| bleakk a întrebat:

Care este rolul permutatilor in matematica si cum sa le inteleg mai repede?

Răspuns Câştigător
| SuperCoolDude a răspuns:

Permutarea este un concept matematic care se referă în mod uzual la numărul de posibilități de rearanjare al unei liste ordonate de valori sau obiecte. Cel mai simplu exemplu de permutare este dat de către o anagramă; de exemplu, literele cuvântului CARTE (toate distincte între ele) pot fi rearanjate formînd cuvântul TRACE sau ECART.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Permutare
E mult mai usor sa intelegi conceptul/povestea decat sa intelegi niste formule tampite. Formeaza-ti o idee despre permutarile astea, o logica a ta si aplic-o in exercitiile alea aberante. Salve!