| alexutza222 a întrebat:

Buna!

Stim cu totii(sau ar trebui sa stim) ca un copil batut va fi traumatizat pe viata.

Din cate stiu traumele astea sunt influentate de varsta pe care o are respectivul copil batut, de cine il bate (mama sau tata) si daca e baiat sau fata.

Cum este afectata o fata batuta de tata, dar una de mama? Aici ma refer la ce comportament poate sa aiba la maturitate, etc

Cum este afectat un baiat batut de tata, dar unul de mama? Aici ma refer la ce comportament poate sa aiba la maturitate, etc

Dau fundita! Am pus intrebarea la aceasta categ pentru ca vreau niste raspunsuri serioase.

Răspuns Câştigător
| pwp a răspuns:

O fata batuta de tata va permite si altor barbati sa dea in ea
o fata batuta de mama nu este atat de grav(pe toate ne-a batut mama, cel putin cand eram mici)

un baiat batut de tata ii va urma exemplul.
un baiat batut de mama le va bate si el pe iubitele lui, razbunand-se pe toate femeile!

e pareera mea.

papa- happy

5 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Citeşte aici: http://tiny.cc/ETEOM.
E drept că articolul în cauză se referă la toate formele de abuz ale părinţilor asupra minorilor însă te poate ajuta.

Succes!

| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred că se poate generaliza în nici una dintre situați și pur și simplu fiecare se va comporta diferit la maturitate, unii urmându-și părinții, alți nu. Oricum o regulă nu se poate face.
Zippy, deși nu vreau copii dacă aș avea aș fi suficient de deștaptă să-l fac să stea cuminte fără să-i dau „2 la cur". Dacă pe tine nu te duce capul să îmblânzești un copilași și trebuie să dai în el să te asculte asta-i altă problemă.
pup, pe mine nu m-a bătut niciodată mama, nici tata. Nu m-a bătut nici când eram mică și nu ascultam nici când luam o notă mică... niciodată.

| Ofiintă a răspuns:

Asa parinte asa copil...

| Zippy a răspuns:

Toata lumea zice ca e impotriva bataii copiilor, dar sa fim seriosi acum.cand te enerveaza nu ii dai 2 la cur sa stea cuminte?

| Conjur a răspuns:

Salut.

"Răul" trebuie tăiat de la rădăcină. Persoana în cauză trebuie să sune la Direcţia Generală Judeţeană pentru Protecţia Copilului, şi să-şi denunţe părintele/părinţii pentru maltratare (neglijare, abuz fizic, abuz psihologic şi abuz sexual - dacă e cazul).

Succes.