| hypothesis a întrebat:

Care e cea mai buna/efectiva metoda de a invata o limba straina avand in vedere si punand conditia ca iti cunosti limba foarte bine. Stiu ca acesta este un PAS. Care sunt deci modalitatile de a memora/intelege si invata bine o limba straina? Sau depinde strict de inteligenta/capacitatea fiecaruia?

5 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Are un rol si inteligenta/capacitatea fiecaruia, unii au inclinatie, inteleg mai bine, mai usor, iar altii se chinuie ceva. Cert este ca oricine poate invata bine limbi straine. Metoda nu poate fi alta decat invatatul, din carti speciale, din filme, din jocuri chiar. Acesta este un inceput. Pentru perfectionare ar fi nevoie, zic eu, de meditatii.

| Kaℓi a răspuns:

Se spune ca sunt persoane care au un anumit talent pentru a invata limbi straine, o inclinatie speciala. Cred ca este adevarat, am cunoscut astfel de persoane care vorbesc cursiv patru, cinci, sase limbi straine, si chiar am avut ocazia sa asist si sa ajut pe cineva sa invete limba romana. Un rus, care in patru luni vorbea romaneste aproape perfect, pe langa alte sase limbi.
Pentru mine, cea mai buna metoda e sa lucrezi pe texte sau cursuri speciale, cu dictionarul. Si ideal ar fi sa ai in preajma pe cineva care cunoaste bine limba respectiva, pentru conversatii si pentru a-ti corecta greselile gramaticale. Insa cel mai important e studiul personal, traduceri in si din limba respectiva, cu dictionarul in mana, invatarea cuvintelor si a regulilor gramaticale. Ajuta si vizionarea de filme si muzica.

| RAY a răspuns:

In primul rand conteaza despre ce limba este vorba, limba romana find o limba latina este usor sa inveti o limba latina daca cunosti o limba latina, exemplu merge pentru orice limba desigur daca cunosti franceza nu o sa poti conversa usor cu un spaniol, deci depinde de limba, daca cunosti limba germana e mai usor sa inveti o limba germanica engleza e una din ele
1 uitate la filme in limba respectiva cu subtitrare
2 asculta muzica, citeste ziare, carti
3 invata un curs online, daca vrei te ajut cu ambitie poti, totul in viata tine de ambitie, vointa
4 nu exista o metoda eficienta usoara si simpla pentru ca gandeste-te un pic ca creierul e adaptat pe o limba tu cand raspunzi trebuie resetat totul

| MskDesign a răspuns:

Cea mai buna metoda este aceea de a vorbi acea limba in tara de origine fara a avea vorbitori de limba romana, in cazul tau, prin preajma ta.Iti spun din experienta personala.

| Walker17 a răspuns:

Cu toții știm ca ceea ce ne place învățam cel mai repede. Pentru mine cea mai buna metoda de a învăța o limba străină este vizionarea filmelor/ serialelor in limba respectivă. Astfel am îmbinat utilul cu plăcutul. O a doua metoda ar fi trecerea in limba respectivă a device-urilor ce le folosim zilnic, sau am putea socializa cu persoane ce vorbesc acea limba. Ideea este sa introducem limba respectiva in activitățile noastre de zi cu zi