| ryky a întrebat:

Calendarul Maya a prezis sfârşitul epocii actuale în 2012.
Credeti ca este adevarat?

14 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu!

Răspuns utilizator avertizat
| Eron a răspuns:

Nu este adevarat. Sfarsitul va fi la revenirea lui Isus si nu prin cutremure, inundatii, etc.Cand Isus va reveni se va sfarti cu pamantul actual, plin de pacat.Atunci totul va fi nou. Dar Dumnezeu nu va permite ca intreaga planeta sa moara inaintea revenirii lui Isus.Este absurd.Isus sa revina pe o planeta moarta? Nu.Si totusi, inainte de revenirea lui Isus vor fi multe lucruri asemanatoare, dar nu va sfarsitul.Biblia spune totul despre acest subiect.Citeste cartea Daniel si Apocalipsa si o sa descoperi adevarul.

PS:Sper ca tu crezi ca Isus va reveni.

| radicalthinker a răspuns:

Calendarul Maya nu a prezis sfârşitul lumii. În fapt, calendarul Maya se termina în acest an, după care urma o nouă eră, o nouă numărătoare. Pe de altă parte, oricât de dezvoltată ar fi fost cultura mayaşă, în comparaţie cu ce cunoaşte astăzi despre natură, erau primitivi. Dacă auziţi azi de la NASA că o se ne lovească un meteorit, atunci chiar trebuie să luaţi în serios informaţia... De la mayaşi, nici un pericol!

| Simpluuu a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=U3hUn0dycTk&feature=related
Am observat ca intrebarea e postata de 2 an si ceva, dar eu tin sa postez noi raspunsuri in priivinta apocalipsei.

| string a răspuns:

Hmm... greu de spus. Modificari ce seamana cu ceea ce au spus ei exista. Fie si numai daca citesti despre viteza de deplasare a Polului Nord in ultimii ani. Mai sunt multe altele ce sunt destul de greu de ignorat.
Dar dincolo de ceea ce spun unii si altii, o sa-ti spun ce am trait pe propria-mi piele.
Acum 2 ani am plecat intr-o "excursie" mai speciala, curiozitatea a fost driver-ul principal. Excursia a fost intr-o zona mayasa faimoasa si a fost initiata de un amic prieten cu un antropologist dar si cu studii de etnofarmacologie ( nu stiu daca termenul exista in romana, dar in SUA exista specialisti in asa ceva). Am citit tot ce-am gasit in biochimie legat de ayahuasca (o ciuperca folosita de samani la alterarea starii de constiinta ) si mi-am facut diverse calcule.
Ceea ce a fost ciudat:
- samanul (unul dintre cei pe care i-am intalnit si care au fost cu noi toata perioada) m-a luat de mana cum am ajuns si mi-a spus sa-l sun pe fratele meu pentru ca ayahuasca cere liniste si pace. Wow... bine mah, hai ca-l sun. Si l-am sunat, intr-adevar fratele meu era intr-o stare naspa, nepoata mea era bolnava rau de tot. M-am linistit dupa discutia cu medicul big grin, ca frate-meu era pe campii.
- samanul respectiv nu ar fi avut cum sa stie despre EXISTENTA fratelui meu, pentru simplul motiv ca nu spusesem nimanui despre familia mea!
- ayahuasca... hmm... tare experienta! Acelasi saman mi-a spus ca vin dintr-o tara unde oamenii stiu viitorul (eram doar eu din Romania) doar ca nu sunt constineti despre asta si sa nu ma sperii, pentru ca ceea ce este viitor pentru unii nu este la fel (de rau?!) pentru tara din care vin eu.
- experienta in sine a fost fabuloasa, dar eu am considerat totul ca fiind... fabulatie.
- pana intr-o zi cand o prietena mi-a trimis un mail de la o alta buna prietena despre vizita facuta in India. Foarte pe scurt, un grup de romani au plecat in India/Tibet in zona unde este Dalai Lama si nici prin cap nu le trecea sa ajunga sa stea de vorba cu DL. Si totusi au ajuns, pentru ca, de fiecare data cand erau intrebati de unde sunt si spuneau de Romania, respectivii ii trimiteau la DL. Si s-au dus de curiozitate, apoi au aflat ca sunt cam 8000 de pelerini care asteapta sa fie primiti. Si au vrut sa abandoneze pentru ca... aveau concediu mic si oricum nu se dusesera acolo pentru chestii asa de spirituale. DAR. cineva a insistat si s-au dus. Surpriza a fost ca au fost primiti in audienta in aceeasi zi, peste cei 8000de pelerini. Si DL le-a spus cam ceea ce am vazut eu cu ayahuasca. Nu povestisem nimanui; dar DL a mai spus ca mai sunt oameni care stiu, au vazut deja.
- au avut dreptate maya-si? Din ce am vazut-citit-exerimentat pana acum, se pare ca da.
- sa auzi "prezicerile" maya de la samanii lor este un pic diferit fata de varianta comerciala americana.
- in afara de viitorul ala naspa cu o multime de tragedii, mai exista si alte viitoruri posibile. Chiar depinde DOAR DE NOI!
- daca maya people a avut samani cum am vazut eu... atunci cam tot ce au spus este adevarat. Depinde doar de ceea ce auzim noi in "zicerile" lor

| dadaaaaa a răspuns:

S`a mai pus d 1000 d ori intrebarea asta :@

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calendarul Maya, Nostradamus si Vanga care a precizat ca al treilea razboi mondial va pleca in octombrie sau noiembrie 2010 si ca ultimul presedinte al Americii va fi unul de culoare.Asta e tot ce stiu in legatura cu prezicerile, iar ca va avea loc acea aliniere a planetelor in anii in care s-a prezis sfirsitul ma cam pune pe ginduri.Ramine de vazut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se aliniaza planetele si cica se schimba polii, dar nu cred ca va insemna sfarsitul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Nici in 1000 si nici in 2000 nu a venit sfarsitul. Nici acum nu o sa vina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este gresit calendarul maya se termin in anul 1600 cand ultimul trib maya a fost omorat de colonisti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e doar o prostie...nu se stie cand e sfarsitu lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU asa va veni sfarsitul mai sunt foarte sigur o sa ne loveasca o planeta numita nibru a zis nasa mah NASA in 2012 ei bine nu mai dumnezeu stie dar Nasa nu minte

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred nimeni nu va sti cind va veni sfirsitul doar TATAL nici fiul nu va sti sfirsitul