| noName31020 a întrebat:

De trei zile am auzit de la stiri ca va veni sfarsitul lumii. E adevarat? Raspuns urgent cine da cele mai interesante raspunsuri dau FUNDITSAA

15 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sfarsitul lumii doar Dumnezeu stie cand va fi.In Sf.Scriptura se zice ca nici Fiul ,nici profetii,nimeni decat Tatal,Dumnezeu stie cand va veni sfarsitul lumii iar ziua aceea va veni ca un fulger,ii va lua pe nepregatite pe multi.De aceea trebuie sa ne pregatim moral si spiritual.
Cat despre teoriile oamenilor nu cred.Un eveniment atat de important si mare ca Apocalipsa,sfarsitul lumii nu poate fi prevestit de oameni.Asta cred eu.
Numai bine

| MeScorpion a răspuns:

Da, pe 19 martie vine sfaristul lumii si trebuie sa ne ascunde toti sub pat cu un iepuras roz si o carticica de rugaciuni daca vrem sa scapam. Mi-a spus mie un spiridus sa va spun la toti. Te rog da mesajul mai departe.

| MeScorpion a răspuns:

Am un magazin de iepurasi roz. si e in prag de faliment. sper sa prinda chestia asta. big grin

| DorelSudoru a răspuns:

Da iti zic eu daca te vede pe tine si intrebarile tale nu mai vine:laughing

| carpediem a răspuns:

Asta a fost ieri, deci azi e sfarsitul lumii. Ce-o fi si ala!? Nimic nu dispare, totul se transforma, cum si viata a evoluat de la o forma de parazitism simbiont. Si ce? Daca o fost sfarsit, va veni inceputul. Deci maine e inceputul lumii. Mai bine te-ar preocupa cum sa se diminueze efectele radioactive." Per aspera ad astra".

| GyeBaek a răspuns:

Nu stai linistit.

| wendy434 a răspuns:

Draga mea nu-i asculta pe aia de la tv ca spun si tiau bagat in cap numai prostii si aberatii! NU vine dora Dumnezeu stie si crede in el si te va apara cu siguranta>.

Răspuns utilizator avertizat
| AnaEindragostita a răspuns:

Eu una nu cred în așa ceva...

| Razvan4414 a răspuns:

Total gresit. Apropierea lunii de pamant este un fenomen normal care se intampla la 40 ani.Chestiile cu cutremurele au 100% legatura cu Apropierea deoarece forta magnetica a pamantului (gravitatia) atrage luna si ambele corpul sufera deformaria in cazul nostru cutremure mari care stiti ca modifica scoarta terestra.Sunt fenomene normale in anumite zone de pe glob. Sfarshitul lumii nu va veni.Stai linistita e normal.

| ankadella a răspuns:

Nu se stie. dumnezeu il aduce cand vrea DANSUL. dar. oate venii si anuntat pentru. ca Dumnezeu ne da niste semne ca sa ne putem aparabatting eyelashes>

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate va fi doar un cutremur...nu cred ca chiar sfarsitul lumiiworried pamantul, doar va lua o alta formathinking pana la urma cineva a zis ca cutremurul din japonie este datorita lunii altcineva spune ca datorita la nu stiu ce...adica ma tot gandesc de ce numai noi romanii suntem anuntati de sfarsitul lumii si de nu stiu ce cutremur, pe cand japonezii nu au stiut absolu nimicstraight face nu stiu exact ce sa spun, dar mie imi e frica de orice s-ar putea intamplastraight face

| amoremioX a răspuns:

Preterismul consideră că Apocalipsa este o imagine simbolică a conflictelor din sânul Bisericii primare, evenimente care ar fi deja împlinite. Acest punct de vedere neagă caracterul predictiv al cărţii Apocalipsa. Mai mult sau mai puţin, acest punct de vedere combină interpretarea alegorică şi simbolică cu conceptul că Apocalipsa nu s-ar referi în mod particular la evenimente viitoare. Mişcarea preteristă învaţă în esenţă că toate profeţiile cu privire la sfârşitul lumii din Noul Testament s-au împlinit în anul 70 d.Hr., când Romanii au atacat şi au distrus Ierusalimul şi Israelul.

