| DOGinthecartie a întrebat:

Buna TPU am o inrebare...de ce 666 este numit numarul satanei?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

De fapt 666 este numarul fiarei:

'' Aici e întelepciunea. Cine are pricepere, să socotească numarul fiarei. Căci este un numar de om. Şi numarul ei este: şase sute şaizeci şi şase.'' Apocalipsa 13:18.

Ce înseamnă asta! Satan încearcă să-L copieze pe Dumnezeu în tot, va copia chiar şi Trinitatea Lui Dumnezeu, '' Tatăl Fiul şi Duhul Sfânt '', iar trinitatea satanei va fi formată din; '' satan, fiara si proorocul mincinos ''.
Dar fară izbandă, Dumnezeu le-a pregatit un loc'' călduţ...'':

'' Şi fiara a fost prinsă. Şi împreună cu ea, a fost prins proorocul mincinos, care facuse înaintea ei semnele, cu care amăgise pe cei ce primiseră semnul fiarei, şi se închinaseră icoanei ei. Amândoi aceştia au fost aruncaţi de vii in iazul de foc, care arde cu pucioasă.'' Ap 19:20.
'' Şi diavolul, care-i inşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara si proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor.'' Ap 20:10.

4 răspunsuri:
| blueorange1302 a răspuns:

Pentru ca pe vremea cand a fost scrisa "revelatia" adica cartea apocalipsei de catre ioan, nero era considerat bestia. numele complet al lui era nero kaiser care a fost tradus in ebraica(cred), iar in ebraica exista un numar reprezentativ pentru fiecare litera si s-au adunat toate numerele si lui ioan i-a dat suma 666

| bogdan_5596 a răspuns:

Vezi fata_morgana666, te poate ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.youtube.com/......ttp?/watch uita te la sta vezi ca sunt mai multe parti:)

| alexandrul_3444 a răspuns:

Am asa o impresie, ca asta-i doar asa o "conspiratie" ...asta-i doar parerea mea, pentru mine religia e doar o doctrina puternica si adanc inradacinata in noi.