| dragos9234 a întrebat:

"Cand te lupti cu propria-ti constiinta si esti invins, ai castigat!"
Chiar ma pune pe ganduri asta.
Ce parere aveti?

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

E ca și cum ai juca șah cu tine însuți.
În cazul acesta depinde dacă au câștigat albele sau negrele, metaforic vorbind. Și dacă ai rămas cu o conștiință împăcată, te poți considera învingător.

| harciog a răspuns:

E clar ca ti-ai descoperit constiinta si ca o ai, cu ceva inexistent e imposibil sa te lupti.Deci descoperirea ei este cistigul.

| Paulla a răspuns:

Se referă la faptul că ai făcut lucrul 'corect' dpdv moral, lucrul care ţi-l cerea conştiinţa. Citatul mi se pare că aduce a ceva dogme religioase, cu 'lupta împotriva ispitei' şi altele de astea.
Oricum, nu sunt de acord. Trebuie ţinut cont de faptul că moralitatea e un concept pur subiectiv iar conştiinţa poate fi educată. După mine, ai câştigat atunci când conştiinţa nu-ţi mai îngrădeşte libertatea.

| Shammal a răspuns:

Constiinta cred ca reprezinta o parte a ta mai inteleapta iar cand te lupti cu ea de fapt e egoul tau care se lupta cu constiinta ta big grin castigand constiinta alegerea facuta va fi dintr-un punct al intelepciunii

| dragos9234 explică:

Cred ca am inteles pana la urma la ce se refera, dar tot vreau pareri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am parerea ca atunci cand constiinta te-a invins, tocmai ti-ai gasit o scuza ca s-o comiti din nou...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

No, ca si asta depinde. eu spre exemplu am o prietena care nu se-mpaca cu barbat'su si fuge la mine cautand un surogat la barbat'su si mi se plangeeee... constiinta mea imi spune "taci si-asculta fata asta ca are nevoie sa fie ascultata". ok, o ascult, dar cand e a mia oara ca o tot ascult apoi imi bag picioarele in constiinta si-i dau la fata un sut in fund s-o taie la barbat'su si sa-si rezolve problemele cu el.
si constiinta iti poate juca feste.

| DushulRece a răspuns:

Am sa ma gandesc in somn.

| ThePathWalker a răspuns:

Depinde ce itelegi prin a castiga, restul e prea simplu ca sa se mai discute.

| irinushu a răspuns:

E foarte simplu: tu vrei sa faci ceva rau si constiinta nu te lasa. Te-a invins numai vrei sa faci rau, dar ai castigat spiritual.

| DarkDrugz a răspuns:

Da ai castigat pentru ca constinta este lucrul sau persoana care face diferenta dintre bine si rau si alege deciziile corecte