| Anda1197 a întrebat:

A vizionat cineva filmul din 1968 "Romeo şi Julieta" sau a citit cartea?
La un moment dat, în actul 3, scena 1 Romeo spune: "sunt jucăria soartei". Cum aţi comenta această exclamaţie? Ce părere aveţi despre ce a spus? :3

2 răspunsuri:
| AAnda a răspuns:

Adica soarta este inevitabila, nimeni si nimic nu o poate schimba, iar el fiind " jucaria" arata ca se supune acestei sorti fara a putea sa se opuna.

| Anda1197 explică (pentru AAnda):

Da, dar mi-ar trebui ceva mai complex, mai dezvoltat, pentru că asta ştiu şi eu să explic. happy