| anonimus1127 a întrebat:

Am o plantă carnivoră și nu știu cum să o îngrijesc, ce trebuie să îi dau de mâncare și cu ce trebuie să o ud. Aveți idee? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai o planta. Clar. Ce plantă? Fiecare are un anumit mod de hranire.

| WhiteLife a răspuns:

Caut-o pe net si cauta detalii despre cum se ingrijeste. Daca nu sti ce e, intreaba acolo de unde ai luat-o, sau fa-i o poza si caut-o pe Google.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dionaea: ingrijire: Necesar apă: Dionaea se udă abundent, în timpul verii pământul trebuie menținut permanent umed. Folosiți apă distilată sau apă de ploaie, deoarece mineralele din apă i-ar putea face rău. De preferat este să lăsați apă în tăviță aproape în permanență, pentru ca planta să își absoarbă necesarul. În cazul în care Dionaea nu este amplasată într-o zonă cu lumină din abundență, chiar soare direct, lăsați solul să se zvinte ușor între două udări. Dionaea muscipula hranire: O plantă sănătoasă produce în mod constant frunze noi. Dacă planta nu produce frunze, este un semn că are nevoie de hrană. Administrați-i câte o insectă mică pe una din frunze, la un interval de 1-2 săptămâni. În locul insectelor se pot folosi viermișori roșii rehidratați, achiziționați de la magazinele de acvaristică. Nu hrăniți planta cu viermi sau carne. Necesar fertilizare: Nu fertilizați niciodată planta carnivoră Dionaea. Pe lângă faptul că ar putea fi inutil, deoarece aceasta își absoarbe substanțele nutritive din insectele digerate, îngrășământul i-ar putea fi letal. Necesar lumină: Planta are nevoie de lumină multă, fie naturală sau artificială. Dionaea preferă să fie amplasată chiar în soare direct, în cea mai luminoasă fereastră a locuinței dumneavoastră. În cazul în care planta nu beneficiază de soare direct, asigurați-i iluminare suplimentară cu ajutorul unui Led. Tipul de sol: Dionaea preferă turba de Sphagnum. Inmultire: Dionaea se înmulțește prin despărțirea plantei în lunile martie sau aprilie și prin însămânțare. De cele mai multe ori, însămânțarea rămâne doar o experiență, deoarece semințele germinează greu, iar rata de multiplicare este scăzută. Iernarea: Pentru o dezvoltare optimă, deosebit de importantă este iernarea plantei. Lăsați planta în repaus aproximativ trei luni, la temperaturi scăute de 7-10 grade Celsius și udați de două ori pe lună. Planta se va înnegri, însă nu vă alarmați, deoarece în primăvară ea va emite noi frunze.

https://www.flowertime.ro/dionaea-planta-carnivora-330.html