| missClumsy a întrebat:

A absolvit cineva facultatea de etnolgie?

3 răspunsuri:
| alabalaportocala2011 a răspuns:

Există o facultatea de etnolgie/etnologie?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Înseamnă că există dacă claudiu mai are un an și o termină dar nu văd utilitatea unei asemenea facultăți că nu este nevoie de așa mulți etnologi.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Etnologie
Etnologi români

Simion Florea Marian, Nunta la români, Nașterea la români, Moartea la români
Ovid Densusianu, Folklorul. Cum trebuie înțeles, Vieața păstorească în poezia noastră populară
Romulus Vuia, Studii de etnografie și folclor
Petru Caraman, Colindatul la români, slavi și la alte popoare
Ernest Bernea, Spațiu, timp și cauzalitatea la poporul român
Constantin Brăiloiu, (etnomuzicolog), Metoda de cercetare folclorică, Le folklore musical, Sur une melodie russe
Ion Mușlea, Cercetări folclorice în Țara Oașului, Arta țăranilor români din Transilvania. Icoane pe sticlă și xilogravuri
Gheorghe Pavelescu, Magia la români
Ovidiu Bârlea, Folclorul românesc, Eseu despre dansul popular românesc
Mihai Pop, Obiceiuri tradiționale românești, Folclor literar românesc
Valer Butură, Etnografia poporului român, Străvechi mărturii de civilizație românească,
Alexandru Popescu, Tradiții de muncă românești
Dumitru Pop, Obiceiuri agrare românești
Ion Vlăduțu, Etnografie românească
Ernest Bernea, Datină și obicei
Ăștia au fost etnologi și au absolvit alte facultăți.

| claudiu11re a răspuns:

Mai am un an si termin...:X:X:X