Deşi scrisorile către bisericile din capitolele 2 şi 3 din Apocalipsa au fost destinate unor biserici existente în primul secol, şi ele au aplicaţii practice pentru bisericile de astăzi, capitolele 6-22 sunt scrise cu referire la evenimente care ţin totuşi de vremuri viitoare. Nu există nici un motiv care să ne conducă la interpretarea alegorică a profeţiilor. Profeţiile împlinite au fost împlinite în mod literal. Ia de exemplu toate versetele Vechiului Testament care prezic prima venire a lui Hristos. El a venit la momentul prezis (Daniel 9:25-26). Hristos S-a născut dintr-o fecioară (Isaia 7:14). Hristos a suferit şi a murit pentru păcatele noastre (Isaia 53:5-9). Există exemple de sute de profeţii ale Vechiului Testament pe care Domnul le-a dat profeţilor să le scrie în Scripturi şi care s-au implinit toate literal. Pur şi simplu nu are sens să încercăm să alegorizăm profeţii neîmplinite, sau să întelegem profeţiile neîmplinite într-o altă modalitate decât citindu-le aşa cum sunt scrise.

Când citeşti Apocalipsa capitolele 6-18, citeşte de fapt despre cele mai teribile vremuri din istoria pământului - vremuri când fiara (antihrist) va domni pe pământ pentru 7 ani (Necazul cel Mare), şi când falsul profet va promova fiara pe întreg pământul astfel încât lumea întreagă să i se închine ca unui dumnezeu. Apoi în capitolul 19, totul ajunge la apogeu cu revenirea reală, literală, a lui Hristos. Domnul Hristos va învinge fiara şi falsul profet în lupta de la Armaghedon, şi apoi îl aruncă in iazul de foc. În capitolul 20, Hristos îl leagă pe satan în abis, apoi Hristos Îşi va instaura împărăţia Sa pe pământ pentru 1000 de ani. La finele celor 1000 de ani, satan va fi eliberat şi îi va fi permis să pună la cale o mică rebeliune, însă apoi Hristos va înfrânge aceast ultim act de răzvrătire şi îl va arunca definitiv pe satan în iazul de foc. Apoi va urma judecata finală, respectiv învierea şi judecata tuturor necredincioşilor. Capitolele 21 şi 22 descriu starea eternă - modul în care toţi credincioşii se vor bucura de prezenţa şi părtăşia cu Dumnezeu pentru toată eternitatea.

Preterismul este în întregime în dezacord cu interpretarea corectă a cărţii Apocalipsa. Conform cu punctul de vedere preterist cu privire la sfârşitul lumii, capitolele 6-18 din Apocalipsa sunt simbolice şi alegorice, nedescriind evenimente literale. Cu toate acestea, capitolul 19, conform preterismului, este înţeles în sens literal. Iisus Hristos se va întoarce cu siguranţă şi în mod fizic, literal. Apoi, capitolul 20 este din nou interpretat alegoric de către preterişti. După care, capitolele 21-22 sunt din nou cel puţin parţial înţelese literal, prin aceea că vor exista cu adevărat un Cer Nou şi un Pământ Nou. Nimeni nu neagă că Apocalipsa conţine uneori viziuni uimitoare şi confuze. Nimeni nu neagă că Apocalipsa descrie uneori în mod aparent figurativ unele lucruri. Cu toate acestea, pentru a nega în mod selectiv natura literală a unor părţi atent selectate din Apocalipsa conduce la a nu avea nici o bază pentru interpretarea literală a Apocalipsei. Dacă sigiliile, trâmbiţele, vasele, martorii, 144000, fiara, falsul profet, Împărăţia de 1000 de Ani etc. toate ar fi alegorice sau simbolice, atunci pe ce bază am mai putea pretinde că venirea a doua a lui Iisus Hristos pe pământ ar mai fi literală, reală? Acesta este testul pe care nu îl poate trece preterismul – că el pune interpretarea Apocalipsei la îndemâna opiniei libere a celui care o interpretează. Dimpotrivă, noi trebuie să citim, să credem şi să ne supunem Scripturii în mod literal şi exact.

| rhe3a a răspuns:

Rating!

| cristian_9024 a răspuns:

Daca ai sa citesti Sfanta Scriptura n-ai sa te mai ingrijorezi atata.in Biblie scrie ca numai Tatal va stii cand este sfarsitul nici ingerii, noi oamenii suntem necunoscatori de aceasta vreme dar ne place sa ne dam cu parerea.