| danyz a întrebat:

Ar fi posibil sa distrugem o mica parte din creier astfel incat sa nu mai simtim un sentiment sau mai multe cu un laser sau pe cale chirurgicala.De exemplu regiunea care se ocupa de sentimentul de teama sau regiunea care se ocupa de cel de tristete.Nu mai stiu unde am vazut ceva asemanator. Daca nu, credeti ca se va putea in viitor si cum vi s-ar parea? Ar avea o multime de aplicatii dupa parerea mea.Astept parerile voastre!big grin

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In principiu, da, dar am crea numai handicapti. Practic un om care nu poate simti tristete, nu poate aprecia nici bucuria, deci ar fi destul ed asemanator cu un schizofrenic, sau un robot. in tot cazul, un om ingrozitor de chinuit pentru care viata si-ar pierde 90% din valoare. Nu cred ca ar accepta cineva sa se distruga astfel. Cred ca unica aplicatie reala ar fi sa cream soldati perfecti, genul robot.

7 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Cred ca ar avea mai mult potential un soldat cu creierul amigdalian extirpat.

| Matt24 a răspuns:

In viitor poate, dar inca nu stim exact ce regiuni ale creierului se ocupa de ce parte a vietii. Poate distrugi ceva important din greseala

| Aiwendil a răspuns:

Cum sa distrugi o anumita parte din creier? Ce ai patit? Te-ai lovit la cap? N-am mai gandi logic daca s-ar putea face asa ceva.Ai fi un handicapat.N-am gandi logic.Creierul nu ar mai fi in armonie.Creierul e precum puzzle.Lipsete doar o piesa si imaginea nu poate fi completa.
Iar aceste sentimente ne facem sa fim umani si nu niste roboti.O sa treci peste ele.Si eu am trecut prin depresie o perioada destul de mult timp si mi-am revenit.

| Piratul10 a răspuns:

Nu știu daca s-ar putea dar părerea mea este ca trebuie sa avem sentimente!
Deci numai un la un Asasin/Criminal ar fi ceva bun!
Dar ar fi tare daca ai putea sa faci ca pentru cateva ore/minute sa nu ai sentimente, cum ar fi atunci cand parasesti pe cineva si nu poti sa-i zici pentru ca stii ca te iubeste si o sa sufere, dar tu trebuie sa-i zici ai putea face tu asta dar ar putea face si ei si sunt mai multe cazuri!

| Incarcare a răspuns:

Acum nu. In viitor, poate.

| danyz explică:

M-am gandit ca ar putea exista soldati special antrenati care ar putea sa nu aiba teama ca sa se descurce mai bine in misiuni sau sa nu mai simtim gelozia, invidia sau ura care sunt sentimente rele.

| Laurr13 a răspuns:

Nu stiu, funda?laughing