| aylyn a întrebat:

Ce semnificatie au visele, poate sa ne spuna ceva? De ce visam?

Răspuns Câştigător
| emy a răspuns:

Din cate stiu, e bine ca omul sa viseze, caci asta inseamna ca creierul este in activitate(asa cum e si normal:sa fie intr-o permanenta activitate). Daca nu visam, inseamna ca creierul are o problema. Daca creierul este sanatos, omul viseaza(desi nu-si da seama intotdeauna).
Referitor la semnificatia viselor:uneori sunt premonitorii(prevestesc ceva bun sau rau), iar alteori, nu. Daca vrei sa stii ce semnifica fiecare vis, acceseaza link-ul:http://horoscop.routernet.org/talmacire.php. Numai bine!

7 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna, aylyn! Vreau sa iti marturisesc ca ma bucur mult ca te-am putut ajuta si, daca vei mai avea nevoie, te voi ajuta cu cea mai mare placere. Te pup si iti doresc toate cele bune! Pa!

| asko a răspuns:

De ce visam - sunt mai multe teorii in psihologie pe aceasta tema
unele spun ca
visam acele chestii pe care nu le putem avea in viata de zi cu zi, le refulam iar in cadrul visului ele sunt "traite"
creierul ar avea nevoie de o pauza binemeritata si in starea aceea de semiveghe ne aducem aminte intamplari din trecut
anumite lucruri ne preseaza in timpul vietii constiente incat reapar si in visele noastre
- am scris si eu ce-mi mai aduc aminte

| adrianhasde a răspuns:

Asa sta in firea omului sa viseze. Nu noi visam ci subconstientul nostru isi imagineaza situatii imposibile pentru noi dar care au o viata proprie dincolo de perceptia noastra extrasenzoriala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cand creierul mare "doarme" axista scurgeri de informatii sau elimina informatiile nefolositoare. Din acest motiv visam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt schmburi de informatii, intre organismele vii, si descarcari de informatii de peste zi.

| roses1988 a răspuns:

Buna! happyseara trecuta am visat ca persoana iubita(prima iubire)care din pacate numai suntem impreuna...am visat ca se insura cu fata care este acum...este vreun semn ceva?!? astept raspuns de la tine/voi... e foarte important pentru mine...va multumesc frumos... pooopik

| anonimul0826 a răspuns (pentru roses1988):

Si eu am acelsai vis e mai diferit dar persoana mea pe care o pla pleac apentru tod deauan din viata mea asa e in vis