| bleakk a întrebat:

Care e diferenta intre "evolutie" si "evolutie darwinista"?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Evolutia reprezinta un fapt stiintific, iar teoria evolutiei este un ansamblu de idei si cunostinte ce incearca sa explice mecanismul evolutiv.

Ca organismele evolueaza este un fapt. Oamenii intuisera asta cu mult timp inainte de Darwin. Nimeni nu mai contesta evolutia (cu exceptia cretinilor) in prezent.
Ne uitam in straturile de sol si ne dam seama de imediat ca ce este acolo nu e decat modificarea organismelor in timp.

Care este insa "motorul" din spatele evolutiei? Darwin a incercat sa raspunda la intrebarea asta venind cu teoria evolutiei. Dar asta e doar o teorie stiintifica, emisa pentru a explica un fapt.
Pana la urma evolutia se putea produce si in alte moduri, nu neaparat prin mutatii si selectie naturala cum a spus Darwin.

Vezi si:
http://bioinfo.med.utoronto.ca/......heory.html

http://ncse.com/files/pub/evolution/Nonsenseonstilts.pdf

http://www.britannica.com/science/evolution-scientific-theory

WIkipedia a sintetizat bine linkurile de mai sus, ea spune:

"... în comunitatea științifică se face distincția între teoria evoluției (care este într-adevăr doar o explicație posibilă a evoluției) și evoluția în sine (care este un fapt, demonstrat în mod incontestabil)astfel, teoria evoluției poate suferi de-a lungul timpului modificări minore pentru a explica din ce în ce mai bine mecanismele care duc la efectele constatate de către biologi (este o teorie care încearcă să explice faptul obiectiv al evoluției), evoluția în sine fiind efectul (faptul constatat experimental) pe care teoria trebuie să-l explice. Există prin urmare două tipuri posibile de critici: critici îndreptate împotriva teoriei evoluției (ca explicație adecvată a evoluției vieții), respectiv critici îndreptate împotriva evoluției înseși (mai exact, o negare a existenței acestui fenomen). Comunitatea științifică este perfect deschisă la critici ale teoriei, însă criticii care neagă evoluția ca fenomen natural sunt ignorați de comunitatea științifică, tocmai deoarece existența acestui fenomen a fost constatată și confirmată în nenumărate rânduri; practic biologii au încetat cu totul să mai pună la îndoială existența fenomenului și încearcă doar să perfecționeze teoria care îl explică"

Vezi si:

https://www.youtube.com/watch?v=S1t5_iGN0xE

http://www.tpu.ro/......rincipiul/

P.S:
Insasi Teoria Evolutiei este pe cale sa devin un fapt, a fost acceptata de comunitatea stiintifica, prin intermediul a sute de institutii renumite (ce studiaza biologia si mecanismele biologice) ca fiind nu doar o teorie stiintifica, ci chiar un fapt stiintific, un lucru incontestabil. Iată câteva dintre prestigioasele instituţii ştiinţifice care acceptă ideea evoluţiei ca fiind un fapt dovedit:

Animal Behavior Society,

Society for Molecular Biology and Evolution,

Society of Systematic Biologists,

Ecological Society of America,

American Association for the Advancement of Science,

Genetics Society of America,

National Center for Science Education,

Paleontological Society,

National Academy of Sciences,

American Institute of Biological Sciences,

American Society of Naturalists,

Society for the Study of Evolution,

Geological Society of America.

| bleakk explică (pentru Inferno):

" nu doar o teorie stiintifica, ci chiar un fapt "
Mai spus tocmai spusesei ca teoria evolutiei=incercarea de a explica evolutia. Si te intreb:Cum poate explicatia sa devina insasi faptul?

| Inferno a răspuns (pentru bleakk):

Teoria evolutiei ar putea fi o varianta posibila, sau ar putea fi o varianta sigur.

Iar nenumaratele dovezi arata clar ca mecanismul evolutiv e cel descris de Darwin.

Nu am spus ca teoria evolutiei devine tot una cu evolutia. Am spus ca devine un fapt, in sensul ca stim sigur ca e corecta.

11 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Ii zice teoria darwinista si reprezinta teoria evolutiei. Altfel spus, evolutia si teoria darwinista sunt acelasi lucru.

| bleakk explică (pentru Mangustă):

De fapt, vreau diferenta dintre evolutie ca fapt si teoria evolutiei.

| doctorandus a răspuns:

Intelligent Design e evolutie ne-darwinista (a magic man done it). https://www.youtube.com/watch?v=KdocQHsPCNM

Răspuns utilizator avertizat
| Teardrop a răspuns:

Evoluţia este un fapt. Universul şi fiinţele vii evoluează.

"Evoluţia Darwinistă" sau, altfel spus "Teoria lui Darwin" este numele dat unei teorii care încearcă să explice cum şi de ce se produce evoluţia. Teoria a fost expusă de Charles Darwin.

| meinyiddishekop a răspuns:

Ambele sunt minciuni Satanice plantate de Diavol insusi in mintea firava a celor neinitiati. Imi pare rau.

| Inferno a răspuns (pentru meinyiddishekop):

Singura minciuna e creierul tau. Daca e si satanica, asta nu mai stiu.

| bogdi9509 a răspuns:

Http://colectia-foc-in-agora.blogspot.ro/p/blog-page_1.html
Daca te pasioneaza, poti citi cateva randuri.

| iulyiuliana a răspuns:

Acelasi lucru