| Auslesse a întrebat:

Buna din nou! iarasi eu..cu o alta intrebare!
"se-ntoarce roata!".voi ce parere aveti...e adevarata aceasta vorba?
Vi s-a intamplat vreodata sa se adevereasca?happy

18 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Da, de cele mai multe ori culegi ceea ce ai semănat și roata cam are tendința să se întoarcă, indiferent sub ce formă, poate fix atunci cât te aștepți cel mai puțin.

| harciog a răspuns:

Ca mi s-a intimplat, e normal si cred ca n-a scapat nimeni de asa ceva dar, de cite ori e pronuntata aceasta"maxima", ea este aruncata mai mult ca o amenintare.

| Paulla a răspuns:

De multe ori da, dar vreau să subliniez că nu cred în karma sau alte teorii dubioase.
Ex: Misoginismul s-a transformat în misandrism; unii spuneau că rolul femeii e să aibă grijă de familie, iar acum femeia câştigă mai mereu custodia.

| Hombre a răspuns (pentru Paulla):

Nu s-a transformat nimic, e doar o parere a muierilor odata cu castigarea drepturilor egale cu ale barbatului, de fapt femeile sunt misandrine pentru neputinta lor de al depasii pe barbat in totalitate, "ah ce la-si bate daca as putea". Vizavi de custodie si banuesc ca vorbesti de copii, e firesc sa fie asa, spiritul matern insasi este definit pentru asa ceva, necum ca ati fi mai capabile sau inteligente.

| Paulla a răspuns (pentru Hombre):

Nu e firesc să fie aşa, sunt mii de femei care n-au habar să-şi crească copiii şi mii de bărbaţi care s-ar pricepe mult mai bine(doar ai experienţă de viaţă, probabil cunoşti şi tu persoane de genul). Instinctul matern nu-i la fel de dezvoltat la toată lumea(şi vezi că te contrazici, dacă 'spiritul matern' e definit pentru aşa ceva şi e prezent la toate femeile atunci femeile sunt mai capabile în creşterea copiilor decât bărbaţii).
Cum sunt femei care se pricep mai bine la îndeletnicirile specifice bărbaţilor(Lyudmila Pavlichenko, 'nuff said) aşa sunt şi bărbaţi care se pricep mai bine la îndeletnicirile specifice femeilor. Generalizarea-i nocivă. Corect ar fi să aibă şanse egale amândoi la custodie, ori bărbatului de multe ori nu i se dă şansa de a îşi dovedi capabilitatea. Atâta timp cât inegalitatea asta favorizează femeile, cum e dacă nu misandrism? Şi mai sunt şi alte legi, gen vârsta la pensionare, care iar favorizează femeile.
Cât despre depăşirea altui individ, asta nu ţine de sex, poţi să fii şi hermafrodit, ori eşti superior ori nu. Şi vezi că 'a depăşi' e cu un singur i.
La fel e şi cu rasismul. Când un negru iese pe stradă cu un tricou pe care scrie 'sunt mândru că-s negru' mulţi o să spună că-i un exemplu pentru ceilalţi negrii. Acum ieşi tu pe stradă cu un tricou pe care scrie 'sunt mândru că-s alb' şi vezi reacţile.

| Hombre a răspuns (pentru Paulla):

Am sa ies cu un tricou pe care scrie "O vreau pe Paulla in jacuzzi".
"atunci femeile sunt mai capabile în creşterea copiilor decât bărbaţii". Cand am spus ca "spiritul matern este definit pentru asa ceva" trebuia sa intelegi ca in ele procreaza fatul si tot ele il alapteaza dupa nastere, nu barbatul. La-sa de-o parte segmentul acela de curvustine, dezaxate, sau care din variabile motive le lipseste "instinctul matern nu-i dezvoltat la toata lumea la fel", m-am referit la femeia in ansamblul ei vizavi de procrearea in sine. Si findca ai dat exemplu pe Lyudmila Pavlichenko de mare lunetista cu 309 trimisi la God nici aici femeia nu e fruntasa pentru ca Vasili Grigorievici care are din unele surse 500 de trimisi la God si mai este si Mihail Ilici Surcov un lunetist siberian cu 700 de trimisi la God. Acuma iti dau eu una buna cei mai multi bucatari din lume sunt femei dar cei mai buni bucatari sunt barbatii. Drepturile de care va bucurati in ziua de azi le aveti pentru ca asa a vrut barbatii europeni in urma unu-i proces indelungat, a fost o decizie de politica-sociala pentru a depasi inchistarea femeii d.p.d.v. religios, consecinta a miscarii iluministe din sec. XVII-XIX conjugata cu miscarea feminista care apare in suita ideilor revolutiei franceze. Si daca nu crezi si nu-ti convine baga un ochi in tarile arabe unde islamul e religie si stat, unde femeile are drepturi zero si voua europenelor vi s-a urcat la cap misandrismul. Daaaaa? i-a sa te consemnez eu pe tine in catastif;
"Paulla, diagnostic- misandrina,- in urma manifestarilor agresive cu tulburari semnificative de comportament trebuie trimisa la reeşapat si tratata cu metoda- Balaceala cu surplus de ghidusii in jacuzzi" timp de o saptamana. laughing Cand imi scapa un i in plus sa stii ca vreau sa pun punctul pe i.winking

