| xChampiionOrLooser a întrebat:

Marti dau teza la roman si explicati-mi si mie, plizz, ce este diftong, hiat si triftong si cu nr de litere si de sunete. Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Voluntar a răspuns:

1.Diftongul este grupul de sunete alcatuit din o vocala si o semivocala, aflate in aceeasi silaba.
Ex: ploaie = ploa-ie -> "oa";"ie"=diftongi
2.Triftongul este grupul de sunete alcatuit dintr-o vocala si doua semivocale, aflate in aceeasi silaba.
Ex: vedeau=ve-deau ->"eau"=triftong
3.Hiatul este grupul de sunete alcatuit din doua vocale alaturate aflate in silabe diferite.
Ex: alee=a-le-e -> "e-e"=hiat

Iar cu numarul de litere si sunete este vorba despre transcrierea fonetica.

Limba romana este o limba fonetica, deoarece iecarei litere ii corespunde un sunet.

Exceptii:
1. Litera "x", careia ii corespund doua sunete: "cs" sau "gz".
2. Grupurile de sunete: ce, ci, ge, gi, che, chi, ghe, ghi.

ce; ci = 'c' cu caciulita (v) deasupra
ge; gi= "g" cu caciulita (v) deasupra.
che; chi="k"
ghe; ghi="g' " (g cu liniuta)

gheata= [g'ata]

Atunci cand un grup de litere se afla cu o vocala in aceeasi silaba, grupului de litere ii corespunde un singur sunet.
Atunci cand un grup de litere nu se afla ci o vocala in aceeasi silaba, grupului de litere ii corespund doua sunete.
Bafta!big grin

9 răspunsuri:
| Gandăr a răspuns:

Diftong - o vocală + o semivocală aflate-n aceeași silabă. ex: gheaţă - ghEA-ţă.
Triftong - o vocală + două semivocale aflate-n aceeași silabă. ex : lupoaică - lu-pOAI-că.
Hiat - 2 vocale aflate-n silabe alăturate.ex : poet, pO-Et.

Nr de litere și sunete :

De exemplu ciorap. Are 6 litere și 5 sunete.
De ce?
Grupurile che,ce,chi,ci,ghe,ghi, ge, gi se pun ca un singur sunet.
Dar ca litere se pun normal.
Alte exemple :

Gunoi - 5 litere, 5 sunete.
Gheorghe - 8 litere, 4 sunete.
Cronologic - 10 litere, 9 sunete.
Cireșe - 6 litere, 5 sunete.

Vezi? Nu e greu happy. Succes la teză.

P.S. Nu uita - Che, chi, ghe, ghi, ce, ci, ghe, ghi formează un singur sunet fiecare. NU 2 sau respectiv 3. D:

| Gandăr a răspuns:

P.S. A, este mereu vocală!

| MCG a răspuns:

Totul tine de vocale.a, e, i sunt vocale intrgi iar restul vocalelor sunt semi-vocale. diftong e cand ai o vocala intreaga si o semi-vocala in aceeasi silaba, triftong cand ai o vocala intreaga si 2 semi-vocale in aceeasi silaba iar hiat e cand ai 2 vocale intregi in silabe diferite dar care sun una langa alta.ex:fi-lo-zo-fi-e,, aici e intre i si e hiat...mult succes:*

| Rose3 a răspuns:

DIFTONUL - n fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeaşi silabă, din care una este o vocală şi cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeaşi silabă se numeşte triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
Diftongii sunt clasificaţi după poziţia vocalei în diftongi descendenţi (dacă vocala este la începutul diftongului) şi ascendenţi (dacă este la urmă).

TRIFTONUL - Triftongii se despart de vocala sau de diftongul care le precedă.
Exemple: tă-iai, vo-iau, le-oaică. cre-ioane, înşe-uează, că-soa-iei.

HIATUL - În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găseşte chiar în cuvântul "hiat", care se pronunţă /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeaşi silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.
În transcrierile fonetice, hiatul se marchează prin precizarea locurilor unde se termină o silabă şi începe cealaltă, de exemplu "aer" se transcrie fonetic /'a.er/, unde punctul semnalizează locul de despărţire în silabe. Simbolul pentru poziţia accentului se plasează înaintea silabei accentuate din cuvânt şi înlocuieşte punctul de despărţire în silabe, ca în exemplul de mai sus, "hiat": /hi'at/.
Uneori hiatul se desemnează grafic prin semnul diacritic numit tremă, constând din două puncte amplasate orizontal peste una din vocalele hiatului. Exemplu: Citroën.
A nu se confunda cu umlautul, care se marchează tot printr-o tremă, dar are alt efect fonetic decât hiatul.

fundita? :*

| Trălălău a răspuns:

