| MihaaMihaela a întrebat:

Care este cea mai mica viteza si cea mai mare cu care un melc se deplaseaza? Ce se intampla daca aplicam viteza asupra lui?[va rog raspunsuri serioase]

10 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Fata sa-ti dea Dumnezeu sanatate cu intrebarea asta, ca tocmai ma chinuiam cu un retard joey8 si mi-ati descretit fruntea. Raman dator la tine si la Lucab. Bafta.

| soupflood123 a răspuns:

Melcii au doua viteze: incet si extrem de incet.
Melcul de gradina atinge aproximativ 1, 3 cm/secunda.
Un melc mare de banana circula cu 0, 023 mm/secunda.

De asemenea, melcii secreta mucus, care ii ajuta sa alunece in timp ce isi contracta piciorul pe suprafata de alunecat. Daca ii imprimi viteza, va aluneca mai repede atat timp cat va dispune de suficient mucus... adica relativ putin timp.

http://hypertextbook.com/facts/AngieYee.shtml

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se va desplasa la viteza maxima si il impingem cu o viteza asemanatoare i se va dubla viteza / dar stintific nu cred ca e posibil melcul se sperie si va sta pe loc

| lucab a răspuns:

0,03mph sau 0.048 km/h viteza maxima
0. 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000001 kmh viteza minima
Adica daca il impingem? Ii dam tot programul peste cap in ziua respectiva!

| carpediem a răspuns (pentru lucab):

Bravo Lucab mi-ai luat vorba din gura. Plus ca i s-ar tocii talpile.

| lucab a răspuns (pentru carpediem):

Plus ca i-ar falfaii ochii de la vitezawinking

| carpediem a răspuns (pentru lucab):

M-ai spart. Daca mai zici si ceva de radar...

| lucab a răspuns (pentru carpediem):

Hahaha.
Dar de unde stie raymusic ca, citez:^melcul se sperie si va sta pe loc^?!?, daca se sperie si o ia la goana,^^mancand pamantul^^?

| carpediem a răspuns (pentru lucab):

Poate melcul lui. Al nostru cum sa stea pe loc si sa-i falfaie ochii in cap!? Sunt melci si melci. O fi diesel. Al nostru e turbo cu injectie 16 v.

| anonim_4396 a răspuns (pentru lucab):

Am avut eu melci cand eram mic stiu ca se ascund in cochilie repede dar se poate so ea la fuga sunt atatea posibilitati