| Paulla a răspuns (pentru Hombre):

Tot te contrazici cu primul răspuns, femeile sunt mai capabile în creşterea copilului datorită spiritului matern, zici tu, iar în primul spui că n-ar fi mai capabile.
'La-sa de-o parte segmentul acela de curvustine, dezaxate, sau care din variabile motive le lipseste "instinctul matern' cum să-l las de o parte dacă e prezent? Unele femeii nu ştiu să cresacă copii, iar unii bărbaţii da.
Când compari nişte lunetişti sunt mai multe criterii decât câţi oameni a omorât, Lyudmila s-ar clasa lejer în primii cinci. Surkov e un exemplu prost, multă lume spune că recordul său e doar propagandă sovietică. Vasili e un exemplu bun, dar nu mai bun ca Lyudmila după mine, iar în sursele oficiale n-are decât 242 de 'trimişi la God'. Dacă vroiai să dai un exemplu bun, trebuia să spui Moartea Albă, Simo Hayha. Oricum, eu n-am spus că Lyudmila ar fi fost cea mai bună, ci că a fost foarte bună, ca dovadă că există persoane care pot excela în activităţile specifice sexului opus, motiv pentru care consider că atât bărbaţii cât şi femeile ar trebui să aibă şansa să dovedească că pot creşte copilul. Cum naiba-s misandră dacă cer egalitate?
Istoria ne învaţă că în timp ăştia discriminaţi mereu îşi câştigă drepturile, că vor sau nu vor bărbaţii, albii, heterosexualii, creştinii şi aşa mai departe. O să-şi câştige drepturile şi-n ţările arabe mai devreme sau mai târziu, numai că acolo-s legile mai stricte, încă-şi mai taie mâinele.
Nu vin nicărieri, că nu ştii să pui un diagnostic. Dacă sunt 'ceva', sunt narcististă, cu un complex de superioritate. Până atunci, bălăceală cu (,) caprele pentru tine.

| Hombre a răspuns (pentru Paulla):

Miss Paulla "atunci femeile sunt mai capabile în creşterea copiilor decât bărbaţii" este pus in ghilimele la mine in post, e luat din contextul tau. In rest n-am nimic de comentat doar dezamagirea ca nu-ti place jacuzzi si vroiam pe cineva superior caprelor mele.

| MâţulMov a răspuns:

Dap. Mereu se-ntoarce roata, mai devreme sau mai tarziu.

| BlackRose4ever a răspuns:

Foarte adevarata, la fel ca:"cine rade la urma, rade mai bine".As putea spune ca acestea seamana.Intotdeauna se vor verifica aceste vorbe.

| RAY a răspuns:

Da

| dragos9234 a răspuns:

DA,este adevarat.
Da am patit-o si eu.

| OOOLEOOO a răspuns:

''Istoria ne invata ca cine a fost sus va cadea jos, si cine a fost jos va urca sus'' (Gambathelenk)

Roata se intoarce mereu....Rabdarea e singurul aliat unui om care cauta o noua lume.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot timpul se adevereste. Daca faci ceva rau, rau primesti.

| Auslesse explică (pentru anonim_4396):

Nu ma refeream neaparat la rau. ziceam doar asa. daca intr-adevar se intoarce roata de fiecare datahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Auslesse):

Da,si la bine, dar mai rar.

| 1Mihai1 a răspuns:

Este adevărată această "vorbă", doar că trebuie să priveşti dincolo de ce vezi...

| Cosmina33 a răspuns:

Daa e adevarata mie mi s-a intamplat happy