| natural a întrebat:

sunt la matematica informatica(chimie-biologie)asa se cheama profilu da pe diploma scrie doar mate info.imi place chimia si biologia si as vrea sa dau la medicina si sa ies doctor oftamolog. dar nu prea inteleg fizica si mai ales la oftamologie imi trebuie. ce ma sfatuiti? este cineva la aceasta facultate? vrea cineva sa iasa medic oftamolog? e grea sau usoara aceasta meserie? dau funda si vot.

2 răspunsuri:
| Banannie a răspuns:

Pai mai intai dai admitere la medicina generala, unde iti trebuie doar chimia si biologia. In facultate te orientezi catre o specializare

| judgmentofaGod a răspuns:

Ce zici tu nu prea mi se pare adevarat. Deci Profilul Real contine 2 parti: 1. Matematica-Informatica (mate, info, fizica - materii de baza); 2. Stiinte ale naturii ( chimie, biologie, mate - materii de baza). Daca esti la mate-info mi se pare logic sa scrie mate-info pe diploma. Vezi ca eu mi-am exprimat parerea in legatura cu profilul si diploma ta (nu mi se pare prea logic), dar nu ma exprim in legatura cu facultatile. Sunt abia a 12-a. Cam mici sansele sa fie cineva pe aici care sa-ti raspunda la intrebare.dar succes!