| DorelSudoru a întrebat:

Cand s-a intamplat ceva oribil e greu de acceptat si spuneti mereu ca d-zu o sa va ajute.Si daca d-zeu va dezamageste? Ce faceti?[asta e pentru. crestini aia fanatici laughing ]

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Cu mine se intampla un fenomen bizarbig grinumnezeu stie exact ce vreau si ce pot, si niciodata nu m-a dezamagit; fiindca eu nu-i cer decat sa ma ajute sa fiu eu insami, ceea ce el face, zi de zi.Nu ma dezamageste fiindca nu ma amagesc.

18 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Eu nu sunt crestin fanatic.Deci eu merg pe principiul ca Dumnezeu te ajuta daca si tu lupti daca si tu dai ceva de la tine, daca si tu ai credinta mare, daca si tu ai puterea de a lupta si a infrunta raul. Dumnezeu te ajuta dar nu-ti baga in sac.Dezamagirea cand exista nu inseamna ca Dumnezeu e vinovat, ci tu sau altcineva.

| cristi202 a răspuns:

Cred in El de 20 de ani. Am trecut prin multe in acesti ani, si bune si rele. O data, timp de trei trei ani, printr-o boala urita. Insa niciodata El nu m-a dezamagit! Eu pe El da, l-am dezamagit, insa El mereu a continuat sa imi arate dragoste prin imprejurarile acestei vieti incit niciodata nu voi putea spune ca m-a dezamagit.

| Razvan a răspuns:

Abia in momentul in care aplic toate solutiile mele si observ cum eseuaza lamentabil...imi dau seama ca problema probabil n-are decat clasica rezolvare:a timpului

| mgtow a răspuns:

Cateodata ma mai rog dar dumnezeu nu ajuta oricand mai ales nu are chef sa acorde atentie la orice om de pe lume.

Stefan
| Stefan a răspuns:

În primul rand pot sa-ti spun ca nu sunt un crestin fanatic, dar sunt si eu un om cu frica de Dumnezeu. De obicei ne amintim de Dumnezeu numai cand ar fi cazul sa ne ajute sau trecem printr-o situatie dificila. Situatie cand te inchini si astepti o minune, daca se infaptuieste intamplator, descoperim ce mare e Dumnezeu, daca nu se infaptuieste vedem ca Dumnezeu ne-a uitat, el fiind persoana de la care tot timpul te astepti sa faca o minune.

| Marcian a răspuns:

Bai, nu stiu ce este asa de greu de inteles.
Dumnezeu are un plan, pe care noi n-o sa-l intelegem niciodata.
Cateodata planul spune ca ni se va intampla ceva bine, alteori ceva rau.Este chiar destul de simplu.
Apropo, incercati atunci cand scrieti ''Dumnezeu'' sa nu folositi litera mica si/sau prescurtari. Din spirit de autenticitate macar.

| RUMBURAK a răspuns:

Santeti cativa aici care va preocupati mai mult de filozofia asta de scara blocului decat sa invatati corect gramatica limbi romane.Rusine analfabetilor.

| GyeBaek a răspuns:

Dumnezeu nici odata nu dejamajeste oamenii el daca ma "dejamageste"e o incercare si daca trec voi primi dublu.

| muzicalBoX a răspuns:

De obicei crestinii fanatiici dupa o astfel de intamplare isi pierd increderea in Dumnezeu.

| ema69 a răspuns:

Minciuna in care tu traiesti, nu e deloc frumoasa, draga anonimule. Dumnezeu are un scop pentru care ne mai da si cate o "palma"(nici pe departe asa tare cum meritam). Si in plus de asta, mie mi s-a intamplat sa cer anumite lucruri, si mi-au fost date tocmai pentru a ma face sa inteleg ca nu imi folosesc la nimic, ba mai mult, imi fac doar rau.Asa ca am invatat sa nu cer ceva anume, caci de multe ori aparentele inseala, mai bine las pe cineva de acolo de sus sa faca asa cum crede de cuviinta.

| AdelinaC a răspuns:

Sfatul meu ar fi sa nu mai pui intrebari din astea ca o sa inceapa lumea cu diferite mesaje cum ca deranjezi.

| Hannibal_8732 a răspuns:

In primul rand sunteti toti cu o minte de copii. Dumnezeu este intotdeauna cu fiecare, trebuie doar sa stii cum sa ii ceri ceea ce vrei. iar cel mai important sa ai incredere si credinta. Dumnezeu nu te dezamageste niciodata, doar ca nu stii tu sa ceri ceea ce vrei.

| 13ianca a răspuns:

Pentru consolare, ma gandesc ca poate respectiva problema nu are neaparat importanta pe care i-o dau eu, deci nu necesita atata bataie de cap. Dumnezeu iti vine in ajutor atunci cand nici nu-ti dai seama, cand ai cu adevarat nevoie(vorbesc din proprie experienta)big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In locu tau nu radeam si imi ceream iertare de la Dumnezeu pentru ca nu stii ce faci zici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai parkur, sa stii ca si atunci cand mie mai greu, nu consider ca m-a dezamagit Dumnezeu.fiindca stiu cand sa cer ajutorul lui si l-am primit.deasemeni stiu cand ajutorul vine de sus, si cand e din alta parte. tu crezi ca dumnezeu e un om caruie i te rogi ca lu vecinatu? si poti sa-i ceri orice si oricum? pai in cazul asta nu stii nimic despre rugaciune. iar cu fanatismul, de unde ai scos-o? la noi fanatici? pai daca erau de astia, erai mancat pana acum mai parkur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este totusi interesant cata nevoie au oameni de cineva care sa ii indrume...Am preferat intotdeauna sa accept ca dumnezeu nu exista si sa imi rezolv probleme singur de cat sa ma amagesc cu existenta lui si apoi sa fiu dezamagit! E geu sa fii cel ma sus si sa te confrunti cu cele mai grele probleme si inteleg oameni care cred in dzeu fiindca este de multe ori mai simplu sa crezi intr-o minciuna frumoasa de cat intr-un adevar urat si crud!tongue big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu nu ma dezamageste niciodata! Fara exceptie! Daca nu imi indeplineste o dorinta este spre binele meu.Atunci cand ne pedepseste nu ne pedepseste degeaba. Dumnezeu ne iubeste dar si cum parintii isi iubesc copii, cand fac rele trebuie certati si uneori pedepsiti altfel vor ajunge sa faca rele din cauza lipsei autoritatii.Mana lucrarii Lui Dumnezeu este in tot:pasarea zboara, noi respiram, bolile se vindeca, se gasesc leacuri.Chiar daca nu il vedem, Dumnezeu este peste tot! Acum este chiar langa tine! Toate lucrurile se intampla prin puterea si maiestri alui Dumnezeu! Daca un savant gaseste un leac, este pentru ca El l-a ajutat. Dumnezeu sa te ajute sa gasesti calea cea dreapta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu traiesc intr-o minciuna dar nu ma supar pe oameni care spun lucruri de genul asta pentru ca imi dau seama ca atata pot ei intelege, mai bine totusi sa ramai cu credinta ta pentru ca asa cum am spus majoritatea oamenilor au nevoie sa creada in cineva superior care ii ajutabig grin