| 26justmeandyou a întrebat:

Ma intrebam ce inseamna pentru voi intelepciunea? Cel mai frumos raspuns primeste funda.

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu îţi scriu citate celebre,nu-ţi vorbesc în rime,ci îţi împărtăşesc frânturi de viaţă la care se rezumă micile bucurii ale vieţii.Înţelepciunea este văzută şi percepută în mii şi mii de feluri,dar eu consider că înţelepciunea este evidenţiată prin intermediul inteligenţei sentimentale.În esenţă,a şti să te descurci în situaţii limită.Înţelepciunea este cea care te îndeamnă să cedezi când toţi te trădează şi să-i laşi singuri zăcând în propria suferinţă şi singurătate.Înţelepciune este când apreciezi pe cineva care te iubeşte. Înţelepciune este când te bucuri pentru lucrurile mărunte pe care alţii nu le văd. Înţelepciune înseamnă să te bucuri pentru ceea ce eşti tu ca om, ca suflet, ca persoană şi apoi să-i apreciezi pe alţii.Nu poţi purta stimă cuiva când te urăşti pe tien însuţi.Înţelepciunea este partea din tine ce se emană din interior,din adâncul sufletului şi-ţi aduce frumuseţea pe care puţini o văd,când aspectul este tot ce contează pentru oameni.Înţelepciunea nu înseamnă a te limita la aspect şi a profita de ce ai în faţa ta,ci să stai şi să aştepţi, să cunoşti persoana de lângă tine, să-i cunoşti sufletul şi apoi să te implici trup şi suflet. Înţelepciunea înseamnă a nu-i refuza iubirea cuiva care te vede precum singuara speranţă către fericire. Înţelepciunea constă în puterea de a analiza tot ce-i în jurul tău şi să cunoşti partea frumoasă a vieţii.Nobody4Nobody.

| TM6524 a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

Desi ai dat un raspuns foarte frumos si amplu, voi da si eu un raspuns scurt, dupa puterea mea: Socrate a spus ca cel mai intelept e sa stii ca nu stii nimic. Din asta rezulta ca omul care stie cat de putine dintre enigmele vietii a descalcit, sufera ca viata e scurta si mai sunt multe de descoperit, deci asta il determina sa cerceteze.

10 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Un ghiveci,o amestecatura de inteligenta, prostie, sentimentalism cumulate toate intr-o experienta de-o viata.

| shadovv a răspuns:

Indepilinirea scopului vietii.

| Shammal a răspuns:

Initial e un simplu cuvant fara un inteles, apar definitiile si acest cuvant are o definitie larg acceptata din care, fiecare poate dezvolta un inteles, mie imi place sa-l vad ca un simplu cuvant fara un inteles

| Romanian a răspuns:

Moartea.Caci numai acela ce traieste cu moartea in fata, va sti sa-si traiasca si sa-si aprecieze viata.Si asta nu o spun eu, o spune un calugar roman intelept.

| anss23 a răspuns:

Cred ca intelepciunea este un tip de inteligenta pe care ni-l formam noi, pe masura ce invatam din greseli.Ea ne da capacitatea de a alege solutii cat mai bune la probleme, ne face sa fim mai putin impulsivi si sa vedem o imagine de ansamblu in diferite situatii.

| deceeu a răspuns:

Vai tu ce profund! Si se primeste si FUNDA! Ooaaauuuu...

| Adeellee a răspuns:

O valoare pe care putini oameni o castiga,iar mai apoi, o dezvolta, prin munca.

| RobertLuci a răspuns:

Înţelepciunea? Este o stare sau un demers, în speţă unul de armonie, echilibru, măsură. Se poate vorbi de esenţa, firea ei, dar nu de adevărul ei.

| Georgianadanielaa a răspuns:

Intelepciune.un cuvant mare. fiecare om este mai mult sau mai putin intelept depinde de firea acestuia. Intelepciunea e definita prin simplul fapt de a vorbi frumos,cald,calm,cu suflet, de a te inetelege,de a te sustine, ajuta, etc. La batrani poti vedea cel mai bine intelepciune pentru ca pur si simplu sunt trecuti prin viata stiu cum e si cu binele si cu raul si au sufeltul deschislove struck.