| Elena007 a întrebat:

imi puteti spune si mie doua probleme pe baza a doua proprietati chimice ale oxigenului? nu trebuie neaparat si rezolvate doar enuntul.

Răspuns Câştigător
| Veritas a răspuns:

1. Scrie ecuațiile reacțiilor chimice din schema de mai jos:
-->+ Mg = a
Oxigen --> + C = b
--> + SO2 = c
a) precizează importanța reacției
b)Dacă reacționează 0, 5 moli O2 ce cantitate (g) de compuși a, b, c se obțin?
2. Ce cant. de sulf poate arde cu formare de dioxid de sulf cu oxigenul rezultat prin descompunerea a 4 moli de clorat de potasiu? Se dau A sulf=32, A clor= 35, 5 și A potasiu=39
Fundă?

| Elena007 explică (pentru Veritas):

Multimesc mult!

| Veritas a răspuns (pentru Elena007):

Cu cea mai mare plăcere, le-am luat din caietul de chimie, ora trecută am dat lucrare din oxigen și carbon happy