| Ada11 a întrebat:

Imi spuneti, va rog, ce este circulatia mare, respectiv cea mica a sangelui la animale?

Fundaa!

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GaBBiii a răspuns:

Buna!
Ar trebui sa stii deja asta, presupun ca esti clasa a 6 a, nu?
Circulatia mare :Inima->Corp(oxigenarea celulelor)
Circulatia mica:Se desfasoara intre inima si plaman (pentru oxigenarea sangelui din corp)
Incearca sa inveti la biologie pentru ca nu este atat de usoara!
Pa, pa

3 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Stai sa mai faca astia citiva km de autostrada la noi. Temele doar stii ca nu prea sint inghitite p-aci.

| alessia5158 a răspuns:

Prin "circulatia mare " sangele - > transporta O2 spre tesuturi si organe si aduce CO2 de la tesuturi si organe spre inima.Are traseul : inima - artere- organe-vene -inima.
Prin " mica circulatie "sangele -> asigura transportul CO2 de la inima(cord) la plamani si a O2 de la plamani la inima. Are traseul: inima -plaman -inima.

| gabyi a răspuns:

Cred ca este la fel ca la om respectiv:Marea circulatie oxigeneaza celulele iar mica circulatie oxigeneaza sangele. Sper ca te-am ajutat. Fundita?happy