| RAY a întrebat:

Cineva care cunoaște istoria,cum unele popoare să îți schimbe mentalitatea? Sunt mai puțin patriotice? Germani mei au fost patrioți, naționaliști, naziști dar ți au schimbat mentalitatea sau le-a fost impusă? Asta e și întrebarea progresul este impus sau ei că mentalitate se schimba singuri

3 răspunsuri:
| LisaJulie a răspuns:

Cred ca depinde de războaiele purtate! Dacă nația respectiva a trecut prin mai multe războaie atunci e normal sa fie mai naționaliști

| RAY explică (pentru LisaJulie):

Ai înțeles complet greșit

| StimabiluI a răspuns:

Cred că este foarte important leadershipul, o țară cu lideri puternici inspiră și mentalitatea unui popor.
Germania de exemplu, a devenit o putere europeană în timpul lui Bismarck, ceea ce a inspirat și spiritul de mândrie națională al nemților.
Germania de astăzi în schimb, cu lideri ca Merkel și Scholz, a ajuns o colonie de imigranți și cu o industrie în decădere, aflată sub papucul Statele Unite.
De România ce să mai zicem...