Poi diftongul este grupul de sunte format dintr-o vocala si o semi-vocala rostite impreuna intr-o singura silaba.Exempli:pia-tra=ia este diftong
Triftong grupul de sunee dintr-o vocala si doua semi-vocale rostite impreuna in aceeasi silaba. Exemplu:lu-poai-ca=oai este triftong
Vocalele in hiat grupul de sunete format din doua vocale alaturate dar in silabe diferite. Exemplu:ge-o-log=vezi acolo la ge-o sunt doua vocale alaurate dar in silabe diferite.
La nr de litere si sunete =numeri literele
si la sunete daca ai grupurile ge gi ce ci ghe ghi che chi pui cate un sunet dar la che chi ghe ghi pui doar un sunet la ch si gh

fundita?

| sebasguyfulls a răspuns:

Diftong : o grupare de o vocala si o semivocala care se rostesc in aceeasi silaba.
hIAT : 2 VOCALE alataurate ce se rostesc in silabe diferite < d(u-e)l >
Triftong : grup de sunete format dintr-o vocala si 2 semivocale rostite in aceeasi silabe. < ve-n(eau) >

| misu4ever a răspuns:

În fonetică, diftongul este o succesiune de două sunete vocalice alăturate articulate în aceeași silabă, din care una este o vocală și cealaltă este o semivocală. O succesiune de trei sunete vocalice în aceeași silabă se numește triftong. În cazul în care două vocale învecinate fac parte din silabe diferite ele nu formează un diftong ci un hiat.
În fonetică, triftongul este succesiunea de sunete alcătuită dintr-o vocală și două semivocale pronunțate în aceeași silabă.
exemple: * creioane, lăcrămioară (i și o sunt semivocale, a este vocală)
* doreau (e și u sunt semivocale, a este vocală)
* beau (eau)
În fonetică, un hiat este o succesiune de două vocale care fac parte din silabe separate. Un exemplu de hiat se găsește chiar în cuvântul "hiat", care se pronunță /hi'at/. Dacă două sunete vocalice apar în succesiune în aceeași silabă, ele nu formează un hiat ci un diftong, iar unul dintre cele două sunete vocalice este de fapt o semivocală.

| dydybyby8 a răspuns:

In primul rand iti aduc aminte care sunt vocalele:a, e, i, o, u.consoanele sunt celelalte litere :b, c, etc. diftongul este un grup de sunete format dintr-o vocala si o semivocala asta e definitia literara dar mai pe inteles diftongul il gasesti intr-un cuvanta care atunci cand il despartesti in silabe ai o vocala si o semivocala in aceeasi silaba de exemplu : soa-re, floa-re,mi-reas-ma,la-lea, ie-pu-re din primul exemplu soa-re diftongul e "oa", din al doilea exemplu floa-re diftongul e "oa" din al treilea exemplu mi-reas-ma diftongul e "ea"sper ca ai inteles cu diftongul.trigtongul este un grup de sunete format dintr-o vocala si 2 semivocale mai pe inteles atunci cand desparti in silabe le-oai-ca triftongul e "oai" adica unde vezi 3 vocale unite si atunci cand le desparti raman tot impreuna ex lu-poai-ca, cre-ioa-ne, a-ri-pioa-ra.hiatul apare intre doua vocale alaturate adica atunci cand desparti in silabe o vocala ramane intr-o silaba si cealalata in a doua sulaba ex ma-re-e hiatul este "e-e" li -ce-e, co-me-di-e hiatul este 'i-e". sper ca ai inteles.si cu literele este usor adica iti da un cuvant si u trebyie sai numeri literele ex ceas are 4 litere, dragi are 5 litere.cu suntele e un pic mai greu dar sper sa intelegi:cand avem grupurile "ce","ci","ge", "gi" si avem dupa ele o vocala atunci "e" si "i' nu sunt luate drept sunete ex farmacie are 8 sunete si 8 litere.cand avem grupurile "CE","ci","ge","gi" si nu avem o vocala dupa ele, "e' si "i" sunt luate drept sunete. in grupurile "che","chi","ghe","ghi" "e" si "i" sunt sunete,"h" este doar o litera ajutatoare nu se ia in calcul.cand avem in grupurile "CHE","chi","ghe","ghi" o vocala "e"si "i" sunt doar litere ajutatoare la fel ca "h". sper ca ai inteles! sa iei nota mare la teza!:X:X

| alexuta029 a răspuns:

Eu am dat-o martia trecuta. sunt tot in a cincea. iti va da un text sa gasesti un hiat un diftog sinonime sa explici ceva sa faci o compunere sau descriere. uita-te bine la evaluarile din manual si la ultima evaluare mai ales. noua ne-a dat ex de la ultima evaluare din manual