| Heidi_4120 a întrebat:

Exista diferente intre un sociopat si un criminal in serie? Daca da, care sunt acestea?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Sociopatia e doar una dintre cauzele(dar nu e mereu o cauză) a transformării unui individ într-un criminal. Poți crește într-un mediu social, educațional, economic nasol și să devii sociopat dar asta nu te face și un criminal, mai sunt și alți factori. Ca o concluzie spun că nu, nu e tot aia. Dacă ești sociopat nu e musai să fii și criminal în serie și nici dacă ești criminal în serie nu ești neapărat pentru că ești sociopat.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Off... săraca logică.
Corelaţia nu implică cauzalitate. Doar cauzalitatea implică şi corelaţia.
Astfel că, nu toţi sociopaţii sunt criminali în serie şi nu toţi criminalii în serie sunt sociopaţi. Tadaaa! Asta-i diferenţa între ei!
Sunt din mulţimi diferite doar parţial intersectate, nu congruente!

| Vizitiul a răspuns:

Exista diferenta intre capra si ied? Da, capra da lapte. La fel si criminalul, este un sociopat care-si materializeaza derapajele de gandire.

| shadovv a răspuns:

Sociopatul e instabil psihic. Criminalul in serie nu oamoara doar din nebunie... unii o fac si din lipsa banilor, razbunare, etc.

| dexro a răspuns:

Pai diferenta este ca orice criminal in serie este sociopat, dar nu invers...
Sociopatul este un om cu o tulburare antisociala dezvoltata de cele mai multe ori la inceputul adolescentei intr-un mediu abuziv.

| Zenithf a răspuns:

Un sociopat este o persoana inadaptabila, nu se poate incadra in societate, poate fi un autist sau sa sufere de o alta tulburare mentala. In general, o persoana sociopata este usor de identificat. Un criminal in serie este un 'pradator' care poate parea o persoana foarte placuta, manierata, etc., in general este o persoana care se poate foarte usor amesteca printre altele, se poate foarte usor incadra in societate.

| Quiescent a răspuns:

Sociopát, -ă adj., s. m. f. (Suferind) de sociopatie. (< engl. sociopathic)

>>

sociopatíe s.f. Tulburare de comportament având drept cauză deficiențele educației într-un mediu social nefavorabil. (< fr. sociopathie)

CRIMINÁL2, -Ă, criminali, -e, adj., s. m. și f. 1. Adj. Care conține o intenție nelegiuită, care constituie o crimă, referitor la crimă; rău, dăunător.

Dacă o luăm d.p.d.v. logic, un criminal este o denaturare a omului să-i zicem "normal" datorată unor traume din copilarie, deficențe în educație sau lipsa socializării, factori ce-l sălbăticesc pe om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sociopatul mai are de rezolvat cativa TPU-isti pana la rangul de criminal in seriebatting eyelashes
Cafea, cineva?happy