| xChampiionOrLooser a întrebat:

Ce imi puteti spune despre ielele. Exista sau ce. Ce sunt acelea? Mersi pentru raspuns

Răspuns Câştigător
| TahionN a răspuns:

Ielele sunt niste creaturi feminine supranaturale din mitologia romaneasca, carora nu li se poate stabili inca un profil concret.
Se presupune ca ele apar noaptea la lumina lunii, in hore, de regula dezbracate. Se mai spune de altfel ca daca un om le vede in timpul dansului, acestea il pedepsesc.

5 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Sunt niste creaturi mitice care traiesc intr-un alt nivel de vibratie. Uneori, in anumite circumstante, isi pot cobori nivelul vibrational si sunt vazute in poieni de munte de catre oameni. De obicei se grupeaza cate 5, 7, 9 iele, canta si danseaza pe niste ritmuri si melodii nepamantesti.
Se spune ca daca un om le vede acestea il vor pedepsi (ielele simbolizand puritatea) lasandu-l olog (de o mana, picior, etc.) pe viata. Totusi, tot traditia spune ca aceasta infirmitate poate fi vindecata de un joc specific al calusarilor.
Acolo unde danseaza ielele iarba este ca arsa, iar uneori lasa in urma lor anumite obiecte (bile de sticla, vase, etc.); eu personal am de la matusa mea cateva astfel de bile si o farfurioara... dar ea le vazuse prin anii '20, '30, eu nu am intalnit inca.
Cei de la Lumea Misterelor pretind ca in Poianile cu Narcise din jud. Brasov apar ielele.
Ok, lasand teoria la o parte (doar o parte din ea), parerea mea e ca Ielele nu iti fac rau daca le vezi cu inima curata, nu cu ganduri desfranate. Sunt fiinte de lumina, nu fiinte de intuneric (ca si creaturile endoplasmatice ce nu-si gasesc rostul)... dar destul de sensibile. Sincer, nu prea ma intereseaza sa le vad.

| oanecorleone a răspuns:

Ielele sunt femei inbracate in mirese si care au picioare de cal.Acum nu stiu daca exista uni spun ca exista alti ca nu.Si mai stiu ca atunci cand apar fac multa galagie si ca nu trebuie sa te uiti la ele.

| EcstasyW a răspuns:

Ielele se gasesc prin sate la tara. Daca mergi la 12 1 2 3 noaptea pe strada si e un loc mai intunecat te striga de 3 ori daca ii raspunzi ramai mut.Ele le mai vezi dansand hora in jurul fantanilor si se zice ca daca bei dupa ele ramai pocit(adica urat).Ele stau in jurul nucilor. Daca vezi iele si vrei sa scapi de ele tebuie sa te inchini.Cand tu vrei sa te inchini ele te blocheaza si numai poti sa te misti asa ca trebuie sa te inchini cu limba. Daca le vezi ele te atrag intr-un rau sau lac si te ineaca

| EmmyDiamonds a răspuns:

O sa iti dau un raspuns. Adica raspunsul asta e pentru toata lumea.
Se spune ca Ielele se gasesc prin sate la tara. Daca mergi la 12 1 2 3 noaptea pe strada si e un loc mai intunecat te striga de 3 ori daca ii raspunzi ramai mut.Ele le mai vezi dansand hora in jurul fantanilor si se zice ca daca bei dupa ele ramai pocit(adica urat).Ele stau in jurul nucilor. Daca vezi iele si vrei sa scapi de ele tebuie sa te inchini.Cand tu vrei sa te inchini ele te blocheaza si numai poti sa te misti asa ca trebuie sa te inchini cu limba. Daca le vezi ele te atrag intr-un rau sau lac si te ineaca