| anonim_4396 a întrebat:

Care este valoarea filosofiei? Daca este asa de vaga si se ocupa cu probleme al caror raspuns este intotdeauna nesigur, care este valoarea ei?

Răspuns Câştigător
| CoquineNoire a răspuns:

Filosofia este un subiect placut de conversatie, bazat pe idei, opinii proprii, si nu numai.
cand aceasta este vaga sau nesigura, tindem sa cautam raspunsuri, adevaruri, dileme, si aici intra si experientele, care au un impact pozitiv si negativ asupra mintii si sufletului.
valoarea filozofiei se reflecta asupra noastra, cred eu.
in drumul spre anumite adevaruri, descoperim multe.

5 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Filozofia cauta sa clarifice conceptele si pozitiile implicate pentru a intelege sensul exact al acestora. Prin meditare asupra pozitiilor, enunturilor fundamentale si / sau intrebarilor, - spre exemplu.

| harciog a răspuns:

Valoarea ei este data de cautare.

| sabin89 a răspuns (pentru harciog):

Cautare zici?
Era un banc, sper sa mi se permita o mica digresiune. Un copil se uita intr-un ziar si, cum nu intelegea multe, il intreba pe taica-su. - Tata, ce e aia stiinta? - Mai copile, cum sa-ti explic eu sa intelegi? Uite, imagineaza-ti o camera goala, fara usi, fara ferestre, inauntru intuneric bezna. Si prin ea umbla o pisica. Iar tu o cauti. O mai prinzi, o mai scapi...Cam asa e stiinta. - Tata, ce e aia filosofie? - Ei, mai, cum sa-ti explic? Imagineaza-ti tot camera aia intunecoasa, fara usi, fara ferestre. Inauntru nu e nicio pisica, dar tu o cauti. - Tata, ce e aia credinta crestin ortodoxa? - Ei, gandeste-te tot la camera aia intunecoasa, fara usi, fara ferestre. Inauntru nu e nicio pisica, iar tu zici ca ai prins-o!
Ha ha ha!

| harciog a răspuns (pentru sabin89):

Da si, am uitat sa spun, fiecare este liber sa accepte orice teorie care altora probabil li se va parea tembela de-a dreptul.Sa spunem ca esti in cautarea unei localitati indepartate despre care nu stie multa lume si ai plecat cu citiva prieteni pentru o saptamana sau doua fara nici o harta,fara nimic,doar cu mirosul aventurii in nari.Ce conteaza mai mult oare,acea cautare in timpul careia s-au intimplat povesti de dragoste,experimentarea pericolului pe propria piele,v-ati pus in evidenta dorinta de a razbate, povesti de supravietuire, sau pur si simplu gasirea acelei localitati fara nici un efort? Eu cred totusi ca spre cautare tindem toti caci asta inseamna a trai.

| Dmesss a răspuns:

De fapt filosofia anuleaza orice fel de valoare netinand cont de ea, neputand fi masurata decat in moduri abstracte.