, Dumnezeu nu isi omoara proprii copii, EL ii iubeste si nu ar face asa ceva. Mi se pare o prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca asociem pe zeul MARDUK (Dumnezeul ce te,, bate,, de-i esti oponent) si ISUS HRISTOS ca doar au avut de intampinat aceeasi umilire si rastignire, intelegem repede de ce DUMNEZEU a raspuns promt constructorului vasului Titanic.Acum cu astfel de argumente ii rog pe atei sa-l studieze pe ZEUL MARDUK mai cu atentie, si-apoi sa-si reformuleze pozitia privind existenta LUI DUMNEZEU. Numai bine tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se spune ca ateii il neaga pe dumnezeu prin vorbe si credinciosii prin fapte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zori albi? poate in nebunia mea spun ca nu am nevoie de Dumnezeu, dar nu simt asta.insa are el nevoie de mine.si nu pot trece cu vederea.sunt anumite treburi, ce e musai sa le indeplinesc eu si numai eu pe pamant, fiindca asa mi-a indicat preasfantul. el ma ajuta eu trebuie sa ma conformez.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@gospel
si cum ramane cu persoanele care au chiar mare nevoie de dumnezeu si totusi mor si ele in accidente si de boli?
sunteti penibili cre(s)tinilor
eu pot face de toate si fara dumnezeu
daca nu inveti pentru un examen dar in schimb vii cu iconite, curiciulite la scoala si alte simobluri religioase si esti convins ca dumnezeu te va ajuta iti garantez ca iei un 4 cat tine de mare si un ateu care va pune botu pe carte va lua cat merita si prin fortele lui proprii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu omoara pe unii intr-un an pentru ca il hulesc si omoara pe altii dupa vreo 3 ani pentru ca au omorat vreo 6 milioane.
E tare drept dumnezeul vostru.
Dumnezeu este la fel de adevarat ca si balaurul verde, fat frumos, ileana cosanzeana.
Cat o sa mai traiesc? 1 an sau 2 ani? poate ar trebui sa incep sa omor oamenii si atunci mai traiesc vreo 3 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si ce vrei sa,, demonstrezi'' acum, ca cei ce au o parere diferita vor fi deserviti iadului? indogmare si iar indogmare! Cred ca faci parte din cei care cer voie de la popa sa faca dragoste cu sotia (GIGI BECALI)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru anonim... poti face atatea tu fara dumnezeu? cine vreodata a putut face un fir de par din negru alb, sau si-a adaugat macar o zi la viata lui? asta poti face anonime?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Iarta-I Tata caci nu stiu ce fac" straight face (cei care nu cred) Lumineaza-le Doamne mintea!

| Teardrop a răspuns:

Hă...hu...
Să le luăm pe rând:

John Lennon: Ambasador al carităţii şi a păcii, a condus zeci de fundaţii, şi a ajutat şi a donat bani la mii de oameni. Idealurile lui John Lennon au fost de pace, şi a promovat iubirea între oameni. Oare faptul că nu credea în religii l-a făcut un om rău?

2)Faza cu Titanicul. Ce fel de Dumnezeu rău e ăla care omoară mii de oameni doar ca să arate unui om că a greşit?

| kUuKii a răspuns:

Doamneee ce oamneniii. spui ca esti mai ba acum serios km dreq s spui ca mai cunoscut Iisus? nu. normal ca nu as avea kuraj

| RockOnGals a răspuns (pentru kUuKii):

Tu te-ai gandit ca John se referea la faptul ca ei deveneau mai idolatrizati decat trebuia si ca lumea prefera sa asculte RocK'N'Roll in loc de predica de la biserica?

| zirix a răspuns:

Cei care va incredeti in fortele proprii, ce realizari aveti? Si cand spun realizari ma refer la lucruri extraordinare, nu la banalitati realizate de "crestinii ingusti la minte". Si inca un lucru, cum puteti sa sustineti sus si tare ca homosexualii sunt discriminati cand zilnic sunt aduse ofense la adresa crestinilor?

| alexsorin a răspuns:

Deci p mine m a socat Christine Hewitt intr un fel. imi pare bine ca i s a intamplat ce i s a intamplat. cum poti sa spui asta?laughing cred ca nm din zilele noastre nu poate descifra ce scrie acolo...nici cel mai destept om sau cel mai cult ptk nm nu poate dezlega ce scrie acolo deoarece fiecare dintre noi are o alta gandire.