| AndreiB a întrebat:

Buna Ziua! Poate sa-mi spuna si mie ce semnificatie are semnul acesta,, f",, in matematica? Sunt in clasa a XII-a si nu l-am mai intalnit pana acum sad

3 răspunsuri:
| GothicBlueWinter a răspuns:

Buna! Ar fi mai usor daca ai da si relatia in care ai semnul.
El poate fi dintr-o problema cu functii, in care ai f, f' si f".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai mai fost pe la matematica pana acum? "f" este notatia uzuala a unei functii iar notiuni elementare despre acestea incep a se studia prin clasa a 6-a sau a 7-a.

| AndreiB explică:

Va multumesc la toti, dar niciunul nu ati dat un raspuns corect.
Inseamna f derivat totul inca odata derivat.