| buby95 a întrebat:

Care stie de ce cand sarim din mers dintr-un autobuz trebuie sa ne orientam cu fta in sensul de mers al acestuia i sa facem cativa pasi in acelasi sens l aterizare?big grin
am nevoie urgent:*

4 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Eu zic ca ar trebui sa experimentezi, sari invers fata de sensul de mers dar asteapta sa aiba si o viteza mare si dupa aceea sa ne spui si noua in cazul in care mai respiri si nu esti maturat/a de pe jos ce forte miraculoase a actionat asupra ta, desi banuiesc in cazul in care supravietuiesti, vei spune ca te-a lovit un OZN-eu si ai vazut luminita de la capatul tunelului.

Răspuns utilizator avertizat
| Eu0909 a răspuns:

Deoarece corpul tinde sa isi pastreze starea de repaus sau de miscare, cauta pe google ''principiul intai al dinamicii'', sper ca te ajuta

| FlaVy_7374 a răspuns:

Din cauza inertiei. Corpul are tendinta de asi pastra starea de miscare sau de repaus. Nu poti sa il opresti brusc.
De ex. si in autobuz cand se pune frana, mai faci un pas inainte[daca stai in picioare].
Daca sari direct jos, e cel mai probabil ca o sa cazi, dar daca tu iti continui starea de miscare in timp de sari atunci impactul va fi mai mic.
Cel mai bine e sa astepti sa opreasca autobuzulwinking.
big grin