| cupru a întrebat:

As vrea sa-mi iau o planta carnivora...' nepenthes' se numeste... aveti idee cu ce se hraneste, cum se ingrijeste, cat de pretentioasa este? Va rog foarte mult spuneti-mi si mie. :*

4 răspunsuri:
| JasonMcCann a răspuns:

Îmi aduc aminte că ne-a vorbit profesoara cum se hrănește. Are un lichid lipicios care atrage muștele, când musca se lipește de acel lichid nu mai are scăpare, planta începe să digere musca, o parte o digeră mai greu.
Eu asta îmi amintesc, numai la chestia aia nu vroiam eu să stau atentă. Oricum, găsești pe net dacă cauți, te asigur. :)
Eu asta am găsit: http://www.plantecarnivore.ro/......lcior.html

| cupru explică (pentru JasonMcCann):

Ma gandeam la iarna... adica ce mananca daca nu are insecte? Si cautasem si eu pe net dar nu gasisem

| aurelianaurelian41 a răspuns (pentru cupru):

Poti sa nu ii dai sa manance....este o planta, se hraneste prin fotosinteza.Insectele sunt un surplus cu care ea se poate hrani.Tu nu trebuie neaparat sa o hranesti...tu doar ingrijeste-o cum trebuie!

| Adrian_Danciu_1989 a răspuns:

Asociatia Crescatorilor de Plante Carnivore din Romania un grup pe facebook.Raspundem la intrebarile voastre.